Молия вазирлигида давлат харидлари тизимини янада такомиллаштиришга бағишланган давра суҳбати ташкил этилди
2019-03-19 | Иқтисодиёт
Давлат харидлари тизимини янада такомиллаштириш соҳасида халқаро ташкилотлар билан яқин ҳамкорлик ўрнатиш Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг устувор вазифаларидан бири ҳисобланади.
2019 йилнинг 15 март санасида Молия вазирлигида Осиё тараққиёт банки кўмагида Молия вазирлиги томонидан жалб этилган халқаро даражадаги маслаҳатчи Питер Трепт билан манфаатдор вазирликлар ва идораларнинг вакиллари (масъул ходимлари) ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Халқаро маслаҳатчи учрашув иштирокчиларини давлат харидларини ривожлантириш бўйича халқаро тажриба билан таништирди ва Ўзбекистон Республикасининг давлат харидлари соҳасидаги қонунчилик асосларини такомиллаштириш бўйича ўз таклифларини тақдим этди.
Йиғилишда “Давлат харидлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни ва қонуности ҳужжатларига тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш масалалари ва давлат харидлари тизимини ривожлантириш бўйича олдинда турган чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Бугунги кунда Молия вазирлиги халқаро молия институтлари билан ҳамкорликда Ўзбекистон Республикасининг “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонунига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни лойиҳаси ва давлат харидлари соҳасидаги қонуности ҳужжатларига халқаро тажрибани ҳисобга олган ҳолда тегишли ўзгартиришлар киритиш тўғрисида ҳужжатлар лойиҳаларини тайёрламоқда.
Маълумот учун: Питер Трепт Буюк Британияда туғилган, мутахассислиги бўйича ҳуқуқшунос, давлат харидлари соҳасида фан доктори. Жаноб Трепт дунёнинг 80 дан ортиқ мамлакатларида кўп йиллик иш тажрибасига эга бўлган давлат харидлари соҳасидаги халқаро эксперт ҳисобланади.

Министерством финансов организован круглый стол, посвящённый дальнейшему совершенствованию системы государственных закупок
Тесное сотрудничество с международными организациями в области дальнейшего совершенствования системы государственных закупок является одним из приоритетных задач Министерства финансов Республики Узбекистан.
В Министерстве финансов организована встреча представителей (ответственных работников) заинтересованных министерств и ведомств с международным консультантом Питером Трептом, привлечённым Министерством финансов при поддержке Азиатского банка развития.
Международный консультант ознакомил участников встречи с международным опытом развития государственных закупок и представил свои предложения по совершенствованию законодательной базы Республики Узбекистан в области государственных закупок.
На встрече обсуждались предстоящие шаги по развитию системы государственных закупок и вопросы внесения соответствующих изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О государственных закупках» и подзаконные акты.
На сегодняшний день Министерством финансов совместно с международными финансовыми институтами подготовлены проект Закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О государственных закупках» и проекты документов по внесению соответствующих изменений в подзаконные акты в области государственных закупок с учётом международного опыта.
Справочно: Питер Трепт родом из Великобритании, по образованию юрист, доктор наук в области государственных закупок. Он является международным экспертом в области государственных закупок с многолетним опытом работы в более чем 80 странах мира.