Шавкат Мирзиёев: маҳсулот таннархини камайтириш орқали жаҳон бозорига чиқиш керак
Президент Нурота туманидаги "Мармаробод" корхонасида тоғ жинсларидан маҳсулот ишлаб чиқариш жараёни билан танишди.
Давлатимиз раҳбари ҳар доим бозор талабларини ўрганиш, бозорбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш зарурлигини таъкидлайди. Бу товарнинг харидоргирлиги, корхонанинг барқарор ишлашини таъминлайди.
Хусусан, кейинги йилларда ҳам ички, ҳам ташқи бозорда пардозбоп тошларга талаб ошган. Нурота туманида бундай тошларнинг катта захираси бор.
Президентимизнинг аввалги ташрифи чоғида берилган топшириққа мувофиқ «Мармаробод» давлат унитар корхонаси ташкил этилди. 10 миллиард сўм маблағ эвазига даштликдаги 6 гектар ерда замонавий корхона ишга туширилди. Хориждан 655,5 миллион долларлик технология олиб келиниб, йилига 24 минг квадрат метр гранитни қайта ишлаш имконияти яратилди. Қирқ киши иш билан таъминланди. Булар лойиҳанинг биринчи босқичи.
Иккинчи босқичда табиий тошларни қазиб олиш ва қайта ишлашни кластер усулида йўлга қўйиш режалаштирилган. Лойиҳа қувватини йилига 3 миллион квадрат метрга етказиш, маҳсулотлар турини кўпайтириш ва экспортга йўналтириш кўзда тутилган. Бунинг натижасида йиллик ишлаб чиқариш ҳажми 250 миллиард сўм, экспорт ҳажми 10 миллион долларга етиши, бир ярим мингга яқин иш ўрни яратилиши мумкин бўлади.
Давлатимиз раҳбари корхона маҳсулотларини кўздан кечирар экан, улар жаҳондаги муқобилларидан қолишмаслигини таъкидлади. Самарали технологияларни қўллаш, транспорт харажатларини арзонлаштириш ҳисобидан маҳсулотлар таннархини камайтириш, шу орқали ташқи бозорларга чиқиш бўйича топшириқлар берди. Пардозбоп тошларни жаҳон стандартлари асосида чуқур қайта ишлайдиган кадрлар тайёрлаш, бунёдкорлик ишларида маҳаллий қурилиш материалларидан фойдаланиш зарурлиги қайд этилди.
Шу ерда Навоий вилоятида 2019-2020 йилларда қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, хитойлик инвесторлар билан ҳамкорликда мармардан саноат ҳайкалтарошлигини ташкил этиш, Нурота тумани Ғазғон шаҳарчасини Бош режа асосида ривожлантириш лойиҳалари тақдимоти ўтказилди.
Президентимиз мазкур ҳудуд инфратузилмаси ва саноатини ривожлантириш учун бу ерга темир йўл олиб келиш таклифини билдирди.

Шавкат Мирзиёев: Следует снижать себестоимость продукции и выходить на мировые рынки
Президент ознакомился с производством изделий из горных пород на предприятии «Мармаробод» в Нуратинском районе.
Глава государства неоднократно отмечал необходимость изучения требований рынка, организации производства востребованной продукции, что является залогом качества товара и устойчивой деятельности любого предприятия. В частности, в последние годы как на внутреннем, так и на внешнем рынке возрос спрос на декоративный камень. А Нуратинский район богат крупными залежами этого сырья.
В соответствии с поручением Президента, которое было озвучено в ходе предыдущей поездки в Навоийскую область, было организовано ГУП «Мармаробод». За счет 10 миллиардов сумов в степи построено современное производство площадью 6 гектаров, в нем установлено оборудование из-за рубежа стоимостью 655,5 миллиона долларов. Предприятие способно перерабатывать в год 24 тысячи квадратных метров гранита. Здесь обеспечены работой 40 человек. И все это лишь первый этап проекта.
На второй стадии намечено наладить добычу и переработку природного камня по кластерной системе. Это позволит расширить ассортимент, производить в год 3 миллиона квадратных метров продукции на 250 миллиардов сумов, а также довести годовой экспорт до 10 миллионов долларов. Предусмотрено создание около 1,5 тысячи рабочих мест.
Глава государства, знакомясь с продукцией предприятия, отметил ее качество, не уступающее мировым аналогам.  Президент Узбекистана призвал производителей снижать себестоимость продукции и выводить ее на внешние рынки путем применения эффективных технологий, сокращения транспортных затрат. Подчеркнута необходимость подготовки кадров, способных глубоко перерабатывать декоративные породы на уровне международных стандартов, использования в строительных работах стройматериалов отечественного производства.
Здесь же состоялась презентация рассчитанных на 2019-2020 годы проектов по производству строительных материалов, налаживанию промышленного производства скульптур из мрамора совместно с китайскими инвесторами, развитию поселка Газган Нуратинского района в соответствии с его генеральным планом.
Президент предложил проложить сюда железную дорогу для развития инфраструктуры и промышленности территории.