Ташқи ишлар вазирлигида йиғилиш
2019 йилнинг 24 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Алишер Абдуалиев ТИВда Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил 29-30 ноябрь кунлари Хоразм вилоятига қилган ташрифи чоғида берган топшириқларини хориждаги дипломатик ваколатхоналар томонидан бажарилишининг амалий жиҳатларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши, Ҳисоб палатаси, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, “Ўзкимёсаноат” АЖ вакиллари ва Хоразм вилояти ҳокимлиги раҳбарлари иштирок этди.
Мамлакатимизнинг Саудия Арабистони, Малайзия ва Туркманистондаги Элчилари видеоалоқа орқали Хоразм вилоятидаги хорижий капитал иштирокидаги ва замонавий технологиялар жалб қилинган аниқ инвестицион лойиҳалар бўйича ҳисобот бердилар.
Йиғилишда вилоятга тўғридан-тўғри инвестициялар оқимини ошириш ва бунинг учун зарур шароитларни яратиш истиқболлари ҳам муҳокама қилинди.

24 марта 2019 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Алишер Абдуалиев провел в МИД совещание, посвященное практическим аспектам реализации дипломатическими миссиями за рубежом поручений Президента Шавката Мирзиёева, данными 29-30 ноября 2018 года в ходе поездки в Хорезмскую область.
В совещании приняли участии представители Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан, Счетной палаты, Государственного комитета по развитию туризма, АО «Узкимёсаноат» и руководители хокимията Хорезмской области.
Послы нашей страны в Саудовской Аравии, Малайзии и Туркменистане посредством видеосвязи отчитались по конкретным инвестиционным проектам в Хорезмской области с участием иностранного капитала и привлечением современных технологий.
На совещании также обсуждены перспективы увеличения притока прямых инвестиций в область и создания для этого необходимых условий.