Маданий-гуманитар ҳамкорлик кенгаяди
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ҳамда Буюк Британиянинг Кембриж университети нашриёти ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси раиси А.Қурманов, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ижрочи директори ўринбосари Г.Умерова, Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Бирлашган Қироллигининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси К.Аллан мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро муносабатлар маданий-гуманитар соҳада ҳам изчил ривожланиб бораётганини таъкидлади. Бу икки мамлакат ўртасида таълим, маданият, илм-фан соҳаларидаги муносабатлар қамрови кенгайиб бораётганида ҳам яққол намоён бўлмоқда.
Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ва Кембриж университети нашриётининг ҳамкорлиги илмий-таълим соҳалар орқали алоқаларни кенгайтиришни кўзлайди. Ушбу ҳамкорлик 2021 йилда Лувр музейида ўтадиган “Буюк ипак йўлидаги цивилизация ва маданиятлар“ кўргазмасига тайёргарлик ишлари доирасида бошланади. Кембриж университети нашриёти билан биргаликда таниқли тарихчи олим ва археолог Эдвард Ртвеладзенинг “Марказий Осиё цивилизацияси, мамлакатлари ва маданиятлари“ номли китоби чоп этилади.
– Юртингизга ташрифимиз давомида Ўзбекистон тарихи давлат музейида бўлдик, – дейди Кембриж университети нашриётининг ноширлик иши ва тадқиқотлар бўлими бошлиғи Льюис Бирчон. – Ундаги экспонатлар ғоят қизиқарлиги билан эътиборимизни тортди. Музейда Буюк ипак йўли тарихи, маданиятлар мулоқотини акс эттирувчи экспонатлар айниқса кўп экан. Бу Ўзбекистоннинг бой ўтмишидан, маданияти юксаклигидан далолатдир.

Культурно-гуманитарное сотрудничество расширяется
Подписан меморандум о сотрудничестве между Фондом развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан и Кембриджским университетом в Великобритании.
Председатель Комитета по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан А.Курманов, заместитель исполнительного директора Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры Республики Узбекистан Г.Умерова, а также Чрезвычайный и Полномочный посол Объединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Узбекистане К.Аллан отметили, что взаимоотношения между нашими странами последовательно развиваются и в культурно-гуманитарной сфере. Это отчетливо видно в процессе расширения связей между двумя государствами в сферах образования, культуры и науки.
Сотрудничество между Фондом развития культуры и искусства и издательством Кембриджского университета нацелено на расширение отношений через сферу научного образования. Данное сотрудничество берет старт в подготовке к выставке "Цивилизация и культура на Великом шелковом пути", которая пройдет в 2021 году в Лувре. Совместно с издательством Кембриджского университета будет выпущена книга под названием "Цивилизация, страны и культуры Центральной Азии" известного ученого-историка и археолога Эдварда Ртвеладзе.
- В ходе поездки в вашу страну мы посетили Государственный музей истории Узбекистана, - говорит начальник отдела издательского дела и исследований издательства Кембриджского университета Льюис Бирчон. - В музее преимущественно хранятся экспонаты, отражающие историю, диалог культур на Великом шелковом пути. Это свидетельствует о богатой истории и высокой культуре Узбекистана.