Тожикистон Республикаси туризм қўмитаси делегацияси Самарқандда
Жорий йилнинг 15-17 март кунлари Тожикистон Республикаси Туризм қўмитаси делегация аъзолари (16 нафар) Самарқанд шаҳрига ташриф буюришди. Ташрифдан кўзланган мақсад икки давлат ўртасида туризм соҳасини босқичма-босқич ривожлантириш юзасидан тажриба алмашиш ҳамда Самарқанд вилоятида туризм соҳасида амалга оширилаётган ишлар билан яқиндан танишиш ҳисобланади.
Меҳмонларга Самарқанднинг туризм салоҳияти, Республикада соҳада амалга оширилаётган ишлар, янги қабул қилинган қарорлар ҳамда уларнинг мақсади ва моҳияти, гидларни сертификациядан ўтказиш фаолияти, шунингдек, ҳунармандчилик маҳсулотларини етиштириш бўйича презентациялар қилинди.
Презентация сўнгида меҳмонларга Туризмни ривожлантириш департаменти томонидан вилоятнинг туризм салоҳиятини акс эттирувчи эсдалик совғалари топширилди.
Шу билан бирга, ташриф давомида меҳмонлар шаҳримизнинг диққатга сазовор масканлари, жумладан: дастлаб Ҳазрати Хизр мажмуаси, Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти И.А.Каримов мақбараси, сўнгра, Амир Темур мақбараси, Регистон ансамбли ҳамда Самарқанд вилояти Паяриқ туманидаги Имом ал-Бухорий мажмуасини зиёрат қилишди. Делегация ташрифи давом этмоқда.

Representatives of Tajikistan’s Committee on Tourism Development visit Samarkand
On March 15-17, Tajikistan delegation consisting of representatives of the Committee on Tourism Development under the Government of the Republic of Tajikistan visited Samarkand.
The visit is aimed at exchange of experience between the two countries of gradual development of tourism, as well as familiarization with activities carried out in Samarkand region’s tourism industry.
Tourism potential of Samarkand, activities carried out in Uzbekistan in tourism, new laws, as well as activities for certification of guides and others were presented.
During the visit, guests visited Khazrati Khizr complex, monument to the First President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov, as well as Amir Temur mausoleum, Registan square in Samarkand and Imam al-Bukhari complex in Payaryk district of Samarkand region.