Нукус шаҳрида илк Президент мактабини қуриш ишлари бошланди
2019 йилнинг 7 март куни Қорақалпоғистон Республикасининг Нукус шаҳрида Президент мактабининг қурилишига бағишланган маросим бўлиб ўтди.
Тантанада Ўзбекистон Республикаси бош вазирнинг биринчи ўринбосари Ачилбой Раматов, Бош прокурори Отабек Муродов, Халқ таълими вазири ўринбосари Иброҳим Джураев, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгаши раиси Муса Ерниязов, вазирлик ва идоралар вакиллари иштирок этдилар.
Ачилбой Раматов, Муса Ерниязов ва «Нуроний» жамғармаси Қорақалпоғистон Республикаси Кенгаши раҳбари Шарап Уснатдинов Президент мактабининг пойдеворига капсула қўйиб, мактаб қурилиш ишларини бошлаб бердилар. Янги мактаб Бердақ номидаги қорақалпоқ давлат университети олдидаги ҳудудда қурилади.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йилнинг 20 фeвралида Прeзидeнтимиз Шавкат Мирзиёeв “Прeзидeнт мактабларини ташкил этиш тўғрисида”ги Қарорни имзолаган эди. Ҳужжатга кўра, Прeзидeнт мактаблари мамлакатнинг барча ҳудудларида босқичма-босқич ташкил этилади.
Биринчи учта мактаб жорий йилда Нукус, Тошкeнт ва Хивада очилиши белгиланган эди. 2019 йилда Президент мактабини Наманган шаҳрида ҳам қуриш бўйича қарор қабул қилинди. 2020-2021 йиллар давомида мамлакатимизнинг бошқа вилоятларида ҳам Президент мактаблари ташкил этилади.
Ушбу мактабларга қабул қилиш республика таълим муассасаларининг 4-синф битирувчилари орасида Халқ таълими вазирлиги томонидан белгиланган тартибда ўтказиладиган мантиқий фикрлаш тестлари, ёзма имтиҳон ва суҳбатлар натижаларига кўра амалга оширилади.
Президент мактабининг йиллик қабул квотаси 24 нафар ўқувчидан иборат бўлиб, иккита синфга бир хил – 12 нафардан ўқувчи тақсимланади. Биринчи ўқув йилида эса 5-10-синфларининг ҳар бир мактаб 144 нафардан ўқувчи ўқишга қабул қилади.
Ўқув жараёни эса хорижий таълим муассасалари билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган ўқув режалари ва дастурлари бўйича инглиз тилида амалга оширилади ва “STEAM - таълим” (Science - табиий фанлар, Technology - технология, Engineering - техник ижодкорлик, Art - санъат, Mathematics - математика) дастури асосида олиб борилади.
Президент мактабининг 9-11-синфларида таълим олиш ўқувчиларнинг қизиқишлари ва хусусиятларини, айрим фанни танлаш ва уларни ўрганиш даражасини инобатга олган ҳолда индивидуал ўқув жараёни асосида амалга оширилади.
Президент мактаблари битирувчиларига, белгиланган тартибда давлат томонидан тасдиқланган шаҳодатнома, аттестат билан бир қаторда, халқаро даражадаги тегишли дастур дипломи (International Baccalaureate, Advanced Placement ёки International Advanced Levels)га эга бўладилар, бу эса ўз навбатида хорижий олий ўқув юртларига кириш имконини беради.
Кембриж Университетининг Cambridge Assessment International Education бренди остида фаолият юритувчи Имтиҳон Кенгаши Президент мактабларига қабул имтиҳонларини ташкил этиши кутилмоқда.

В Нукусе началось строительство Президентской школы
7 марта 2019 года в Нукусе (Республика Каракалпакстан) состоялась церемония начала строительства Президентской школы.
В церемонии приняли участие Первый заместитель Премьер-министра Узбекистана Ачилбой Раматов, Генеральный прокурор Узбекистана Отабек Муродов, заместитель Министра народного образования Узбекистана Иброхим Джураев, Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Муса Ерниязов, представители министерств и ведомств.
Ачилбой Раматов, Муса Ерниязов и председатель совета Каракалпакского отделения «Нуроний» Шарап Уснатдинов заложили капсулу в фундамент Президентский школы, тем самым дали старт строительным работам. Новая школа будет построена рядом с Каракалпакскым государственным университетом имени Бердаха.
Напомним, что Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеев 20 февраля 2019 года подписал Постановление «О мерах по образованию Президентских школ».
Согласно документу, во всех регионах страны поэтапно будут созданы Президентские школы. Планировалось, что первые три школы будут построены в 2019 году в Нукусе, Ташкенте и Хиве. Позже было принято решение о строительстве в 2019 году Президентской школы в Намангане. В остальных регионах Узбекистана Президентские школы будут построены в 2020-2021 годах.
Прием в Президентские школы будут осуществляться по результатам тестирования на логические мышление, письменного экзамена и собеседования из числа выпускников 4 класса Республики Узбекистан, которые будут отбираться Министерством народного образования в установленном порядке.
В первом учебным году общее количество приема учащихся в 5-10 классы составит 144 учеников. Ежегодная квота приема составит 24 учеников. В одном классе будут обучаться по 12 учеников.
Процесс обучения Президентских школах осуществляется на английском языке по программе «STEAM – образование» (Science – естественные науки, Technology – технологии, Engineering – техническое творчество, Art – искусство, Mathematics – математика), что позволит одаренной молодежи еще больше развивать мышление, силу воли, творческий потенциал и гибкость.
В зависимости от интересов и особенностей, учащихся в 9-11 классах обучение в Президентской школе предполагает индивидуализацию учебного процесса.
Выпускникам Президентских школ, кроме документа об образовании установленного государственного образца (свидетельство, аттестат), выдается диплом соответствующей программы международного уровня (International Baccalaureate, Advanced Placement или International Advanced Levels), предоставляющий возможность поступления в ведущие зарубежные высшие образовательные учреждения.
Ожидается, что Экзаменационный Совет Кембриджского университета, действующий под брендом Cambridge Assessment International Education, будет проводить вступительные экзамены в Президентские школы.