Тошкент шаҳридаги иқтисодий ислоҳотларнинг ўсиш кўрсаткичлари
Тошкент иқтисодиёти изчил ривожланмоқда. Пойтахтимизда маҳаллий бюджетдан ижтимоий соҳа муассасаларига 2018 йилда жами 1 трлн. 851 млрд. сўм миқдорида маблағ ажратилган. 2019 йилда 2 трлн. 383 млрд. сўм маблағни йўналтириш режалаштирилган. Бу кўрсаткич ўтган йилга нисбатан 28 фоизга кўпдир.
Хусусан, мактабгача таълим муассасаларига маҳаллий бюджетдан 2018 йилда 377.1 млрд. сўм миқдорида маблағ сарфланган. 2019 йилда харажатлар 32 фоизга оширилиб, 499 млрд. сўмга ўсди. Жумладан, боғча тарбияланувчиларининг 1 нафарига ўтган йили 3.3 млн. сўм миқдорида маблағ сарфланиб, жорий йилда бу мақсад учун 4.3 млн. сўм ажратилиши кўзда тутилган.
Шунингдек, умумтаълим соҳасига йўналтирилган маблағлар ҳам ўтган йилга нисбатан 37 фоизга ҳамда соғлиқни сақлаш тизимидаги тиббиёт муассасаларига дори таъминоти учун ажратиладиган харажатлар ўртача 49 фоизгача ўсиши кузатилмоқда.
Йўл инфратузилмаси йўналишида:
Тошкент шаҳар ҳокимлиги томонидан 2019 йилда пойтахтимиздаги марказий ва маҳаллалар ҳудудидаги ички кўчаларни жорий таъмирлаш бўйича манзилли рўйхат тасдиқланган. Бу мақсадлар учун маҳаллий бюджетдан қарийиб 188 млрд. сўм миқдорида маблағ сарфланиши режалаштирилган.
Жорий йилнинг январь-февраль ойларидаги харажатлар:
Жорий йилнинг дастлабки икки ойида Олмазор туманидаги Нурафшон кўчасида 6 та 7 қаватли уйлар фойдаланишга топширилди. Мазкур турар жойларни барпо этиш учун барча манбаалар ҳисобидан 58,2 млрд. сўм маблағ сарфланди.
Ҳазрати Имом мажмуаси ҳудудида “Ислом маданияти маркази” қурилиши муносабати билан шу ҳудудда уй-жойлари бузилишга тушган оилаларга Нурафшон кўчасида қурилган кўп қаватли уй-жойлардан 221 та хонадон тақдим этилди.
Бундан ташқари Миробод туманидаги Тошкент шаҳар руҳий касалликлар шифохонасининг биринчи босқичдаги қурилиш ишларига 87,8 млрд. сўм миқдорида маблағ сарфланди. Натижада шифохонанинг 7 та бўлими учун янги бино қурилди ва даволаш бўлими қайта реконструкция қилинди.
2019 йилда Олмазор тумани “Ёшлик” талабалар шаҳарчаси ҳудудидаги Университет кўчаси қайта реконструкция қилинди. Бу ерда бажарилган қурилиш-таъмирлаш, ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишларига қарийиб 17 млрд. сўм миқдорида маблағ ажратилди. Натижада автотураргоҳ қурилди, Фаробий ва Университет кўчаси кесишмасида Беруний майдони ташкил этилди ва улуғ аждодимизнинг ҳайкали ўрнатилди.
Шу билан бирга бу йил Чилонзор туманидаги “Зўрлик ишлатишдан жабр кўрган шахсларни реабилитация қилиш ва мослаштириш ҳамда ўз жонига қасд қилишнинг олдини олиш маркази” биносини қайта реконструкция қилиш ишлари бошланди. Бу мақсадлар учун 7,2 млрд. сўм миқдорида маблағ ажратилади.
Ободонлаштириш тизимида:
2019 йилда Тошкент шаҳар Ободонлаштириш бош бошқармаси тизимидаги марказий кўчалардан фойдаланиш, уларни сақлаш ва таъмирлаш ишлари учун 5 млрд. сўмдан ортиқ маблағ ажратилди.

Показатели экономического роста в Ташкенте
Экономика Ташкента стабильно развивается, об этом говорит и статистика и результат проделанной работы. В 2018 году учреждениям социальной сферы было направлено из местного бюджета 1 трлн. 851 млрд. сумов, а в 2019 году планируется выделить 2 трлн. 383 млрд. сумов. Эти показатели увеличены в нынешнем  году на 28 процентов.
В частности, на улучшение условий дошкольных образовательных учреждений в 2018 году было выделено 377,1 млрд. сумов. В 2019 году  расходы увеличились на 32 процента и  выросли до 499 млрд. сумов. К примеру, если на одного воспитанника ДОУ в прошлом году было выделено 3,3 млн. сумов, то в этом году планируется увеличить расходы  до 4,3 млн. сумов.
Вместе  с  тем, растет объем выделяемых средств на сектор общего образования.  Строительство, реконструкция и капитальный ремонт общеобразовательных школ, оснащение их самым современным инвентарем и оборудованием также находится в центре внимания госудасртва и, отметим, по сравнению с предыдущим годом показатели выделяемых средств в эту сферу повысились на 37 процентов.
В системе здравоохранения планируется увеличить расходы на обеспечение лекарствами медицинских  учреждений до 49 процентов.
В сфере дорожной инфраструктуры:
Хокимиятом города Ташкента утвержден список текущего ремонта центральных улиц и тех, что расположены в махаллях. В 2019 году на эти цели будет израсходовано 188,0 млрд. сумов.
Расходы за январь-февраль текущего года:
«Центр исламской культуры» на территории комплекса Хазрати Имом — в самом разгаре строительство этого масштабного проекта. Семьям, чьи дома были снесены в этом районе, были предоставлены 221 квартира в возведенных многоэтажных домах, построенных по улице Нурафшан Алмазарского района столицы.  Всего возведено  6 7-этажных домов на строительство которых было направлено  58,2 млрд. сумов.
87,8 млрд. сумов было потрачено на строительство первого этапа Ташкентской городской психиатрической больницы, расположенной на улице Мехрджан в Мирабадском районе Ташкента. В результате было построено новое здание объединившее в себе 7 отделений больницы и реконструировано также лечебное отделение.
Новый облик обрела и улица Университет, расположенная на территории студенческого городка “Ёшлик” Олмазарского района Ташкента. На ремонтно-строительные работы, благоустройство и озеленение территории было выделено 17 млрд сумов. Результат работы порадовал и вполне удовлетворил горожан. Была  построена  автостоянка, а на пересечении улиц Фараби и Университет организована площадь Беруни, где установили памятник нашему великому предку.
Начаты работы по реконструкции здания Республиканского центра реабилитации и адаптации лиц, пострадавших от насилия и предупреждения суицидов, расположенного на улице Дилхуш в Чиланзарском районе столицы. На реализацию данного проекта направлено 7,2 млрд. сумов.
В системе благоустройства:
Кроме того, более 5 млрд. сумов было выделено на эксплуатацию и ремонт центральных улиц  Главного управления по благоустройству.