Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти экспортни ривожлантириш лойиҳасини амалга оширади
2019-03-17 | Иқтисодиёт
13 март куни Тошкентда БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО) томонидан “Озарбайжон, Тожикистон ва Ўзбекистонда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг айрим турларини экспорт қилишни қўллаб-қувватлаш бўйича миллий стратегияларни ишлаб чиқишда кўмаклашиш” янги минтақавий лойиҳаси тақдим этилди. Ўзбекистонда лойиҳа Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан ҳамкорликда амалга оширилади.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспорти Ўзбекистон ва минтақадаги бошқа мамлакатлар учун муҳим даромад манбасидир. Қишлоқ хўжалиги соҳаси аҳолининг асосий даромад манбаларидан бири бўлиб, ривожланган қишлоқ хўжалиги сектори иқтисодий ва ижтимоий барқарорлик учун катта аҳамиятга эга. Қишлоқ хўжалиги соҳаси экспорт салоҳиятининг сезиларли даражада ўсиши 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантириш бўйича ҳаракатлар стратегиясининг устувор йўналишларидан бири сифатида белгиланган. ФАО Техник ҳамкорлик дастурининг янги лойиҳаси Ҳукуматнинг айрим қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспортини ривожлантириш бўйича миллий стратегияни тайёрлашдаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлашга қаратилган.
“Ушбу лойиҳа қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг айрим турларини экспорт қилиш бўйича миллий стратегияни шакллантиришга тизимли ёрдам беради, шунингдек, республикамиз қишлоқ хўжалиги сиёсати соҳасидаги мақсадлардан бирига эришиш учун бирламчи ҳисса қўшади, деб умид қиламиз”, – таъкидлаб ўтди Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалиги вазирининг биринчи ўринбосари Шуҳрат Тешаев.
Ўтган йиллар давомида Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ФАО билан биргаликда органик қишлоқ хўжалиги, ўсимликларни ҳимоя қилиш, ресурсларни тежовчи технологиялар ёрдамида фермерлик ва уруғчиликни ривожлантириш бўйича дастурларни муваффақиятли жорий этди. “Янги лойиҳа Ўзбекистоннинг қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ташқи бозорга чиқаришнинг самарали механизмларини яратишга хизмат қилиши керак”, – деди вазирнинг биринчи ўринбосари.
Ўзбекистоннинг қишлоқ хўжалиги экспортини кенгайтириш учун ечим топиш керак бўлган асосий масалалар - транспорт, логистика, сақлаш, юқори сифатли озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашдир.
“Ўзбекистоннинг денгизга чиқиши чегараланганлиги туфайли маҳсулотларни бошқа мамлакатларга етказиб бериш харажатлари ошади”, – деди Марказий Осиё ФАО Минтақавий бюросининг катта маслаҳатчиси доктор Сумитр Брока. – “Яна бир масала - тез айнийдиган маҳсулотларни сақлаш ва логистика жараёни учун зарур бўлган совуқ занжирни ривожлантиришдир”.
“Ниҳоят, ривожланган минтақа ва давлатлар – Ғарбий Европа, Хитой, Япония ва бошқа мамлакатларга экспорт қилишда, маҳсулот сифати ва келиб чиқишига алоҳида эътибор берадиган йирик супермаркет занжирлари билан ишлаш учун кузатиш тизимини яратиш керак”, – деди у.
Янги лойиҳа Ҳукумат ва хусусий секторни талаб даражасида потенциал экспорт бозорларини таҳлил қилиш ва уларга киришни тартибга солиш (тариф ва нотариф тўсиқларни бартараф этиш), шунингдек, ишлаб чиқариш, таъминот занжири ва экспорт салоҳиятини баҳолаш орқали қишлоқ хўжалиги экспортини ошириш мақсадларига эришишда қўллаб-қувватлашга қаратилган. Таҳлиллар натижаларига кўра экспортни ривожлантириш бўйича миллий стратегия лойиҳаси ишлаб чиқилади.
Лойиҳада иккита танланган маҳсулот ва ҳар бири учун бир қанча потенциал бозорлар кўриб чиқилади. Маҳсулотлар мамлакат эҳтиёжларига ва кичик фермерларни самарали жалб қилиш имкониятига асосланган ҳолда танланади.
1945 йилда ташкил этилган ФАО ташкилоти бугунги кунда 197 аъзо давлатни ўз ичига олади ва 130 дан ортиқ мамлакатларда фаолият юритади. ФАОнинг мақсади – озиқ-овқат хавфсизлиги ва аҳолининг юқори сифатли озиқ-овқат маҳсулотларини истеъмол қилиш имкониятини таъминлашдир.
ФАОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси 2014 йилда очилган. 2022 йилгача ҳамкорлик режасига биноан ФАО бир неча устувор йўналишларда Ўзбекистон Ҳукуматига, шу жумладан Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва бошқа давлат ташкилотларига институционал ва стратегик ёрдам кўрсатади. Шунингдек, ташкилот қишлоқ хўжалигини ривожлантириш, бозорга кириш занжирлари ва барқарор табиий ресурсларни бошқариш, иқлим ўзгариши ва биохилма-хиллик соҳаларида қўллаб-қувватлайди.

Минсельхоз РУ и ФАО совместно реализуют проект по развитию экспорта
13 марта в Ташкенте был представлен Новый региональный проект Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) «Поддержка в подготовке национальных стратегий по продвижению экспорта отдельных видов сельскохозяйственной продукции в Азербайджане, Таджикистане и Узбекистане». В Узбекистане проект реализуется совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан.
Экспорт сельскохозяйственной продукции является существенной статьей доходов для Узбекистана, как и для других стран региона. Сельское хозяйство остается одним из основных источников заработка для населения, а развитый агросектор имеет решающее значение для экономической и социальной стабильности. Значительное повышение экспортного потенциала агросектора обозначено как одно из приоритетных направлений в Стратегии действий по развитию Узбекистана на 2017-2021 годы. Новый проект Программы технического сотрудничества ФАО направлен на поддержку усилий правительства в подготовке национальной стратегии по продвижению экспорта отдельных видов сельхозпродукции.
«Мы надеемся, что данный проект на системной основе окажет содействие в формировании национальной стратегии по развитию экспорта отдельных видов сельхозпродукции, а также внесет свой неотъемлемый вклад в достижение одной из поставленных целей в области аграрной политики нашей республики», - отметил на вводном семинаре проекта Первый заместитель министра сельского хозяйства Республики Узбекистан Шухрат Тешаев.
Министерство сельского хозяйства за последние годы совместно с ФАО успешно реализовало программы по органическому сельскому хозяйству, интегрированной системе защите растений, ресурсосберегающему земледелию и семеноводству. Новый проект должен способствовать созданию эффективных механизмов по выходу сельхозпродукции Узбекистана на внешние рынки, отметил он.
Среди основных вопросов, которые предстоит решить Узбекистану для расширения экспорта сельхозпродукции, - транспортировка, логистика, хранение и обеспечение высокого качества и безопасности продукции.
«Узбекистан не имеет выхода к морю, что приводит к более высоким расходам на транспортировку продукции в другие страны, - отметил д-р Сумитр Брока, старший советник по вопросам политики в Субрегиональном офисе ФАО для Центральной Азии. - Другой вопрос - развитие так называемой холодовой цепи при хранении и транспортировке продукции (хранилища, грузовики и вагоны-рефрижераторы), ведь речь идет о скоропортящейся продукции».
“Наконец, при экспорте в развитые страны - Западную Европу, Китай, Японию и другие - вы имеете дело в основном с крупными сетями супермаркетов, у которых очень высокие требования по качеству, безопасности и возможности отследить происхождение товара, к примеру, каждой отдельно взятой дыни - вплоть до фермерского хозяйства”, - подчеркнул он.
Новый проект направлен на поддержку правительства и частного сектора в достижении целей по увеличению экспорта сельхозпродукции путем анализа потенциальных экспортных рынков с точки зрения спроса и регулирования доступа к ним (тарифные и нетарифные барьеры), а также оценки производства, производственно-сбытовой цепочки и экспортных мощностей. По итогам анализа будет разработан проект национальной стратегии стимулирования экспорта.
Проект будет сосредоточен на двух выбранных продуктах и трех-четырех потенциальных рынках для каждого из них. Продукты будут отобраны исходя из потребностей страны и их потенциала для эффективного вовлечения мелких фермеров.
ФАО является специализированным учреждением ООН, возглавляющим международные усилия по борьбе с голодом. Цель ФАО - обеспечить продовольственную безопасность для всех и гарантировать регулярный доступ населения к высококачественной пище. Созданная в 1945 году, ФАО сегодня включает 197 государств-членов и работает более чем в 130 странах.
Представительство ФАО в Узбекистане было открыто в 2014 году. Согласно рамочной программе сотрудничества до 2022 года, ФАО оказывает поддержку правительству Узбекистана по нескольким приоритетным направлениям: институциональная и стратегическая поддержка Министерства сельского хозяйства и других государственных учреждений; развитие сельского хозяйства и сбыта, цепочки доступа к рынкам, а также устойчивое управление природными ресурсами, изменение климата и биоразнообразие.