Япониядаги ватандошларимиз Ўзбекистоннинг туризм салоҳиятини тарғиб этишга жалб этилмоқда
Жорий йилнинг 11-16 март кунлари “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати ва Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан Япониянинг Токио ва Нагоя шаҳарларида ватандошларимиз иштирокида турли тадбирлар, шу жумладан давра суҳбатлари ва очиқ мулоқотлар ўтказилмоқда. Ушбу тадбирларда “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати раиси Акмал Бурхонов иштирок этмоқда.
Тадбирлардан кўзланган асосий мақсад ­- Японияда меҳнат фаолиятини олиб бораётган ва таълим олаётган ватандошлар билан мулоқот қилиш, улар билан Ўзбекистонни янада ривожлантириш, кенгроқ танитиш ва мамлакат туризм брендини фаол тарғиб қилиш йўналишларида ҳамкорликни йўлга қўйишдан иборат.
Қайд этиш жоизки, “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси билан биргаликда Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларни, жумладан мамлакатимиз туризм имкониятларини тарғиб қилиш ва хорижий тажрибаларни ўрганиш мақсадида, хориждаги ватандошларимиз билан ҳамкорликни ривожлантириш ва оммалаштиришни мақсад қилган.
Бугунги кунда чет элдаги кўплаб юртдошларимиз Ўзбекистоннинг иқтисодий, туристик салоҳияти ва нуфузини халқаро миқёсда кенг тарғиб қилиш бўйича ўз ғоя ва ташаббусларини илгари суришмоқда. Япониядаги ватандошларимиз ҳам бундан мустасно эмас. Хусусан, Ўзбекистоннинг туризм салоҳиятини намойиш этишга қаратилган турли тадбирлар ўтказиш, она тилимиз, миллий маданиятимиз ва тарихимизни ўрганиш мақсадида маданият ва маърифат марказини ташкил этиш ғоясини илгари сурилмоқда.
Шунингдек, бу каби тадбирлар Ўзбекистонда ўз бизнесини ташкил этиш истагида бўлган кунчиқар мамлакат тадбиркорлари учун зарурий маълумотларни тақдим этиш ҳамда инвестицияларни жалб этишда муҳим ўрин тутади. Бу каби масалалар “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати раиси Акмал Бурхоновнинг ватандошлар билан учрашувлари чоғида атрофлича муҳокама қилинди.

Узбекистанцы в Японии продвигают туристический потенциал нашей страны
11-16 марта 2019 года Общенациональное движение «Юксалиш» и Государственный Комитет Республики Узбекистан по развитию туризма провели «круглые столы» и открытые диалоги с нашими соотечественниками, проживающими в городах Токио и Нагоя (Япония), в работе которых принимал участие председатель Общенационального движения «Юксалиш» А.Бурхонов.
Основная цель мероприятия – развитие диалога со студентами из Узбекистана, проходящими обучение в Японии, установление тесного сотрудничества, а также активное продвижение национального туристического бренда республики.
Следует отметить, что Общенациональное движение «Юксалиш» совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма ставят своей целью развитие и укрепление сотрудничества с диаспорами за рубежом для продвижения, проводимых в Узбекистане реформ в сфере туризма, популяризации туристического потенциала страны и изучения зарубежного опыта.
На сегодняшний день многие наши соотечественники за рубежом продвигают свои идеи и инициативы по развитию туристической отрасли Узбекистана и национального бренда на международном уровне. В частности, соотечественники предлагают создать в Японии Культурно-просветительский центр для проведения различных мероприятий, направленных на демонстрацию туристического потенциала Узбекистана, а также изучение узбекского языка, культуры и истории нашей страны.
Указанные мероприятия также играют важную роль в предоставлении необходимой информации для японских инвесторов, желающих развивать бизнес в Узбекистане. Данные вопросы детально обсуждались на встречах председателя Общенационального движения «Юксалиш» А.Бурхонова с соотечественниками.