Ўзсаноатқурилишбанк ва KEB Hana Bank​ ўртасида ҳамкорлик битими имзоланди
“Ўзсаноатқурилишбанк” АТБ ва KEB Hana Bank​ (Корея Республикаси) ўртасида ҳамкорлик тўғрисида битим имзоланди.
Ҳужжат икки мамлакат банки мижозлари ўртасида пул ўтказмалари борасида ҳамкорлик режасини биргаликда ишлаб чиқиш ва маркетингни илгари суриш, хизматлар сифатини яхшилаш бўйича музокаралар олиб бориш, пул ўтказмалари бозори ва меъёрий ҳужжатлар юзасидан ахборот алмашиш ҳамда банкнинг тармоқ мутахассислари учун ўқув семинарларини ташкил этишга қаратилган.
KEB Hana Bank​нинг Корея пул ўтказмалари бозоридаги улуши қарийб 60 фоиз ёки 3,2 млрд. долларни ташкил этади.
2018 йил ҳолатига кўра, Корея Республикасида қарийб 70 минг ўзбекистонлик мигрантлар мавжуд бўлиб, уларнинг деярли ярми меҳнат муҳожирларидир. 2018 йилда улар учун қулайлик яратиш мақсадида “Ўзсаноатқурилишбанк” АТБ томонидан АҚШ доллари ва еврода мазкур Корея банкида “Ностро” корреспондентлик ҳисоб рақамлари очилган.
KEB Hana Bank​ Ўзбекистон учун алоҳида “Востро” ҳисоб рақамларини очиш учун нархни ҳамда банкоматлар (easy-one service​) ва мобил иловалар (mobile banking​) орқали ўтказмалар учун воситачилик миқдорини пасайтирди. Масалан, ҳар қандай пул ўтказмаси суммаси учун мижоз 8 минг корея вонаси (7 АҚШ доллари) миқдорида комиссия тўлайди. Бундан мустасно ҳолатда, чунончи, мобил илова орқали 10 минг АҚШ доллари (ва/ёки ундан юқори миқдори)да пул ўтказмоқчи бўлса, мижоз 10 минг корея вони (9 АҚШ доллари) миқдорида комиссия тўлайди.
Маълумот учун: KEB Hana Bank​ 1967 йилда ташкил этилган. Активлар ҳажми бўйича Жанубий Кореяда энг йирик банк ҳисобланади. Ҳозирги кунда Европа, Яқин Шарқ, Жанубий Америка ва Осиё-Тинч океани минтақасидаги 24 мамлакатда 160 дан зиёд филиалларга эга. Банк ўз мижозларига кенг турдаги банк хизматларини тақдим этади.
2018 йил 31 декабрь ҳолатига банк активларининг умумий ҳажми 340,1 млрд. АҚШ долларига тенг, умумий капитали – 24,0 млрд. АҚШ доллар миқдорида. Ҳисобот даврида банк томонидан мижозларга 179,5 млрд. АҚШ доллари миқдорида кредит ажратилган. Кўрилган соф фойдаси – 1,8 млрд. АҚШ долларини ташкил этди.

Узпромстройбанк и KEB Hana Bank подписали соглашение о сотрудничестве
АКБ «Узпромстройбанк» и KEB Hana Bank (Республика Корея) подписали Соглашение о сотрудничестве, направленное на совместную разработку плана сотрудничества и маркетинговые продвижения в области денежных переводов между клиентами двух банков в обеих странах, проведение консультаций по улучшению качества услуг, обмен рыночной и нормативной информацией, а также организацию обучающих семинаров для профильных специалистов банка.
Доля KEB Hana Bank на рынке денежных переводов Кореи составляет около 60 процентов или 3,2 млрд. долл. По состоянию на 2018г. в Республике Корея пребывают около 70 тыс. мигрантов из Узбекистана, около половины, из которых являются трудовыми.
В 2018г. с целью создания удобств для трудовых мигрантов, АКБ «Узпромстройбанк» открыл корреспондентские счета «Ностро» в долларах США и евро в данном корейском банке.
Специально для Узбекистана KEB Hana Bank снизил стоимость за открытие «Востро» счетов, а также комиссии за переводы через банкоматы (easy-one service) и мобильные приложения (mobile banking). Так, например, за любую переводимую сумму  клиент оплачивает комиссию в размере 8 тыс. корейских вон (экв. 7 долл. США), за исключением суммы от 10 тыс. долл. США через мобильное приложение, где клиенту придется оплатить комиссию в размере 10 тыс. корейских вон (9 долл.США).
Для справки: Keb Hana Bank был основан в 1967 году. Является крупнейшим банком в Южной Корее по размеру активов. В настоящее время имеет более 160 филиалов в 24 странах Европы, Ближнего Востока, Южной Америки и Азиатско-Тихоокеанского региона. Банк предоставляет своим клиентам широкий спектр банковских услуг.
Общая сумма активов банка по состоянию на 31 декабря 2018 года составила 340,1 млрд. долларов США, совокупный капитал - 24,0 млрд. долларов, общий объем выданных банком кредитов клиентам - 179,5 млрд. долларов США, чистая прибыль - 1,8 млрд. долларов США.