2019-03-19 | Иқтисодиёт
Туркиянинг “Kanimed Alles Saglik Cozumleri A.S” компанияси бош директори Филиз Эрдўғон бошчилигидаги делегация ташриф билан Наманган вилоятига келди.
Вилоят ҳокимлигида ташкил этилган учрашувда Наманган вилояти ҳокими Хайрулло Бозоров меҳмонларни қутлар экан, олий даражадаги ташрифлар чоғида эришилган келишувлар икки томонлама савдо-иқтисодий, маданий соҳалардаги ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги поғонага олиб чиққанини таъкидлади.
– Тили, дини, тарихи ва маданияти бир қардош ўзбек ва турк халқлари бугун бизнес соҳасидаги шерикликда ҳам натижаларга эришмоқда, – деди Х.Бозоров. – Биргина мисол. Ўтган йили Туркия компаниялари иштирокида 400 миллион АҚШ долларига тенг келишувларга эришилди.
Учрашувда соғлиқни сақлаш, хусусан, ташхис ва даволаш бўйича илғор тажрибага эга туркиялик мутахассислар билан тажриба алмашинувларни доимий асосда йўлга қўйиш масалалари муҳокама қилинди. Мамлакатимиз иқтисодиётига сармоя киритиш, қўшма лойиҳа ва истиқболли дастурларни амалга ошириш бўйича фикр алмашилди.
Филиз Эрдўғоннинг қайд этишича, “Kanimed Alles Saglik Cozumleri A.S” компанияси Термиз шаҳрида 1 миллион АҚШ долларидан ортиқ тўғридан-тўғри инвестиция лойиҳасини амалга оширмоқда. Бу маблағлар лаборатория-диагностика марказини барпо этишдек хайрли ишга сарфланади. Бу борадаги ишлар Наманган вилоятида ҳам давом эттирилади. Вилоятда аҳолига сифатли тиббий хизмат кўрсатиш учун мавжуд имкониятларни ошириш ишларига 2 миллион доллардан зиёд маблағ йўналтирилади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев жорий йил 28 февраль – 1 март кунлари Наманган вилоятига ташрифи чоғида Учқўрғон туманида замонавий Гемодиализ ва диагностика лабораторияси маркази ташкил этиш бўйича таклифни илгари сурган эди. Мулоқотда ушбу мақсадлардаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Меҳмонлар Учқўрғон туманида бўлиб, Гемодиализ ва диагностика лабораторияси марказини ташкил этиш лойиҳасини амалга ошириш билан боғлиқ ўрганишлар олиб борди.

Turkey’s entrepreneurs visit Namangan
Delegation led by the CEO of Turkey’s company Kanimed Alles Sag’lik Cozumleri A.S., Filiz Erdogan, arrived in Namangan region.
Welcoming the guests at the meeting in the regional khokimiyat, Khokim of Namangan region noted that the agreements reached during the high-level visits brought bilateral cooperation in trade-economic sphere and in culture to a new level.
At the meeting, healthcare issues, in particular, the establishment of an ongoing exchange of experience with leading Turkish specialists in the field of diagnosis and treatment of diseases were discussed. Views were exchanged on attracting investments into the economy of the country, implementation of joint projects and promising programs.
Filiz Erdogan noted that Kanimed Alles Sag’lik Cozumleri A.S. is implementing a project in the city of Termez with direct investment of over 1 million USD. These funds will be directed to the construction of a laboratory and diagnostic center. Work in this direction will continue in Namangan region. More than 2 million USD will be allocated for expanding existing opportunities in the region in providing qualitative medical services to the population.
During his visit to Namangan region on February 28 – March 1 this year, President Shavkat Mirziyoyev forwarded a proposal on establishing a modern Hemodialysis Center and a Diagnostic Laboratory in Uchkurgan district. During the dialogue, prospects for cooperation in this direction were discussed.
The guests visited Uchkurgan district and conducted a study on the issue of implementation of a project for creating a Hemodialysis Center and a Diagnostic Laboratory.