2019 йилнинг 25 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Дилшод Ахатов Италия Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Андреа Бертоцци билан учрашди.
Суҳбат чоғида икки томонлама ва “Ўзбекистон - Европа Иттифоқи” шаклидаги Ўзбекистон-Италия ҳамкорлигининг жорий ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Хусусан, савдо масалалари, иқтисод ва саноат соҳасида ҳамкорлик, экспорт кредитлари бўйича ҳукуматлараро ишчи гуруҳининг навбатдаги мажлисини саккиз йиллик танаффусдан кейин ўтказиш таклифи муҳокама қилинди.
Жорий йилнинг охирига қадар қабул қилиниши режалаштирилган Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича янги Стратегияси лойиҳаси юзасидан ҳам фикр алмашилди. Ўзбекистон томони ЕИ билан кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдор эканлигини тасдиқлади.
Учрашув сўнгида Ташқи ишлар вазири ўринбосари Дилшод Ахатов ва Элчи Андреа Бертоцци томонидан 2019-2021-йилларга мўлжалланган ҳукуматлараро Маданий ҳамкорлик дастури имзоланди. Ушбу ҳужжат таълим соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш, жумладан, талабалар ва илмий тадқиқотчилар томонидан грантлар олиш танловларида иштирок этишга ўзаро рухсат берилиши, шунингдек, туризм, маданият ва санъат, спорт, археология, маданий мерос объектларини реставрация қилиш, сақлаш ва муҳофаза қилиш соҳасида мунтазам алмашинувлар амалга ошириш, архивлар, кутубхоналар ва нашриётлар ўртасида алоқалар ўрнатишни назарда тутади.

25 марта 2019 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Итальянской Республики Андреа Бертоцци.
В ходе беседы рассмотрены текущее состояние и перспективы развития узбекско-итальянских отношений в двустороннем плане, а также в формате «Узбекистан – Евросоюз».
В частности, стороны обсудили предложение о проведении после восьмилетнего перерыва очередного заседания Межправительственной рабочей группы по вопросам торговли, экономического и промышленного сотрудничества и экспортных кредитов.
Состоялся также обмен мнениями относительно проекта новой Стратегии Европейского союза по Центральной Азии, которую планируется принять до конца текущего года. Узбекская сторона подтвердила заинтересованность в расширении всестороннего сотрудничества c ЕС.
В завершение встречи заместитель Министра иностранных дел Дилшод Ахатов и Посол Андреа Бертоцци подписали межправительственную Программу культурного сотрудничества на 2019-2021 годы. Документом предусмотрено дальнейшее развитие взаимодействия в сферах образования, включая взаимный доступ к конкурсам для получения учебных грантов студентами и соискателями, а также регулярные обмены в области туризма, культуры и искусства, спорта, археологии, реставрации, консервации и охраны культурного наследия, установление связей между архивами, библиотеками и издателями.