Шавкат Мирзиёев: маҳсулот таннархини камайтириш орқали жаҳон бозорига чиқиш керак
Президент Нурота туманидаги "Мармаробод" корхонасида тоғ жинсларидан маҳсулот ишлаб чиқариш жараёни билан танишди.
Давлатимиз раҳбари ҳар доим бозор талабларини ўрганиш, бозорбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш зарурлигини таъкидлайди. Бу товарнинг харидоргирлиги, корхонанинг барқарор ишлашини таъминлайди.
Хусусан, кейинги йилларда ҳам ички, ҳам ташқи бозорда пардозбоп тошларга талаб ошган. Нурота туманида бундай тошларнинг катта захираси бор.
Президентимизнинг аввалги ташрифи чоғида берилган топшириққа мувофиқ «Мармаробод» давлат унитар корхонаси ташкил этилди. 10 миллиард сўм маблағ эвазига даштликдаги 6 гектар ерда замонавий корхона ишга туширилди. Хориждан 655,5 миллион долларлик технология олиб келиниб, йилига 24 минг квадрат метр гранитни қайта ишлаш имконияти яратилди. Қирқ киши иш билан таъминланди. Булар лойиҳанинг биринчи босқичи.
Иккинчи босқичда табиий тошларни қазиб олиш ва қайта ишлашни кластер усулида йўлга қўйиш режалаштирилган. Лойиҳа қувватини йилига 3 миллион квадрат метрга етказиш, маҳсулотлар турини кўпайтириш ва экспортга йўналтириш кўзда тутилган. Бунинг натижасида йиллик ишлаб чиқариш ҳажми 250 миллиард сўм, экспорт ҳажми 10 миллион долларга етиши, бир ярим мингга яқин иш ўрни яратилиши мумкин бўлади.
Давлатимиз раҳбари корхона маҳсулотларини кўздан кечирар экан, улар жаҳондаги муқобилларидан қолишмаслигини таъкидлади. Самарали технологияларни қўллаш, транспорт харажатларини арзонлаштириш ҳисобидан маҳсулотлар таннархини камайтириш, шу орқали ташқи бозорларга чиқиш бўйича топшириқлар берди. Пардозбоп тошларни жаҳон стандартлари асосида чуқур қайта ишлайдиган кадрлар тайёрлаш, бунёдкорлик ишларида маҳаллий қурилиш материалларидан фойдаланиш зарурлиги қайд этилди.
Шу ерда Навоий вилоятида 2019-2020 йилларда қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, хитойлик инвесторлар билан ҳамкорликда мармардан саноат ҳайкалтарошлигини ташкил этиш, Нурота тумани Ғазғон шаҳарчасини Бош режа асосида ривожлантириш лойиҳалари тақдимоти ўтказилди.
Президентимиз мазкур ҳудуд инфратузилмаси ва саноатини ривожлантириш учун бу ерга темир йўл олиб келиш таклифини билдирди.

Shavkat Mirziyoyev: It is necessary to reduce the cost of production and enter global markets
The President became familiar with rock products production at Marmarobod enterprise in Nurata district, the Press Service of the President of the Republic of Uzbekistan reports.
The Head of the state has repeatedly noted the need for studying the requirements of the market, organizing production of marketable products, which is the key to the quality of goods and sustainable activities of any enterprise. In particular, in recent years, the demand for decorative stone has increased in both domestic and foreign markets. Moreover, Nurata district is rich in large deposits of this raw material.
Marmarobod SUE was organized in accordance with instructions of the President, which was announced during the previous trip to Navoi region. At the expense of 10 billion UZS, a modern production with an area of 6 hectares was built in the steppe. Equipment from abroad worth 655.5 million USD was installed here. The company is capable of processing 24 thousand square meters of granite per year. 40 people are employed here. All this is only the first stage of the project.
At the second stage, it is planned to establish mining and processing of natural stone according to a cluster system. This will serve to expand the range, produce 3 million square meters of products per year for 250 billion UZS, as well as increase annual exports to 10 million USD. It is planned to create about 1.5 thousand jobs.
The Head of the state, getting acquainted with products of the enterprise, noted its quality, which is not inferior to world analogues. The President of Uzbekistan called on manufacturers to reduce production costs and bring them to foreign markets through the use of efficient technologies, reducing transport costs. The need for training personnel capable of deep processing decorative rocks at the level of international standards, using domestic-made building materials in construction activities was emphasized.
Presentation of projects for production of building materials for 2019-2020, establishing industrial production of marble sculptures together with Chinese investors, development of Gazgan village of Nurata district in accordance with its master plan was held.
The President proposed to build a railway here for development of infrastructure and industry of the territory.