Россия соғлиқни сақлаш вазирлиги делегацияси Ўзбекистонга келди
Бугунги кунда Ўзбекистон ва Россия кўплаб соҳалар, шу жумладан, тиббиёт ва таълимни ривожлантириш, соғлиқни сақлаш соҳасида истиқболли, янги лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишда фаол ҳамкорлик қилиб келмоқда.
Қайд этиш жоизки, ҳар икки давлат раҳбарларининг саъй-ҳаракатлари туфайли ўзаро муносабатлар ривожининг янги даври бошланди. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг таклифига биноан 2017 йилнинг апрелида Россияга давлат ташрифи билан бўлиб, кўплаб соҳалар қатори, тиббиёт йўналишида ўзаро алоқаларни янада кенгайтириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратдилар. Ушбу тарихий ташрифнинг мантиқий давоми ҳамда Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги стратегик шерикликни янги босқичга кўтарган яна бир жараён–2018 йил октябр ойида Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Владимир Путин мамлакатимизга давлат ташрифи билан келди. Ташриф чоғида турли соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича муҳим ҳужжатлар тўплами ҳамда давлат раҳбарлари ўртасида Қўшма баёнот имзоланди. Унда вазирлик, идора ва ташкилотлар ўртасида ҳамкорликни янада чуқурлаштириш бўйича аниқ вазифалар белгилаб олинган эди.
Айтиш мумкинки, Россия Федерацияси Соғлиқни сақлаш вазири В. Скворцова бошчилигидаги нуфузли делегациянинг мамлакатимизга ташрифи соғлиқни сақлашни ривожлантириш соҳасидаги икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлаш йўлидаги саъй-ҳаракатларнинг мантиқий давомидир.
Ташриф доирасида делегациянинг Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазири А. Шадманов билан учрашуви бўлиб ўтади. Унда соғлиқни сақлаш ва тиббий таълим соҳасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш режалари муҳокама қилинади. Бундан ташқари, томонлар биргаликда қўшма факультетларни ташкил этиш, бакалавр, магистр ва клиник ординатурадаги таълим дастурларини такомиллаштириш каби қатор масалаларга ҳам эътибор қаратилади.
Делегация аъзолари, шунингдек, республика ихтисослаштирилган илмий-амалий тиббиёт марказлари, хусусий клиникалар, бирламчи тиббий ёрдам муассасалари ҳамда тиббиёт олий ўқув юртларига ташриф буюриб, Ўзбекистонда соғлиқни сақлаш соҳасидаги ислоҳотлар билан яқиндан танишиш имкониятига эга бўлишади.

В Узбекистан прибыла делегация Министерства здравоохранения Российской Федерации
Стоит отметить, что сегодня Узбекистан и Россия эффективно сотрудничают в вопросах развития медицины и образования, разработки и внедрения в практику новых проектов в сфере здравоохранения.
Новая эпоха развития в данных направлениях открылась благодаря усилиям глав государств двух стран. Как известно, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Российской Федерации Владимира Путина в апреле 2017 года совершил государственный визит в Россию.Главы государств наряду с другими сферами уделили внимание и вопросам дальнейшего расширения взаимосвязей в области медицины. Еще один государственный визит, имеющий историческое значение и поднявший на новый уровень стратегическое партнерство между Узбекистаном и Россией, состоялся в октябре 2018 года. По приглашению Шавката Мирзиёева Владимир Путин посетил нашу страну. В ходе визита был подписан пакет документов по развитию сотрудничества в различных областях.Главы государств подписали Совместное заявление, где заданы четкие ориентиры для дальнейшей работы министерств, ведомств и организаций по углублению сотрудничества.
Так, нынешний визит делегации Министерства здравоохранения Российской Федерации в нашу страну во главе с министром В. Скворцовой является логическим продолжением усилий по укреплению двусторонних отношений в области развития здравоохранения.
В Министерстве здравоохранения состоится встреча членов делегации с министром А. Шадмановым, где будут обсуждены планы реализации совместных проектов в области здравоохранения и медицинского образования.Стороны определят задачи по организации совместных международных факультетов, образовательных программ по бакалавриатуре, магистратуре, клинической ординатуре и ряду других вопросов.
Члены делегации также посетят республиканские специализированные научно-практические медицинские центры,частные клиники, учреждения, оказывающие первичную медицинскую помощь, медицинские высшие образовательные учреждения, где могут ознакомиться с ходом реформ в области здравоохранения Узбекистана.