Люксембург ТИВ раҳбари билан учрашув
2019 йилнинг 6 март куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга ташриф буюрган Люксембург Буюк Герцоглигининг Ташқи ва Европа ишлари вазири Жан Ассельборн билан учрашди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон-Люксембург кун тартибидаги барча масалалар ва ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари, жумладан БМТ ва бошқа халқаро ташкилотлар доирасидаги алоқалар муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, Ўзбекистон Люксембургни Европадаги ишончли шерик деб ҳисоблайди. Люксембургнинг “Ўзбекистон-Европа муносабатларида фаол ролини ҳисобга олган ҳолда ушбу давлат билан “Ўзбекистон-ЕИ” шаклидаги ҳамкорликни ривожлантиришга катта эътибор қаратилади.
Вазир Жан Ассельборн 2010 йил 28-29 март кунлари расмий делегация раҳбарлигидаги Ўзбекистонга қилган ташрифини илиқ сўзлар билан ёдга олди ва Люксембург раҳбарияти мамлакатимиз ва бутун Марказий Осиё давлатлари билан ҳамкорликни кенгайтиришга катта аҳамият беришини таъкидлади.
Музокараларда минтақавий масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди. Шу ўринда Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этишдан томонлар манфаатдор эканлиги тасдиқланди.
Шунингдек, вазирлар туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда ҳамкорликни фаоллаштириш масалаларини кўриб чиқдилар.

Встреча с главой МИД Люксембурга
6 марта 2019 года в г.Ташкенте Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с прибывшим в нашу страну с визитом Министром иностранных и европейских дел Великого Герцогства Люксембург Жаном Ассельборном.
В ходе беседы обсужден комплекс вопросов узбекско-люксембургской повестки дня и перспективы расширения сотрудничества, в том числе в рамках ООН и других международных организаций.
Как отмечалось, Узбекистан рассматривает Люксембург в качестве надежного партнера в Европе и придает важное значение развитию взаимодействия в формате «Узбекистан-ЕС», принимая во внимание активную роль Люксембурга в узбекско-европейских отношениях.
Министр Жан Ассельборн тёплыми словами вспомнил свой визит в Узбекистан 28-29 марта 2010 года во главе официальной делегации и подчеркнул, что руководство Люксембурга придаёт важное значение наращиванию взаимодействия с нашей страной и в целом с Центральной Азией.
В переговорах также состоялся обмен мнениями по региональным вопросам. В этом контексте стороны подтвердили заинтересованность в мирном урегулировании ситуации в Афганистане.
Министры также рассмотрели вопросы активизации сотрудничества в туристической, культурно-гуманитарной и других областях.