Янги тузилган қўмита, баҳсга сабаб бўлган парламент сўрови
Мажлисда депутатлар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитасини ташкил қилишга доир масалани кўриб чиқдилар.
Таъкидланганидек, давлат ва жамият ривожига, халқнинг адолатга, эртанги истиқболли кунларга бўлган ишончига жиддий путур етказадиган хавфлардан бири коррупциядир. Мамлакатимизда коррупцияга қарши кескин курашиш ҳамда унинг олдини олиш борасида аниқ чоралар кўрилаётганига қарамай, ушбу иллатни таг-томири билан қўпориб ташлашнинг имкони бўлмаяпти.
Шуни эътиборга олган ҳолда, Президентимиз Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганининг 26 йиллигига бағишланган тантанали маросимдаги маърузасида бу борадаги илғор хорижий тажрибалар ва Конституциямиз талаблари асосида Олий Мажлис палаталарида Коррупцияга қарши курашиш бўйича қўмиталар ташкил қилишни таклиф этган эди. Ушбу қўмиталар барча бўғиндаги давлат идораларида коррупцияга қарши курашни янада кучайтиришга вакиллик органи сифатида муносиб ҳисса қўшиши лозимлиги қайд этилган эди.
Давлатимиз раҳбарининг мазкур топшириғидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида Коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитасини ташкил этишга қарор қилинди.
Ушбу қўмита зиммасига давлат органлари ва муассасаларида коррупцияга қарши курашиш бўйича ички дастурларни ишлаб чиқиб, уларни ҳаётга изчил татбиқ этиш жараёни устидан парламент назоратини амалга ошириш, коррупцияга қарши курашиш бўйича қонун ҳужжатларини такомиллаштириш юзасидан таклифлар тайёрлаш ҳамда амалдаги қонун ҳужжатларда коррупцияга олиб келувчи нормалар мавжудлигини аниқлаш нуқтаи назаридан уларни чуқур таҳлил қилиш каби қатор вазифалар юклатилмоқда.
Шунингдек, давлат органлари ва ташкилотларининг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги ҳуқуқни қўллаш фаолиятини тизимли равишда ўрганиб бориш, қўмита йиғилишларида мансабдор шахсларнинг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги фаолияти юзасидан эшитувларни ўтказиш, жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари, коррупция ҳақидаги бошқа маълумотларни кўриб чиқиш, амалга оширилган ишлар юзасидан парламент аъзоларини мунтазам равишда хабардор қилиб бориш кабилар ҳам устувор вазифалар қаторида белгиланмоқда.
— Бугун нафақат парламентимиз, балки мамлакатимиз ижтимоий-сиёсий, ҳуқуқий ҳаётида муҳим тарихий кунлардан бири сифатида тарихга муҳрланадиган бўлди, — дейди Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Мухтабар Ҳусанова. — Сабаби, парламентимиз қуйи палатасида муҳим тузилма — коррупцияга қарши курашиш бўйича янги қўмита ташкил этилди. Дарҳақиқат, ҳозирда мамлакатимизда инсоннинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, иқтисодиётни ривожлантириш, умуман, барча соҳадаги ислоҳотларни рўёбга чиқариш учун, биринчи навбатда, тараққиёт кушандаси ҳисобланган коррупцияга буткул чек қўйиш талаб этилади. Шу маънода, коррупцияга қарши курашиш масаласига ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар билан бир қаторда, парламент даражасида эътибор қаратилиши бундай жирканч иллатга муросасиз бўлишда, таъсирчан парламент ва жамоатчилик назоратини ўрнатишда муҳим аҳамият касб этади. Давлатимиз раҳбари бу иллатга қарши курашиш маркази Парламентда бўлиши керак, деган маънода қўмита тузилишини таклиф этдилар. Демак, биз — депутатлар бу ҳаракатлар тизимида ибрат бўлишимиз керак. Шу маънода, энг диққатга сазовор ишимиз шундаки, палатада энди ҳар қандай ҳаволаки нормалардан холи бўлган, тўғридан-тўғри ишлайдиган қонунлар қабул қилина бошлайди. Бу эса, турли идоравий манфаатлар қамраб олинган, коррупцияга олиб келувчи ҳужжатларга барҳам бериши аниқ.
Мажлисда, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосарига “Фармацевтика маҳсулотларини ишлаб чиқаришни ривожлантириш ва модернизация қилишнинг ҳолати ҳамда ушбу соҳада амалга оширилган чора-тадбирлар тўғрисида” Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг парламент сўрови ҳақидаги масала ҳам кўриб чиқилди.
Депутатларнинг баҳс-мунозарасига сабаб бўлган ушбу парламент сўровига келган жавобда қайд этилганидек, мамлакатимизда фармацевтика саноатини ривожлантириш, соҳага хорижий ва маҳаллий инвестицяларни фаол жалб этиш учун қулай шароит яратиш, маҳаллий доривор воситалар хомашёсини чуқур қайта ишлаш ҳамда юқори қўшилган қийматли фармацевтика маҳсулотлари ишлаб чиқаришни кенгайтириш мақсадида қатор лойиҳалар ишлаб чиқилиб, амалга оширилмоқда. Жумладан, Ҳаракатлар стратегияси доирасида тармоқлар ва хўжалик бирлашмалари томонидан Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда фармацевтика соҳасида 18 та янги лойиҳани ҳаёттга татбиқ этиш белгиланган. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 3 майдаги Фармонига биноан, “Нукус-фарм”, “Зомин-фарм”, “Косонсой-фарм”, “Сирдарё-фарм”, “Бойсун-фарм”, “Бўстонлиқ-фарм” ва “Паркент-фарм” эркин иқтисодий зоналари ташкил этилди. Улар томонидан бир қатор диққатга молик лойиҳалар амалга оширилиш йўлга қўйилди.
Бироқ, депутатлар таъкидлаганидек, айни пайтда бу каби ишлар билан бирга, фармацевтика маҳсулотларини ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича қатор муаммолар мавжуд. Ҳудудларда депутатлар томонидан ўрганишлар қабул қилинган қонун ҳужжатларини, хусусан, Президент фармон ва қарорлари, Вазирлар Маҳкамаси қарорларини сифатли ва тўлиқ ижро этиш бўйича етарли чоралар кўрилмаётганини, режалаштирилган айрим лойиҳаларни амалга ошириш муддатлари кечикаётганини, масъул органлар раҳбарлари зиммасига юклатилган вазифаларни бажаришда ташаббускорлик етишмаётганини кўрсатмоқда. Жумладан, фармацевтика соҳасида эркин иқтисодий зоналарни барпо этишнинг ташкилий-ҳуқуқий масалаларини ҳал қилишда оқсоқликларга йўл қўйилмоқда. Уларнинг фаолиятини молиялаштиришда ҳам аниқ манба ва механизмлар белгиланмагани сабабли турли муаммолар юзага келмоқда.
Муҳокамалар чоғида депутатлар эркин иқтисодий зоналар фаолиятини ташкил этиш учун ажратилган ер участкаларининг белгиланган талабларга мувофиқлиги, транспорт, муҳандислик-коммуникация, ишлаб чиқариш инфратузилмасининг тўлиқ таъминланмасдан қолишининг сабаб ва омилларини ҳам муҳокама этиб, таҳлил қилдилар. Соҳадаги мавжуд муаммоларнинг ечимига қаратилган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш юзасидан илгари сурилган таклифлар кўриб чиқилди.
Мажлисда Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг ваколатларига тааллуқли бошқа масалалар ҳам муҳокама қилиниб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Создан новый комитет, парламентский запрос, ставший предметом дискуссий
На заседании депутаты рассмотрели вопрос об образовании Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции.
Отмечалось, что коррупция является одной из угроз, наносящих серьезный урон развитию государства и общества, подрывающих веру людей в справедливость, завтрашний день. Несмотря на принимаемые в стране конкретные меры по предупреждению и решительной борьбе с коррупцией, не достигнуто полное искоренение этого зла, устранение негативных его проявлений.
Принимая это во внимание, Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в своем докладе на торжественном собрании, посвященном 26-летию принятия Конституции Республики Узбекистан, предложил создать на основе передовой практики и требований нашей Конституции в палатах Олий Мажлиса комитетов по противодействию коррупции. Было отмечено, что данные комитеты как органы представительной власти должны внести достойный вклад в дальнейшее усилению борьбы с коррупцией в государственных ведомствах всех уровней.
Исходя из данного поручения главы нашего государства, решено создать в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан Комитет по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции.
