Ўзбекистон Элчиси Бангладеш Президентига ишонч ёрлиқларини топширди
2019 йилнинг 7 март куни Дакка шаҳридаги “Бангабабан” қасрида Ўзбекистон Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Фарҳод Арзиев (қароргоҳи Деҳли шаҳрида) Бангладеш Халқ Республикаси Президенти Абдул Ҳамидга ўзининг ишонч ёрлиқларини топширди.
Бангладеш раҳбари маросимдан кейин бўлиб ўтган суҳбат чоғида Президент Шавкат Мирзиёевга ўзининг самимий саломлари ва энг эзгу тилакларини етказиб қўйишни сўради ҳамда Бангладеш томонининг Ўзбекистон билан сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни янада кенгайтиришдан манфаатдор эканлигини билдирди. Бангладешда Ўзбекистоннинг исломий қадамжоларига улкан қизиқиш мавжудлиги тасдиқланди.
Президент вақт синовида ўтган икки томонлама муносабатлар анъанавий/азалдан дўстона эканлигини қайд этди ва Бангладешда Ўзбекистон Элчисининг аккредитация қилиниши мамлакатларимиз ва халқларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг янада фаоллашишига хизмат қилади деб ишонч билдирди.

Посол Узбекистана вручил верительные грамоты Президенту Бангладеш
7 марта 2019 года в г.Дакке во дворце «Бангабабан» Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан с резиденцией в г.Дели Фарход Арзиев вручил свои верительные грамоты Президенту Народной Республики Бангладеш Абдулу Хамиду.
Глава Бангладеш в состоявшейся после церемонии беседе передал Президенту Шавкату Мирзиёеву свое искреннее приветствие и самые наилучшие пожелания, а также выразил заинтересованность бангладешской стороны в расширении взаимодействия с Узбекистаном в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других сферах. Был подтвержден огромный интерес в Бангладеш к исламским святыням Узбекистана.
Президент подчеркнул, что испытанные временем двусторонние отношения являются традиционно дружественными, и выразил уверенность, что аккредитация Посла Узбекистана в Бангладеш будет служить дальнейшей активизации всестороннего сотрудничества между нашими странами и народами.