DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan 100 нафар қизлар учун янги технологиялар дунёсини очди
8-март Халқаро хотин-қизлар куни арафасида турли ёшдаги 100 нафар қизлар иқтидорини оширишга ва технология соҳасига жалб этишга йўналтирилган DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan таълим дастурида иштирок этди.
DigiGirlz – Microsoft корпорациясининг қизлар учун таълим соҳасига илм-фан, технология, муҳандислик ва математика соҳаларини такомиллаштирувчи дастуридир. Дастур келгусида глобал иқтисодиётнинг муаммолари ва чақириқларига тайёр турувчи ходимларни тайёрлаш учун мўлжалланган.
Дастур иштирокчилари 2-3 март кунлари маърузалар ва амалий машғулотларда иштирок этдилар. Microsoft корпорациясининг таълим ечимлари бўйича мутахассиси Теадора Варбанова, D:CODE компаниясининг лойиҳалар менежери Ксения Сардина, Super Dispatch компаниясининг UI/UX дизайнери ҳамда DaVinci Soluntions компаниясининг раҳбари Анна Ефимовалар виртуал ҳақиқат ҳамда уларнинг тенденциялари ҳақида, шунингдек, мобил иловалар учун интерфейс дизайнлари, касб танлаш ва муваффақиятга эришиш бўйича ўз тажрибалари билан ўртоқлашишди.
Кичик гуруҳ аъзолари (12 ёшдан 14 ёшгача бўлган қизлар) акула ҳаракати симуляторини яратиш устида ишлашган бўлса, катта гуруҳ эса ҳимоя бош кийимини яратишда иштирок этди. Ушбу қурилмаларни яратиш учун қизлар Arduino тўплами ва ёрдамчи материаллардан фойдаланишди.
6 март куни қизлар Microsoftнинг Марказий ва Шарқий Европадаги бош менежери Анке Ден Оуденнинг DigiGirlz дастурининг мақсадлари ва Microsoftнинг қизлар иқтидорини ошириш борасидаги фаолияти ҳақидаги маьрузасида иштирок этишди.
Шунингдек, дастур иштирокчилари ўз лойиҳалари тақдимотини ўтказишди. Таълим дастурининг натижаларига кўра, барча иштирокчиларга сертификатлар топширилди. Энг фаол иштирокчиларга Arduino тўпламлари топширилди.
Халқ таълими вазири ўринбосари Сарвар Бабаходжаев: “Биз, мактаб ўқувчи қизларига технология соҳаси имкониятларини тақдим этувчи ушбу ташаббусни қўллаб-қувватлаётганимиздан хурсандмиз. Бугунги кунда Ўзбекистон раҳбарияти мамлакатимизда таълимни ривожлантиришга катта эътибор қаратмоқда ва бундай тадбирлар ахборот технологиялари соҳасига келгусида янада кўпроқ қизларни жалб қилади. Ҳозирги кунда юртимизга инновацион ечимлари билан мамлакатни ривожлантиришга ҳисса қўшадиган ижодий мутахассислар керак” деб таъкидлади.
Тошкентдаги Инҳа университетининг ректори вазифасини бажарувчи Музаффар Жалолов шундай дейди: “Ўзбекистонни ахборот жамиятига ўтиши шароитида аёлларнинг инновацион салоҳиятини ривожлантириш муҳим аҳамият касб этади.DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan таълим дастури Тошкент шаҳридаги Инҳа университетида иккинчи марта ўтказилмоқда. Биз мамлакатимизнинг турли минтақаларидаги қизларнинг ахборот технологиялари соҳасига қизиқиши тобора ортиб бораётганига амин бўлдик. Таъкидлаш жоизки, бундай лойиҳалар ёрдамида соҳага қизиқувчи ёшларнинг сони жадал суръатлар билан ўсиб бормоқда. Шу муносабат билан келажакда Ўзбекистонда хотин-қизларнинг инновацион салоҳияти, менимча, фан, маданият ва таълим соҳасидаги ўзгариш жараёнларида иштирокини таъминлай олишга қодир. Тошкент шаҳридаги Инҳа университети учун энг асосийси - ёш иштирокчи қизларнинг лойиҳа доирасида амалга ошираётган ўз ишларидан фахрланишларини ҳамда АТ соҳасида ўз салоҳиятларини ривожлантиришларидан манфаатдор эканликларини кўришдир”.