На данный комитет возлагается ряд задач по осуществлению парламентского контроля за ходом формирования и реализации в государственных органах и учреждениях внутриведомственных антикоррупционных программ, подготовке предложений в деле совершенствования законодательства по противодействию коррупции, а также анализу действующих актов законодательства на предмет выявления в них положений и норм, создающих условия для коррупции.
Также в ряду приоритетных задач определены вопросы системного изучения правоприменительной деятельности государственных органов и организаций в сфере противодействия коррупции, проведения слушаний должностных лиц на заседаниях комитета касательно деятельности в сфере борьбы с коррупцией, рассмотрения обращений физических и юридических лиц, других сведений о коррупции, регулярного информирования членов парламента об осуществленной работе.
— Сегодня является одним из важных исторических дней не только в жизни нашего парламента, но и общественно-политической, правовой жизни нашей страны, — сказала депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Мухтабар Хусанова. — Ведь в нижней палате парламента создана важная структура — новый комитет по противодействию коррупции. Действительно, в настоящее время в нашей стране для обеспечения прав и интересов человека, развития экономики, в целом, реализации реформ во всех сферах, в первую очередь, требуется полное искоренение коррупции, являющейся врагом прогресса и развития. В этом смысле, обращение внимания вопросу противодействия коррупции наряду с правоохранительными органами и на уровне парламента имеет важное значение в непримиримой борьбе против этого зла, установлении действенного парламентского и общественного контроля. Глава нашего государства, инициировал создание комитета, тем самым, имея ввиду, что центром противодействия этому пороку должен стать парламент страны. Следовательно, мы — депутаты, должны стать примером, образцом в системе этих действий. В этом смысле, нашей самой заслуживающей внимания работой должно стать то, что теперь в палате будут приниматься законы прямого действия без каких-либо отсылочных норм. Это, безусловно, предотвратить документы, охватывающие различные ведомственные интересы, приводящие к коррупции.
На заседании также рассмотрен вопрос о парламентском запросе Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистанзаместителю Премьер-министра Республики Узбекистан «О состоянии развития и модернизации производства фармацевтической продукции и осуществленных мерах в данной сфере».
Как отмечается в ответе на данный парламентский запрос, ставший предметом дискуссии депутатов, в нашей стране разработаны и реализуются ряд проектов в целях развития фармацевтической промышленности, создания благоприятных условий для активного привлечения в сферу иностранных и местных инвестиций, расширения глубокой переработки сырья местных лекарственных средств и производства фармацевтической продукции с высокой добавленной стоимостью. В частности, в рамках Стратегии действий соответствующими отраслями и хозяйственными объединениями в Республике Каракалпакстан и областях намечено претворение в жизнь 18 новых проектов в сфере фармацевтики. Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 3 мая 2017 года, созданы свободные экономические зоны “Нукус-фарм”, “Замин-фарм”, “Касансай-фарм”, “Сырдарья-фарм”, “Байсун-фарм”, “Бостанлык-фарм” и “Паркент-фарм”. Ими налажена реализация ряда перспективных проектов.
Однако, как отметили депутаты, в настоящее время наряду с осуществленной работой также имеется ряд проблем в деле налаживания производства фармацевтической продукции. В ходе проведенных в регионах депутатами изучений становится очевидным, что на местах не принимаются необходимые меры по качественному и полному исполнению принятых законодательных актов, в частности, указов и постановлений Президента, постановлений Кабинета Министров, запаздывают сроки реализации некоторых проектов, руководителям соответствующих органов не хватает инициативности в выполнении возложенных на них задач. В частности, допускается инертность в решении организационно-правовых вопросов касательно создания свободных экономических зон в сфере фармацевтики. Из-за отсутствия конкретных источников и механизмов в финансировании их деятельности возникают различные проблемы.
В ходе обсуждений депутаты также проанализировали соответствие установленным требованиям выделенных земельных участков для создания деятельности СЭЗ, причины и факторы неполного обеспечения транспортной, инженерно-коммуникационной, производственной инфраструктурами. Рассмотрены предложения по совершенствованию нормативно-правовых актов, направленных на решение имеющихся в сфере проблем.
На заседании также обсуждены другие вопросы, входящие в полномочия Законодательной палаты Олий Мажлиса, приняты соответствующие постановления.