Ўзбекистон ёшлар иттифоқи муассислигидаги Республика ёш олимлар кенгаши ташаббуси билан ёш олимларнинг “Илмий мунозаралар клуби” ташкил этилди.
Мазкур клубнинг илк йиғилишида АКТ соҳасида илмий тадқиқот изланишларини олиб бораётган докторантлар, тадқиқотчилар, магистрлар, ёш педагог ўқитувчилар ҳамда соҳанинг малакали амалиётчилари иштирок этди.
Республика ёш олимлар кенгаши модераторлари Илмий мунозаралар клубининг фаолияти, истиқболи ва таҳлил учун белгиланадиган мавзулар тўғрисида иштирокчиларга атрофлича маълумот берди. Ушбу клуб илмий-тадқиқот изланишларини олиб боришнинг босқичлари ҳақида маълумотлар бериш, долзарб, ижтимоий аҳамиятга молик тадқиқотлар мавзусини танлашга кўмаклашиш, ёш тадқиқотчиларга илмий мушоҳада, илмий фараз, прогноз, қиёсий, таҳлилий хулосалар чиқариш кўникмаларини ўргатиш, тадқиқот олиб бориш тартиблари, тадқиқотчиларнинг илмий маърузаларини етакчи халқаро журнал ва нашрларга тавсия этиш, қўллаб-қувватлашда амалий ёрдам кўрсатиш каби вазифаларни бажариши таъкидлаб ўтилди.
Йиғилишда Тошкент ахборот технологиялари университетининг ёш тадқиқотчилари мавзуга доир илмий маърузалар билан иштирок этди.
“Республика ёш олимлар кенгаши” нодавлат нотижорат ташкилоти ва Тошкент ахборот технологиялари университети ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.

Scientific Debate Club for young scientists
Scientific Debate Club has been organized on the initiative of the Republican Council of Young Scientists under the foundation of Uzbekistan Youth Union.
The first meeting of the club was attended by doctoral students, researchers, masters’ students engaged in research in the field of ICT, young teachers and professional-practitioners.
Moderators of the Republican Council of Young Scientists provided participants with detailed information about activities of the Scientific Debate Club and promising topics planned for analysis. It was noted that club’s activity is aimed at solving such problems as providing information about stages of scientific research, assistance in selection of relevant, socially significant research topics, development of young researchers' skills of scientific thinking, presentation, forecast, conclusion of comparative and analytical conclusions, explanation of research order, providing practical assistance in supporting and recommending scientific reports of researchers for publication in leading international journals and publications.
Young researchers of Tashkent University of Information Technologies presented their thematic scientific reports at the event.
A Memorandum of Cooperation was signed between Republican Young Scientists Council and Tashkent University of Information Technologies.