166-мактаб ўқувчиси Диёра Рўзиматова ўз таассуротлари билан ўртоқлашди: “Бу лойиҳа келажакда ўз касбимни танлашда жуда катта ёрдам берди. Аминманки, мазкур технологиялар келажакда мукаммал дастурчи бўлишимизда зарур бўлади. Келгусида дугоналаримга қизларнинг қўлидан ҳам дастурлаш ишлари келишини тушунтираман. STEM va IT технолигиялари соҳасида ўз мактабимда тадбирлар ўтказишга ҳаракат қиламан”.
DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan ташкилотчилари - Microsoft корпорацияси ва Тошкентдаги Инҳа университетидир. Тадбир Халқ таълими вазирлиги ҳамда Ўзбекистон ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, “Bellissimo” ва “Сочная Долина” компаниялари кўмагида ўтказилди.

DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan открыл для 100 девушек мир новых технологий
В преддверии Международного женского дня – 8 марта – 100 девушек разных возрастов приняли участие в образовательной программе DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan, направленная на повышение потенциала девушек и привлечения их в сферу технологий.
DigiGirlz — программа корпорации Microsoft по инвестированию в образование в сферах науки, технологий, инженерного дела и математики для девушек. Программа призвана подготовить работников будущего, готовых к вызовам и проблемам глобальной экономики.
Отметим, что программа DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan организована во второй раз в Узбекистане. В работе программы приняли участие 100 девушек в возрасте от 12 до 17 лет. Программа DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan предоставила молодым девушкам возможность ознакомиться с сектором технологий и новыми инновациями.
2 и 3 марта участницы программы приняли участие в лекциях и практических занятиях. Специалист по образовательным решениям Microsoft Теодора Варбанова, менеджер проектов D:CODE Ксения Сардина, UI/UX дизайнер компании Super Dispatch и руководитель компании DaVinci Soluntions Анна Ефимова поделились своими знаниями и рассказали про виртуальную реальность и тренды в этой сфере, дизайн интерфейсов для мобильных приложений, выбор карьеры и достижения успеха.
Участники младшей группы (девушки в возрасте от 12 до 14 лет) работали над созданием симулятора движения акулы, а старшая группа приняла участие в создании защитного головного шлема. Для создания этих девайсов девушки использовали комплект Adruino и вспомогательные материалы.
6 марта девушки приняли участие в лекции генерального менеджера Microsoft в Центральной и Восточной Европе Анке ден Оудена, которая рассказала о целях программы DigiGirlz и деятельности компании Microsoft по повышению потенциала девушек.
Также участницы программы провели презентации своих проектов. По итогам образовательной программы все участницы получили сертификаты. Самые активные участницы были награждены комплектам Adruino.
Заместитель Министра народного образования Узбекистана Сарвар Бабаходжаев: «Мы были рады поддержать данную инициативу, которая показывает школьницам возможности, которые может предоставить им сфера технологий. Сейчас руководство Узбекистана уделяет большое внимание развитию образования в стране и такие мероприятия позволят привлечь больше девушек в сферу информационных технологий. Сейчас Узбекистан нуждается в креативных специалистах, которые своими инновационными решениями смогут внести лепту в развитие страны».
Исполняющий обязанности ректора Университета Инха в г. Ташкенте Музаффар Джалалов сказал: «В условиях перехода Узбекистана к информационному обществу, возрастает значимость развития инновационного потенциала женщин. Образовательная программа DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan проходит в Университете Инха в г.Ташкенте во второй раз. Мы убедились в повышенном интересе девушек из различных регионов нашей страны к сфере IT. Необходимо отметить, что количество заинтересованной молодежи в участии подобных проектов стремительно растет. В связи с этим, инновационный потенциал женщин Узбекистана в будущем, на мой взгляд, призван обеспечить участие в процессах преобразований в науке, культуре и образовании. Для Университета Инха в г.Ташкенте, главное - это видеть искренний восторг в глазах молодых участниц за проделанную работу в рамках проекта, а также заинтересованность в развитии собственного потенциала в сфере IT».
Ученица школы №166 Диера Рузиматова поделилась своими впечатлениями: «Мне это мероприятие очень помогло при выборе моей будущей профессии. Так как наше будущее основана на технологиях, и профессия программиста очень пригодиться в дальнейшем. Конечно же я проведу профориентационную работу среди своих подруг и объясню им о том, что программирование по зубам и девочкам. Я постараюсь в моей школе чаще проводить мероприятия в сфере STEM и IT технологиям».
Организаторами DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan выступают корпорация Microsoft и Университет Инха в г. Ташкенте. Мероприятие проводится при поддержке Министерства народного образования и Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистана, компании Bellissimo и «Сочная Долина».