I халқаро Тошкент ярим марафони қандай ўтди?
24 март куни соат 9:00 да “Наврўз” халқаро ярим марафонига старт берилди. Марафонда 1700 га яқин дунёнинг 28 давлатидан келган профессионал ва ҳаваскор атлетлар қатнашишди. Шундан 680 нафар иштирокчи 21 км масофа бўйича, 1000 га яқини эса 5 км масофа бўйича ўзаро беллашдилар. Шунингдек, I халқаро Тошкент ярим марафони доирасида имконияти чекланганлар учун 1 километр масофага югуриш баҳслари ҳам ўтказилди.
Финиш чизиғига етиб келган ҳар бир ғолиб қарсаклар садоси остида кутиб олиниб, уларнинг ҳар бирига махсус марафон медаллари топширилди. Баҳорий гуллар билан безатилган саҳнада ғолибларни қутлаш учун санъаткорлар иштирокида концерт дастури ҳам ташкил этилди.
Саҳна яқинида ўрнатилган монитор орқали эса иштирокчиларни онлайн тарзда кузатиш имконияти ҳам яратилди.
5 км масофа бўйича эркаклар ўртасидаги баҳсда ғолиб бўлган иштирокчилар:
Отабек Тошқувватов
Ҳумоюн Маҳкамов
Хуршид Аҳмадалиев
5 км масофа бўйича қизлар ўртасидаги баҳсда ғолиб бўлган иштирокчилар:
Азизахон Мирзаакбарова
Шоҳсанам Хуррамова
Маржона Баратова
21 км масофа бўйича эркаклар ўртасидаги баҳсда ғолиб бўлган иштирокчилар:
Линкианг Янг (Хитой Халқ Республикаси)
Адилет Кыштакбеков (Қирғизистон Республикаси)
Андрей Петров (Ўзбекистон Республикаси)
21 км масофа бўйича қизлар ўртасидаги баҳсда ғолиб бўлган иштирокчилар:
Дария Маслова (Қирғизистон Республикаси)
Ситора Ҳамидова (Ўзбекистон Республикаси)
Екатерина Тунгускова (Ўзбекистон Республикаси)
1 ўриндан 8 ўрингача етиб борган ғолиблар 12 миллион сўмдан 3 миллион сўмгача пул мукофоти, диплом ва медаллар билан тақдирланди.

В Ташкенте состоялся полумарафон, посвящённый празднику Навруз
“Навруз”- так назвали прошедший в столице международный полумарафон, организованный в дни любимого Национального праздника. Более 1700 его участников, среди которых как профессиональные атлеты, так и просто любители бега из 28 государств стартовали в 9:00 утра. 680 участников соревновались на дистанции 21 км, около 1000 бегунов на дистанции 5 км. В рамках первого полумарафона были организованы также и забеги протяжённостью 1 километр для людей с ограниченными возможностями.
Собравшиеся имели возможность наблюдать за ходом соревнований в режиме онлайн через установленный монитор. На финишной прямой победителей встречали бурными овациями, каждый из них отмечен памятной медалью. Организованная яркая концертная программа подарила участникам и болельщикам массу незабываемых впечатлений.
Далее указаны имена победителей.
На дистанции 5 км среди мужчин лучшими стали:
Отабек Тошкувватов
Хумоюн Маҳкамов
Хуршид Ахмадалиев
На дистанции 5 км среди женщин в тройку лучших вошли:
Азизахон Мирзаакбарова
Шохсанам Хуррамова
Маржона Баратова
На дистанции 21 км обладателями наград стали:
Линкианг Янг (КНР)
Адилет Кышимбетов (Республика Кыргызстан)
Андрей Петров (Республика Узбекистан)
На дистанции 21 км среди женщин скоростью отличились:
Дария Маслова (Республика Кыргызстан)
Ситора Ҳамидова (Республика Узбекистан)
Екатерина Тунгускова (Республика Узбекистан)
Легкоатлетам, вошедшим в восьмёрку лучших вручены денежные вознаграждения в размере от 12 миллионов сумов до 3 миллионов сумов в зависимости от занятого участником места, каждый из них отмечен специальным дипломом и медалью соревнований.