2019 йилнинг 25 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Дилшод Ахатов Италия Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Андреа Бертоцци билан учрашди.
Суҳбат чоғида икки томонлама ва “Ўзбекистон - Европа Иттифоқи” шаклидаги Ўзбекистон-Италия ҳамкорлигининг жорий ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Хусусан, савдо масалалари, иқтисод ва саноат соҳасида ҳамкорлик, экспорт кредитлари бўйича ҳукуматлараро ишчи гуруҳининг навбатдаги мажлисини саккиз йиллик танаффусдан кейин ўтказиш таклифи муҳокама қилинди.
Жорий йилнинг охирига қадар қабул қилиниши режалаштирилган Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича янги Стратегияси лойиҳаси юзасидан ҳам фикр алмашилди. Ўзбекистон томони ЕИ билан кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдор эканлигини тасдиқлади.
Учрашув сўнгида Ташқи ишлар вазири ўринбосари Дилшод Ахатов ва Элчи Андреа Бертоцци томонидан 2019-2021-йилларга мўлжалланган ҳукуматлараро Маданий ҳамкорлик дастури имзоланди. Ушбу ҳужжат таълим соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш, жумладан, талабалар ва илмий тадқиқотчилар томонидан грантлар олиш танловларида иштирок этишга ўзаро рухсат берилиши, шунингдек, туризм, маданият ва санъат, спорт, археология, маданий мерос объектларини реставрация қилиш, сақлаш ва муҳофаза қилиш соҳасида мунтазам алмашинувлар амалга ошириш, архивлар, кутубхоналар ва нашриётлар ўртасида алоқалар ўрнатишни назарда тутади.

2019-03-26 | Politics
On March 25, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Dilshod Akhatov met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Italian Republic Andrea Bertozzi.
According to Uzbekistan MFA, the current state and prospects of development of Uzbekistan – Italy relations, as well as in Uzbekistan – EU format were considered during the conversation.
In particular, the parties discussed the proposal on holding a regular meeting of the Intergovernmental working group on trade, economic and industrial cooperation and export credits after an eight-year break.
Views were exchanged on the draft new European Union Strategy for Central Asia, which is planned to be adopted before the end of this year. The Uzbek side confirmed its interest in expanding comprehensive cooperation with the EU.
Following the meeting, Deputy Foreign Minister Dilshod Akhatov and Ambassador Andrea Bertozzi signed an Intergovernmental Program of Cultural Cooperation for 2019-2021. The document provides for further development of cooperation in education, including mutual access to competitions for educational grants by students and applicants, as well as regular exchanges in tourism, culture and art, sports, archeology, restoration, conservation and protection of cultural heritage, establishing relations between archives, libraries and publishing houses.