Тожикистон Республикаси туризм қўмитаси делегацияси Самарқандда
Жорий йилнинг 15-17 март кунлари Тожикистон Республикаси Туризм қўмитаси делегация аъзолари (16 нафар) Самарқанд шаҳрига ташриф буюришди. Ташрифдан кўзланган мақсад икки давлат ўртасида туризм соҳасини босқичма-босқич ривожлантириш юзасидан тажриба алмашиш ҳамда Самарқанд вилоятида туризм соҳасида амалга оширилаётган ишлар билан яқиндан танишиш ҳисобланади.
Меҳмонларга Самарқанднинг туризм салоҳияти, Республикада соҳада амалга оширилаётган ишлар, янги қабул қилинган қарорлар ҳамда уларнинг мақсади ва моҳияти, гидларни сертификациядан ўтказиш фаолияти, шунингдек, ҳунармандчилик маҳсулотларини етиштириш бўйича презентациялар қилинди.
Презентация сўнгида меҳмонларга Туризмни ривожлантириш департаменти томонидан вилоятнинг туризм салоҳиятини акс эттирувчи эсдалик совғалари топширилди.
Шу билан бирга, ташриф давомида меҳмонлар шаҳримизнинг диққатга сазовор масканлари, жумладан: дастлаб Ҳазрати Хизр мажмуаси, Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти И.А.Каримов мақбараси, сўнгра, Амир Темур мақбараси, Регистон ансамбли ҳамда Самарқанд вилояти Паяриқ туманидаги Имом ал-Бухорий мажмуасини зиёрат қилишди. Делегация ташрифи давом этмоқда.

Представители Комитета по развитию туризма при Правительстве Республики Таджикистан посетили Самарканд
2019-03-19 | Туризм
С 15 по 17 марта таджикская делегация в составе представителей Комитета по туризму Республики Таджикистан посетили город Самарканд.
Цель визита – обмен опытом между двумя государствами по поэтапному развитию сферы туризма, а также ознакомление с проводимой в Самаркандской области работой в туристической отрасли.
Гостям были презентованы туристический потенциал Самарканда, проводимая в Республике работа в сфере туризма, новые принятые законы, а также деятельность по сертификации гидов и др. По окончанию презентации таджикской стороне были вручены памятные подарки, отражающие туристический потенциал области.
Вместе с тем, в ходе визита гости посетили достопримечательности Самарканда: комплекс Хазрати Хизр, памятник Первого Президента Республики Узбекистан И. Каримова, а также мавзолей Амира Темура, площадь Регистан и мемориальный комплекс имама аль-Бухари Пайарыкского района Самаркандской области.