Сув ресурслари тозалигини таъминлаш масаласи муҳокама қилинди
2019 йил 12 март куни Олий Мажлис Сенати Аграр, сув хўжалиги масалалари ва экология қўмитасининг “Сув ва сувдан фойдаланиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг сув объектларига оқинди сувларни оқизишга йўл қўйиш шартларига оид қисми Тошкент вилоятида ижро этилишини ўрганиш якунларига бағишланган мажлиси бўлиб ўтди.
Унда қўмита аъзолари, мутасадди вазирлик ва идоралар раҳбарлари, мутахассис ва экспертлар, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этдилар.
Қайд этилганидек, оқиндиларни тозалаб бериш ва улардан имкон қадар қайта фойдаланиш самарали ёндашув талаб қилувчи долзарб муаммолардан бири ҳисобланади. Сув ресурслари мусаффолигини сақлаш масаласига ҳар томонлама комплекс ёндашувгина узоқ муддатли ижобий натижаларга эришиш имконини беради. Бу борада айниқса соҳага алоқадор қонун ҳужжатларига оғишмай амал қилиш, уларнинг ижроси устидан таъсирчан парламент назоратини ўрнатиш, аниқланган камчиликларни ўз вақтида бартараф этиш муҳим аҳамият касб этади.
Хусусан, Аграр, сув хўжалиги масалалари ва экология қўмитаси томонидан Тошкент вилоятида ўтказилган ўрганиш натижалари ҳам буни тасдиқлайди. Қўмита томонидан олиб борилган ишлар давомида аниқланганидек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли қарорига мувофиқ вилоятлар “Сувоқова” ДУК Уй-жой ва коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги ҳудудий бўлинмаларининг ташкилий тузилмасига киритилган. Жумладан, бугунги кунда Тошкент вилояти туман ва шаҳарларида “Сувоқова” ДУКнинг 9 та тозалаш иншооти мавжуд. Мазкур иншоотлар 1953-1987 йиллар оралиғида ишга туширилган бўлиб, жами лойиҳавий қуввати суткасига 436 минг м3 сув қабул қилишга мўлжалланган. Тошкент вилоятида барча абонентлар сони 147133 та, шундан 145686 таси хонадон ва 1447 таси турли корхона, муассаса, ташкилотлардир. Ўрганиш жараёнида вилоятдаги оқова сувларни тозалаш иншоотлари билан боғлиқ қатор камчиликлар аниқланди.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш тизимини бошқаришни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 2017 йил 18 апрелдаги Фармонида сув таъминоти ва канализация объектларини ривожлантириш, модернизация ва реконструкция қилиш Уй-жой ва коммунал хизмат кўрсатиш вазирлигининг асосий вазифаларидан бири сифатида белгиланганлигига қарамай, мазкур вазифанинг ижроси етарлича таъминланмаган. Соҳада вужудга келган муаммоларни бартараф этиш юзасидан аниқ чоралар кўрилмаган. Хусусан, вилоятнинг марказлашган оқова сув тизимига фақат абонентларнинг 22 фоизи уланган бўлиб, Бўка, Бекобод, Оққўрғон, Қуйичирчиқ, Чиноз туманларида оқова сув тармоқлари умуман мавжуд эмас.
Мажлисда таъкидланганидек, вилоятда фаолият юритаётган сув тозалаш иншоотларининг аксариятида асбоб-ускуналар жуда эскирган, айримлари умуман фаолият юритмаётган бўлса-да, ён-атрофда жойлашган иншоотлардан оқинди сувлар учун маблағ ундириш давом этилаётганганлиги таъкидлаб ўтилди. Энг ачинарлиси, айрим иншоотларга  келиб тушаётган оқинди сувлар биологик, кимёвий ва механик тозалашдан ўтказилмасдан таркибида кўплаб заҳарли моддалар бўлгани ҳолда  вилоятдаги турли сойлар, каналлар, дарёлар ва сув ҳавзаларига оқизиб юборилмоқда. Улардан ҳаттоки фермер ва деҳқон хўжаликлари экин майдонларини суғориш, аҳоли эса айрим маиший эҳтиёжларини қондириш учун фойдаланмоқда.
