МТВ коррупция ҳолатларини аниқлаш ва бартараф этишни давом этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги Ўзбекистон Республикаси Олий суди билан ҳамкорликда инсофсиз мудирларга қарши курашмоқда
Фарзандларимиз хавфсизлиги бевосита мактабгача таълим муассасалари ходимларининг профессионаллиги ва ҳалоллигига боғлиқ. Мактабгача таълим муассасаларида мунтазам равишда ўтказиб бориладиган аудиторлик текширувлари нафақат қоидабузарликларни аниқлаш ва олдини олишга, балки мактабгача таълим тизимини инсофсиз ходимлардан халос этишга қаратилган.
2018 йилнинг октябр ойида Жиззах вилояти Шароф Рашидов туманидаги жисмоний ёки руҳий ривожланишида нуқсони бўлган болалар учун 9-сонли ихтисослаштирилган мактабгача таълим муассасасида режали аудиторлик текшируви ўтказилди. Бунда мазкур муассаса мудири Д. Ю. аудит текшируви натижаларини кутмаган ҳолда ўз хоҳишига кўра меҳнат шартномасини бекор қилиш тўғрисида ариза тақдим этди.
Текширув давомида Мактабгача таълим вазирлиги аудиторлари томонидан 708 млн. сўм миқдорида ўғирлик ва ноқонуний сарф-харажатлар ҳолатлари, шу жумладан:
-амалда ишламайдиган 19 нафар ходимга 592 млн. сўмдан ортиқ миқдорда иш ҳақи тўлаш;
-17,4 млн. сўм миқдорида нақд пул маблағларини ноқонуний ҳисобдан чиқариш;
- 4 млн. сўмдан ортиқ суммага озиқ-овқат маҳсулотлари камомади;
- 93,9 млн. сўмлик гўшт ва сут маҳсулотларини асоссиз ҳисобдан чиқариш ҳолатлари аниқланди.
Шунингдек, 9-сонли ихтисослаштирилган мактабгача таълим муассасаси тарбияланувчилари 2018 йилнинг январ ойидан бошлаб сентябр ойига қадар сут, творог, қатиқ билан таъминланмаган, гўшт эса белгиланган нормадан паст миқдорда ажратилган.
2018 йилнинг 15 ноябр куни аудиторлик текшируви материаллари Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасига топширилди. 2018 йилнинг 26 декабрида Жиззах вилояти прокуратураси томонидан Мактабгача таълим вазирлиги аудит материаллари асосида жиноий иш қўзғатилди.
Шу билан бирга 2018 йилнинг 22 октябрида Жиззах вилояти Касаба уюшмаси кенгаши Д. Ю. ни 9-сонли ихтисослаштирилган мактабгача таълим муассасаси мудири лавозимига қайта тиклаш юзасидан судга даъво билан мурожаат этди. 2018 йилнинг 18 декабрида Жиззах фуқаролик ишлари бўйича туманлараро суди тақдим этилган даъвони қаноатлантириб, муассаса мудирига мажбурий прогул учун 3,3 млн. сўм ва моддий зарар учун 600 минг сўм тўлаб берилиши ҳақида қарор қабул қилди.
«Афсуски, лавозимни суд орқали қайта тиклаш кенг тарқалган амалиёт ҳисобланади. Ўз хоҳишига кўра ёки тегишли модда бўйича ишдан бўшатилган мудирлар судда босим остида ишдан бўшаганини таъкидлаб, аввалги мансабини қайтаришга ҳаракат қиладилар. Биринчидан, бундай аризалар - Мактабгача таълим вазирлигига нисбатан туҳматдир. Иккинчидан, биз ўғирлик, коррупцияга оид фирибгарликлар ва бошқа қоидабузарликлар билан болалар ҳаёти ва саломатлигини хавф остига қўяётган шахслар мактабгача таълим тизимига қайтишига йўл қўя олмаймиз. Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги Ўзбекистон Республикаси Олий суди билан ҳамкорликда инсофсиз ходимлар билан меҳнат шартномаларини бекор қилиш юзасидан қонунчиликни тўғри қўллаш бўйича ишларни бошлади ва давом этади», - дейди Мактабгача таълим вазирлиги юридик бошқармаси бошлиғи Умида Усмонова.
