Наманган вилоятида замонавий уруғчилик корхонаси ташкил этилади
Инновацион ривожланиш вазирлиги ва “Наманган момиқ сочиқлари” МЧЖ таъсисчилигида Наманган вилояти Мингбулоқ туманидаги “Art soft tex claster” фермер хўжалиги негизида пахта, бошоқли дон ва бошқа қишлоқ хўжалиги экинларининг уруғликларини тайёрловчи замонавий уруғчилик корхонаси ташкил этилиши режалаштирилди.
Лойиҳанинг қиймати 8,5 млн.АҚШ долларини ташкил қилиб, лойиҳа доирасида 130 та янги иш ўринлари яратилади.
“Art soft tex claster” корхонасида уруғликни тайёрлаш учун Мингбулоқ  ва Поп туманларидаги барча уруғчилик хўжаликлари билан уруғлик етиштириш бўйича тегишли шартномалар тузилиши назарда тутилган. Шунингдек, “Art soft tex claster” МЧЖнинг уруғчилик корхонаси уруғларини қабул қилиш, тозалаш, саралаш, калибрлаш, дорилаш, қадоқлаш ва сақлаш ҳамда сифатини аниқлаш бўйича замонавий технология ва лаборатория асбоб-ускуналари билан жиҳозланади.
Бундан ташқари, “Art soft tex claster” МЧЖнинг уруғчилик корхонасига улуш сифатида Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Уруғчиликни ривожлантириш маркази ДУКнинг Мингбулоқ туманидаги уруғлик чигит тайёрлаш цехи киритилади.
“Art soft tex claster” уруғчилик корхонасида уруғларни етиштириш жараёни илмий ёндашув орқали амалга оширилиб, селекция ва уруғчилик йўналишидаги 8 та илмий муассасалар билан ҳамкорлик ўрнатилади. Шунингдек, корхонага беш нафар ёш олимлар бириктирилади.

В Наманганской области создается современное семеноводческое предприятие
При учредительстве Министерства инновационного развития и ООО “Наманган момик сочиклари” на базе фермерского хозяйства “Art soft tex claster” в Мингбулакском районе планируется создание современного семеноводческого предприятия по заготовке семян хлопчатника, зерновых колосовых культур и других посевов сельского хозяйства.
В рамках проекта, стоимость которого составляет 8,5 млн. долларов США, будет создано 130 новых рабочих мест.
Предприятием “Art soft tex claster” для заготовки семян предусмотрено заключение договоров о поставке семян со всеми семеноводческими хозяйствами Мингбулакского и Папского районов. Также семеноводческое предприятие при ООО “Art soft tex claster” будет оборудовано современной технологией и лабораторией для приема, очистки, калибровки, обработки, упаковки и хранения семян.
Кроме того, в качестве вклада в предприятие ООО “Art soft tex claster” будет внесен цех по заготовке семян хлопчатника в Мингбулакском районе ГУП Центр развития семеноводства при Министерстве инновационного развития.
Процесс выращивания семян в семеноводческом предприятии “Art soft tex claster” осуществляется путем научного подхода, предусмотрено установление сотрудничества с 8 научными учреждениями по селекции и семеноводству. А также к предприятию будут прикреплены пять молодых ученых.
В 2019 году семеноводческим предприятием Art soft tex claster” будет заготовлено 7095 тонн качественных семян, в том числе семена хлопчатника - 1845 тн, пшеницы – 5000 тн, др. – 250 тн. Предприятием будет экспортировано 1,5-2,0 тонн семян.