Кўмир тармоғини барқарор ривожлантиришни таъминлаш масалалари кўриб чиқилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 март куни кўмир қазиб олиш тармоғини барқарор ривожлантириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Кўмир саноати энергетика таъминотининг ажралмас қисми бўлиб, иқтисодиёт тармоқлари, аҳолининг ижтимоий ҳаёти билан боғлиқ муҳим соҳалардан биридир.
Юртимизда ҳар йили хонадонларга 1 миллион тонна, ижтимоий соҳа объектларига 400 минг тонна кўмир етказиб берилади. Янги Ангрен ва Ангрен иссиқлик электр станцияларида энергия ишлаб чиқариш учун 4 миллион тонна кўмир ёқилади.
Йиғилишда конларнинг салоҳияти юқори бўлса-да, кейинги йилларда кўмир қазиб чиқариш режалари бажарилмаётгани, тармоқдаги тизимли муаммолар бартараф этилмагани кўрсатиб ўтилди.
Масалан, конлардаги техника ва технологиялар эскирган. Асосий хомашё базаси бўлган Ангрен конида кон очиш ишлари ортда қолган. Карьерларнинг қиялик бурчаги белгиланган меъёрдан ошиб, қазиш ишлари хавфли даражага етган.
Шу каби масалаларни тез ва самарали ҳал этиш учун “Ўзбеккўмир” акциядорлик жамиятини профессионал ташқи бошқарувга бериш мўлжалланмоқда.
Йиғилишда Ангрен конидаги ҳолатни яхшилашга қаратилган ишларни самарали ташкил этиш чора-тадбирлари белгиланди.
Ангрен конини ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқиш, унда иқтисодиёт тармоқлари ва аҳолининг яқин ва узоқ истиқболда кўмирга бўладиган талабини максимал даражада қоплашни назарда тутиш зарурлиги таъкидланди.
Президентимиз “Ўзбеккўмир” акциядорлик жамиятининг молиявий барқарорлигини ошириш масаласига алоҳида эътибор қаратди. Молия ва Энергетика вазирликларига кўмир нархи тарифларини оптималлаштириш, тармоқнинг рентабеллигини ошириб, инвестиция харжатларини қоплаш бўйича топшириқлар берди.
Кон очиш ишларини самарали ташкил этиш учун транспорт воситалари паркини янгилаш лозимлиги қайд этилди. Мутасаддиларга зарур самосвал ва бошқа махсус техникаларни энг мақбул таклифлар асосида харид қилиш вазифаси қўйилди.
Шунингдек, қазиб олиш ишларига жалб қилинган, лекин бугунги кунда шарт бўлмаган техникалардан воз кечиб, ишлаб чиқариш харажатларини камайтириш чораларини кўриш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ангрен конининг жанубий чегарасига яқин жойда яшаётган аҳолининг хавфсизлигини таъминлаш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.
Юқорида қайд этилган масалалар, хусусан, “Ўзбеккўмир” акциядорлик жамиятини бошқариш самарадорлигини ошириш, бу борада профессионал ташқи бошқарувчини жалб этиш, тармоққа замонавий технологияларни жорий қилиш ва маҳсулот сифатини ошириш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқиш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига топшириқлар берилди.

Рассмотрены вопросы по обеспечению устойчивого развития угольной отрасли
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 марта провел совещание по вопросам устойчивого развития угольной промышленности.
Угольная отрасль является неотъемлемой составляющей топливно-энергетического комплекса и одним из важных факторов обеспечения жизнедеятельности страны.
В нашей стране ежегодно доставляется 1 миллион тонн угля населению и 400 тысяч тонн угля объектам социальной сферы. На Ново-Ангренской и Ангренской тепловых электростанциях для выработки электроэнергии сжигается 4 миллиона тонн угля.
На совещании отмечалось, что при наличии большого потенциала угольных месторождений в последние годы планы по добыче угля не выполняются, не устранены системные проблемы в отрасли.
К примеру, устарела техническая и технологическая база месторождений. На Ангренском месторождении, являющемся основной сырьевой базой отрасли, отстает работа по открытию шахт. Угол наклона борта карьера превысил норму и условия для добычных работ достигли опасного уровня.
Для оперативного и эффективного решения данных вопросов планируется передать акционерное общество “Узбекуголь” во внешнее профессиональное управление.
На совещании определены меры по улучшению ситуации на Ангренском месторождении.
Отмечалась необходимость разработки стратегии развития Ангренского месторождения, предусмотрев в ней максимальное обеспечение потребности отраслей экономики и населения в угле в ближней и дальней перспективе.
Президент уделил особое внимание вопросу повышения финансовой устойчивости АО “Узбекуголь”. Министерствам финансов и энергетики поручено оптимизировать тарифы на уголь, повысить рентабельность отрасли и покрыть инвестиционные расходы.
Отмечалась необходимость обновления парка транспортных средств для эффективной организации шахтных работ. Ответственным лицам поручено закупить необходимые самосвалы и другую спецтехнику по самым оптимальным предложениям.
Даны указания по снижению производственных затрат путем выведения из эксплуатации техники, не используемой в добыче.
Внимание уделено также вопросам обеспечения безопасности населения, проживающего вблизи к южной границе Ангренского месторождения.
Кабинету Министров даны поручения по рассмотренным вопросам, в частности по разработке программы комплексных мер по повышению эффективности управления АО “Узбекуголь”, привлечению внешнего профессионального управляющего, внедрению современных технологий в отрасль и повышению качества угля.