2019 йилнинг 14 январида Жиззах вилояти Мактабгача таълим муассасалари бошқармаси томонидан Жиззах фуқаролик ишлари бўйича туманлараро биринчи инстанция суди қарорини бекор қилиш юзасидан кассатсия шикояти тақдим этилди. Ўзбекистон Республикасида олиб борилаётган суд-ҳуқуқ ислоҳотлари, Ўзбекистон Республикасининг ўз вақтида билдирган муносабати, суд қарорларининг қонунчилик нормаларига мувофиқ келишини текшириш шарофати билан 2019 йилнинг 22 январида 9-сонли ихтисослаштирилган мактабгача таълим муассасаси мудирини лавозимига қайта тиклаш ва унга 3,9 млн. сўм тўлаш тўғрисидаги қарор бекор қилинди.
Мактабгача таълим вазирлиги мактабгача таълим тизимида коррупция ҳолатларини аниқлаш ва бартараф этишда давом этмоқда.

МДО продолжает выявление и пресечение коррупции
Министерство дошкольного образования совместно с Верховным судом Республики Узбекистан борются с недобросовестными заведующими.
Безопасность наших детей напрямую зависит от профессионализма и честности сотрудников ДОУ. Регулярные аудиторские проверки, проводимые в дошкольных образовательных учреждениях, призваны не только выявлять и предупреждать нарушения, но и избавлять систему дошкольного образования от недобросовестных работников.
В октябре 2018 года была проведена плановая аудиторская проверка многопрофильного специализированного ДОУ №9 для детей с физическими или психическими нарушениями в развитии Шараф-Рашидовского района Джизакской области. При этом заведующая СДОУ Д.Ю., не дожидаясь результатов аудита, подала заявление о прекращении трудового договора по собственному желанию.
В процессе проверки аудиторами МДО были обнаружены хищения и незаконные расходы в размере 708 млн. сумов, в том числе:
-выплата заработной платы в размере более 592 млн. сумов 19-ти фактически не работающим сотрудникам;
-незаконное списание наличных денежных средств в размере 17,4 млн. сумов;
- недостача продуктов питания на сумму более 4 млн. сумов;
- необоснованное списание мясной и молочной продукции на 93,9 млн. сумов.
Кроме того, воспитанники СДОУ №9 с января по сентябрь 2018 года не были обеспечены молоком, творогом и кефиром, а мясо выделялось в количестве ниже установленной нормы.
15 ноября 2018 года материалы аудиторской проверки были переданы в Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан. 26 декабря 2018 года прокуратора Джизакской области на базе материалов аудита МДО возбудила уголовное дело.
Вместе с тем 22 октября 2018 года Совет профсоюзов Джизакской области подал иск о восстановлении Д.Ю. в должности заведующей СДОУ №9. 18 декабря 2018 года Джизакский межрайонный суд по гражданским делам удовлетворил поданный иск и постановил выплатить заведующей СДОУ 3,3 млн. сумов за вынужденный прогул и 600 тыс. сумов за материальный ущерб.
«Попытки восстановления в должности через суд, к сожалению, распространенная практика. Будучи уволенными по собственному желанию или по статье, заведующие заявляют в суде об увольнении под давлением и пытаются вернуть прежнюю должность. Во-первых, подобные заявления - это клевета в адрес МДО. Во-вторых, мы не можем позволить, чтобы в систему дошкольного образования вернулись люди, которые хищениями, коррупционными махинациями и прочими нарушениями подвергают опасности жизни и здоровье детей. Начата и будет продолжаться совместная работа Министерства дошкольного образования и Верховного суда Республики Узбекистан по правильному применению законодательства в части прекращения трудовых договоров с недобросовестными работниками», - сказала начальник юридического управления Министерства дошкольного образования Узбекистана Усманова Умида.
14 января 2019 года Джизакским областным управлением дошкольными образовательными учреждениями была подана кассационная жалоба на предмет отмены решения Джизакского межрайонного суда по гражданским делам первой инстанции. Благодаря проводимой в Республике Узбекистан судебно-правовой реформе, своевременному реагированию со стороны Министерства и Верховного суда Республики Узбекистан, проверке судебных решений на соответствие нормам законодательства 22 января 2019 года решение о восстановлении в должности заведующей СДОУ №9 и выплате ей 3,9 млн. сумов было отменено.