Кўмир тармоғини барқарор ривожлантиришни таъминлаш масалалари кўриб чиқилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 март куни кўмир қазиб олиш тармоғини барқарор ривожлантириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Кўмир саноати энергетика таъминотининг ажралмас қисми бўлиб, иқтисодиёт тармоқлари, аҳолининг ижтимоий ҳаёти билан боғлиқ муҳим соҳалардан биридир.
Юртимизда ҳар йили хонадонларга 1 миллион тонна, ижтимоий соҳа объектларига 400 минг тонна кўмир етказиб берилади. Янги Ангрен ва Ангрен иссиқлик электр станцияларида энергия ишлаб чиқариш учун 4 миллион тонна кўмир ёқилади.
Йиғилишда конларнинг салоҳияти юқори бўлса-да, кейинги йилларда кўмир қазиб чиқариш режалари бажарилмаётгани, тармоқдаги тизимли муаммолар бартараф этилмагани кўрсатиб ўтилди.
Масалан, конлардаги техника ва технологиялар эскирган. Асосий хомашё базаси бўлган Ангрен конида кон очиш ишлари ортда қолган. Карьерларнинг қиялик бурчаги белгиланган меъёрдан ошиб, қазиш ишлари хавфли даражага етган.
Шу каби масалаларни тез ва самарали ҳал этиш учун “Ўзбеккўмир” акциядорлик жамиятини профессионал ташқи бошқарувга бериш мўлжалланмоқда.
Йиғилишда Ангрен конидаги ҳолатни яхшилашга қаратилган ишларни самарали ташкил этиш чора-тадбирлари белгиланди.
Ангрен конини ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқиш, унда иқтисодиёт тармоқлари ва аҳолининг яқин ва узоқ истиқболда кўмирга бўладиган талабини максимал даражада қоплашни назарда тутиш зарурлиги таъкидланди.
Президентимиз “Ўзбеккўмир” акциядорлик жамиятининг молиявий барқарорлигини ошириш масаласига алоҳида эътибор қаратди. Молия ва Энергетика вазирликларига кўмир нархи тарифларини оптималлаштириш, тармоқнинг рентабеллигини ошириб, инвестиция харжатларини қоплаш бўйича топшириқлар берди.
Кон очиш ишларини самарали ташкил этиш учун транспорт воситалари паркини янгилаш лозимлиги қайд этилди. Мутасаддиларга зарур самосвал ва бошқа махсус техникаларни энг мақбул таклифлар асосида харид қилиш вазифаси қўйилди.
Шунингдек, қазиб олиш ишларига жалб қилинган, лекин бугунги кунда шарт бўлмаган техникалардан воз кечиб, ишлаб чиқариш харажатларини камайтириш чораларини кўриш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ангрен конининг жанубий чегарасига яқин жойда яшаётган аҳолининг хавфсизлигини таъминлаш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.
Юқорида қайд этилган масалалар, хусусан, “Ўзбеккўмир” акциядорлик жамиятини бошқариш самарадорлигини ошириш, бу борада профессионал ташқи бошқарувчини жалб этиш, тармоққа замонавий технологияларни жорий қилиш ва маҳсулот сифатини ошириш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқиш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига топшириқлар берилди.

On March 5, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the issues of sustainable development of the coal industry.
The coal industry is an integral component of the fuel and energy complex and one of the important factors for the country’s development.
In Uzbekistan, 1 million tons of coal are delivered annually to the population and 400 thousand tons of coal to social facilities. 4 million tons of coal are burned to generate electricity at New-Angren and Angren thermal power stations.
At the meeting, it was noted that coal mining plans are not fulfilled, system problems in the industry have not been eliminated in recent years in presence of a large potential of coal deposits.
For example, the technical and technological base of deposits is outdated. The work on opening mines lags behind at Angren deposit, which is the main source of raw materials. The slope angle of the pit has exceeded the norm, and conditions for mining operations have reached a dangerous level.
It is planned to transfer Uzbekkumir (Uzbek coal) JSC to external professional management for prompt and effective solution of these issues.
Measures on improving the situation in Angren field were identified at the meeting.
The need was noted for development of a strategy for improving Angren deposit, providing for the maximum provision of the needs of industries and the population for coal in the near and long term.
The President paid special attention to the issue of improving the financial stability of Uzbekkumir JSC. The Ministries of Finance and Energy have been instructed to optimize coal prices, increase the profitability of the industry and cover investment costs.
The need for updating the vehicle fleet for the effective organization of quarrying works was noted. Responsible persons were instructed to purchase necessary dump trucks and other special equipment according to the best offers.
Instructions were given on reducing production costs by decommissioning equipment that is not used in mining.
Attention was also paid to issues of ensuring safety of the population living near the southern border of Angren field.
The Cabinet of Ministers was given instructions on the issues discussed at the meeting, in particular, on development of a program of comprehensive measures for improving the management efficiency of Uzbekkumir JSC, involvement of an external professional manager, introduction of modern technologies in the industry.