Туркий тилли давлатлар Ҳамкорлик кенгашининг Бош котиби билан учрашув
2019 йилнинг 1 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Абу-Даби шаҳрида Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг (Туркий кенгаш) Бош котиби Боғдод Амреев билан учрашди.
Суҳбат чоғида таъкидланганидек, Туркий кенгаш фаолиятида кузатилаётган жўшқин ўзгаришлар Ўзбекистонда катта қизиқиш уйғотмоқда. Мамлакатимиз ушбу жараённинг бир қисми бўлиш ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантиришни кўзламоқда.
Шунингдек, Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2019 йили Тошкент шаҳрида Туркий ишбилармонлар кенгаши ва унинг бизнес форумининг навбатдаги маслисини ўтказшининг амалий масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда Ўзбекистон ва Туркий кенгаш ўртасидаги ҳамкорлик билан боғлиқ бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.

Meeting with Secretary General of the Cooperation Council of Turkic Speaking States
On March 1, the Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with Secretary General of the Cooperation Council of Turkic Speaking States (Turkic Council) Baghdad Amreyev, in Abu Dhabi.
As it was noted, the dynamic trends currently observed in activities of the Turkic Council are of considerable interest to Uzbekistan. The country is determined to be part of this process and develop mutually beneficial cooperation.
The sides also discussed issues of holding a meeting of the Turkic Business Council and its business forum in Tashkent in 2019 on the initiative of President Shavkat Mirziyoyev.
Other issues related to interaction between Uzbekistan and the Turkic Council were also discussed at the meeting.