Мажлисда айтиб ўтилган фикр-мулоҳазалар аниқ мисоллар асосида таҳлил қилиниб, мутасадди идораларга йўл қўйилган камчиликларга эътибор қаратиш ва мазкур соҳадаги мансабдор шахсларнинг масъулиятини ошириш юзасидан кескин чоралар кўриш лозимлиги уқтирилди. Жумладан, Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги  Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан биргаликда Тошкент вилоятидаги сув тозалаш иншоотларини жиҳозлаш бўйича инвестиция лойиҳаларини давлат-хусусий шериклик шартлари асосида амалга ошириш учун таклифлар тайёрлаши ва Вазирлар Маҳкамасига киритиши белгилаб олинди.
Мажлисда муҳокама этилган масалалар бўйича Олий Мажлис Сенати Аграр, сув хўжалиги масалалари ва экология қўмитасининг тегишли қарори қабул қилинди.

Обсужден вопрос обеспечения чистоты водных ресурсов
12 марта 2019 года состоялось  заседание Комитета Сената Олий Мажлиса по аграрным, водохозяйственным вопросам и экологии, посвященное итогам изучения исполнения Закона Республики Узбекистан «О воде и водопользовании» в части условий допустимости сброса сточных вод в водные объекты.
В нем приняли участие члены Комитета, руководители ответственных министерств и ведомств, специалисты и эксперты, а также представители средств массовой информации.
Отмечалось, что очистка и по возможности повторное использование сточных вод является одной из актуальных проблем, требующей эффективного подхода. Лишь всесторонний комплексный подход в вопросе сохранения чистоты водных ресурсов даст возможность достижения долгосрочных позитивных результатов. Особенно, важное значение имеет неукоснительное соблюдение законодательных актов, касающихся данной сферы, установление действенного парламентского контроля за их исполнением и своевременным устранением выявленных недостатков.
В частности, это подтверждают и результаты изучения, проведенного в Ташкентской области Комитетом Сената Олий Мажлиса по аграрным, водохозяйственным вопросам и экологии. В ходе изучения установлено, что областные предприятия “Сувокова” в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 18 апреля 2018 года включены в структурные подразделения региональных отделений Министерства жилищно-коммунального обслуживания. На сегодняшний день в городах и районах Ташкентской области имеются 9 водоочистительных сооружений ГУП “Сувокова”. Они введены в эксплуатацию в 1953-1987 годах, их проектная мощность составляет 436 тыс. кубометров воды в сутки. В Ташкентской области 147133 абонента, из которых 145686 жителей, 1447 - различные предприятия, учреждения и организации. В ходе изучения в районе выявлен ряд проблем, связанных  с сооружениями по очистке сточных вод.
Так, несмотря на то, что развитие, модернизация и реконструкция объектов водообеспечения и канализации  закреплены в Указе Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию управления системой жилищно-коммунального обслуживания» от 18 апреля 2017 года в качестве одной из основных задач Министерства жилищно-коммунального обслуживания, однако до сих пор ее выполнение не обеспечено в должной степени. Не приняты конкретные меры по устранению проблем, возникших в данной сфере. В частности, к областной централизованной системе сточных вод подключены всего 22% абонентов. В Букинском Бекабадском, Аккурганском, Куйичирчикском, Чиназском районах вообще нет сети сточных вод.
В ходе заседания отмечалось, что несмотря на то, что в большинстве действующих в области водоочистительных сооружений оборудования очень устаревшие, некоторые абсолютно не функционируют, а с сооружений, находящихся вблизи, взимание средств за сточные воды продолжается. Самое обидное, что сточные воды,  поступающие к некоторым сооружениям не проходят биологической, химической и механической очистки, в составе имеют множество ядовитых веществ и сбрасываются в озера, каналы, реки и водоемы области. Ими даже пользуются фермерские и дехканские хозяйства для орошения посевных площадей, а население – для удовлетворения своих бытовых потребностей.
Высказанные в ходе заседания мнения и размышления проанализированы на основе конкретных примеров, ответственным ведомствам указана необходимость обращения внимания на допущенные недостатки и принятия строгих мер по повышению ответственности должностных лиц данной сферы. В частности, определено, что Министерство жилищно-коммунального обслуживания совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли подготовит и внесет в Кабинет Министров предложения для осуществления на условиях государственно-частного партнерства инвестиционных проектов по оснащению водоочистительных сооружений Ташкентской области.
По итогам обсуждения принято соответствующее решение Комитета Сената Олий Мажлиса по аграрным, водохозяйственным вопросам и экологии.