2019-03-19 | Иқтисодиёт
Туркиянинг “Kanimed Alles Saglik Cozumleri A.S” компанияси бош директори Филиз Эрдўғон бошчилигидаги делегация ташриф билан Наманган вилоятига келди.
Вилоят ҳокимлигида ташкил этилган учрашувда Наманган вилояти ҳокими Хайрулло Бозоров меҳмонларни қутлар экан, олий даражадаги ташрифлар чоғида эришилган келишувлар икки томонлама савдо-иқтисодий, маданий соҳалардаги ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги поғонага олиб чиққанини таъкидлади.
– Тили, дини, тарихи ва маданияти бир қардош ўзбек ва турк халқлари бугун бизнес соҳасидаги шерикликда ҳам натижаларга эришмоқда, – деди Х.Бозоров. – Биргина мисол. Ўтган йили Туркия компаниялари иштирокида 400 миллион АҚШ долларига тенг келишувларга эришилди.
Учрашувда соғлиқни сақлаш, хусусан, ташхис ва даволаш бўйича илғор тажрибага эга туркиялик мутахассислар билан тажриба алмашинувларни доимий асосда йўлга қўйиш масалалари муҳокама қилинди. Мамлакатимиз иқтисодиётига сармоя киритиш, қўшма лойиҳа ва истиқболли дастурларни амалга ошириш бўйича фикр алмашилди.
Филиз Эрдўғоннинг қайд этишича, “Kanimed Alles Saglik Cozumleri A.S” компанияси Термиз шаҳрида 1 миллион АҚШ долларидан ортиқ тўғридан-тўғри инвестиция лойиҳасини амалга оширмоқда. Бу маблағлар лаборатория-диагностика марказини барпо этишдек хайрли ишга сарфланади. Бу борадаги ишлар Наманган вилоятида ҳам давом эттирилади. Вилоятда аҳолига сифатли тиббий хизмат кўрсатиш учун мавжуд имкониятларни ошириш ишларига 2 миллион доллардан зиёд маблағ йўналтирилади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев жорий йил 28 февраль – 1 март кунлари Наманган вилоятига ташрифи чоғида Учқўрғон туманида замонавий Гемодиализ ва диагностика лабораторияси маркази ташкил этиш бўйича таклифни илгари сурган эди. Мулоқотда ушбу мақсадлардаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Меҳмонлар Учқўрғон туманида бўлиб, Гемодиализ ва диагностика лабораторияси марказини ташкил этиш лойиҳасини амалга ошириш билан боғлиқ ўрганишлар олиб борди.

Предприниматели Турции – в Намангане
Делегация во главе с генеральным директором турецкой компании "Kanimed Alles Sag’lik Cozumleri A.S" Филиз Эрдоган прибыла с визитом в Наманганскую область.
На состоявшейся в областном хокимияте встрече хоким Наманганской области Хайрулло Бозоров, приветствуя гостей, отметил, что договоренности, достигнутые в ходе визитов высокого уровня, вывели двустороннее сотрудничество в торгово-экономической сфере и области культуры на качественно новый уровень.
– Сегодня узбекский и турецкий народы, которых объединяет общность языка, истории и культуры, достигают высоких результатов и в бизнес-партнерстве, – говорит Х.Бозоров. – Один лишь пример. В прошлом году с участием турецких компаний были достигнуты договоренности на сумму 400 миллионов долларов США.
В ходе встречи обсуждены вопросы здравоохранения, в частности, налаживания на постоянной основе обмена опытом с ведущими турецкими специалистами в области диагностики и лечения заболеваний. Состоялся обмен мнениями о привлечении инвестиций в экономику нашей страны, реализации совместных проектов и перспективных программ.
Как отметила Филиз Эрдоган, компания "Kanimed Alles Sag’lik Cozumleri A.S" реализует в городе Термезе проект с привлечением прямых инвестиций на сумму свыше 1 миллиона долларов США. Данные средства будут направлены на такое благое дело, как возведение лабораторно-диагностического центра. Работа в этом направлении продолжится и в Наманганской области. Более 2 миллионов долларов будет направлено на расширение существующих в области возможностей оказания качественных медицинских услуг населению.
В ходе своего визита в Наманганскую область 28 февраля-1 марта текущего года Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев выдвинул предложение о создании в Учкурганском районе современного Центра гемодиализа и диагностической лаборатории. В ходе диалога обсуждены перспективы сотрудничества в этом направлении.
Гости побывали в Учкурганском районе и провели изучение вопроса реализации проекта по созданию Центра гемодиализа и диагностической лаборатории.