Туркий тилли давлатлар Ҳамкорлик кенгашининг Бош котиби билан учрашув
2019 йилнинг 1 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Абу-Даби шаҳрида Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг (Туркий кенгаш) Бош котиби Боғдод Амреев билан учрашди.
Суҳбат чоғида таъкидланганидек, Туркий кенгаш фаолиятида кузатилаётган жўшқин ўзгаришлар Ўзбекистонда катта қизиқиш уйғотмоқда. Мамлакатимиз ушбу жараённинг бир қисми бўлиш ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантиришни кўзламоқда.
Шунингдек, Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2019 йили Тошкент шаҳрида Туркий ишбилармонлар кенгаши ва унинг бизнес форумининг навбатдаги маслисини ўтказшининг амалий масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда Ўзбекистон ва Туркий кенгаш ўртасидаги ҳамкорлик билан боғлиқ бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.

Встреча с генсеком Совета сотрудничества тюркоязычных государств
1 марта 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов в г.Абу-Даби встретился с генеральным секретарём Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркский совет) Багдадом Амреевым.
Как отмечалось в состоявшейся беседе, наблюдаемые в настоящее время в деятельности Тюркского совета динамичные тенденции представляют значительный интерес для Узбекистана. Наша страна настроена быть частью этого процесса и развивать взаимовыгодное сотрудничество.
Стороны обсудили также практические вопросы проведения в г.Ташкенте в 2019 году по инициативе Президента Шавката Мирзиёева очередного заседания Тюркского делового совета и его бизнес-форума.
На встрече рассмотрены и другие темы, связанные с взаимодействием между Узбекистаном и Тюркским советом.