Тошкентда қишлоқ хўжалигида кооперативлар жорий этиш бўйича семинар бўлиб ўтмоқда
18 март куни Тошкент давлат аграр университетида “Қишлоқ хўжалигида кооперация алоқаларини ривожлантириш” мавзусида семинар-тренинг бошланди.
Уч кунлик дастур доирасида “Мева-сабзавотчилик соҳасида қишлоқ хўжалиги кооперациясини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ №4239 Президент Қарори муносабати билан туман ҳокимликларининг раҳбарлари ва фермер хўжаликлари вакилларига кооператив бирлашиш асосида қишлоқ хўжалиги субъектларини бошқаришнинг афзалликлари тўғрисида хабардорликни оширишга қаратилган бир қатор тренинг ва семинарлар ташкил этилади.
Семинар давомида манфаатдор фермерлар, туман ҳокимлари ва уларнинг қишлоқ хўжалиги бўйича ўринбосарлари иштирокида фермер хўжаликлари ўртасидаги кооператив муносабатларга ўтиш зарурлигини белгиловчи омиллар, кооперативларни ташкил этиш жараёни ва хорижий тажриба асосида бошқарув моделларини кўллаш каби мавзулар билан танишадилар. Ўқув жараёни Президент Администрацияси, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва Тошкент давлат аграр университети вакиллари томонидан олиб борилади.
Ташкилотчилар таъкидлаганидек, ушбу семинар иштирокчилари орқали туманларда соҳага оид ахборот ва кўникмаларни янада оммалаштириш учун бошланғич босқич бўлиб хизмат қилади.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан ушбу қарорнинг моҳияти ва аҳамиятини акс эттирувчи шарҳ чоп этилган эди.

В Ташкенте проходит семинар о кооперативах в сельском хозяйстве
18 марта в Ташкентском государственном аграрном университете начался учебный семинар на тему «Развитие кооперационных связей в сельском хозяйстве».
Трехдневная программа предусматривает ряд учебно-практических мероприятий, нацеленных на повышение осведомленности органов местного управления и фермерских хозяйств о преимуществах кооперационного управления в сельском хозяйстве в свете выхода Постановления Президента ПП №4239 от 14 марта «О мерах по развитию сельскохозяйственной кооперации в плодоовощной отрасли».
В ходе семинара участники из числа заинтересованных фермеров, хокимов районов, а также их заместителей по вопросам сельского хозяйства будут ознакомлены со значением принятого постановления, факторами, определяющими необходимость перехода к кооперационной форме взаимоотношений между фермерскими хозяйствами, процессом формирования кооперативов и моделями управления на примере зарубежного опыта. Лекторами выступают представители Администрации Президента, Министерства сельского хозяйства, а также профессорский состав Ташкентского государственного аграрного университета.
Как было отмечено со стороны организаторов, данный семинар служит отправной точкой для дальнейшего распространения информации и навыков на местах со стороны слушателей семинара.
Ранее Минсельхозом РУ был опубликован комментарий, представляющий суть и значение принятого постановления в сфере кооперации.