Ўзбекистон ёшлар иттифоқи муассислигидаги Республика ёш олимлар кенгаши ташаббуси билан ёш олимларнинг “Илмий мунозаралар клуби” ташкил этилди.
Мазкур клубнинг илк йиғилишида АКТ соҳасида илмий тадқиқот изланишларини олиб бораётган докторантлар, тадқиқотчилар, магистрлар, ёш педагог ўқитувчилар ҳамда соҳанинг малакали амалиётчилари иштирок этди.
Республика ёш олимлар кенгаши модераторлари Илмий мунозаралар клубининг фаолияти, истиқболи ва таҳлил учун белгиланадиган мавзулар тўғрисида иштирокчиларга атрофлича маълумот берди. Ушбу клуб илмий-тадқиқот изланишларини олиб боришнинг босқичлари ҳақида маълумотлар бериш, долзарб, ижтимоий аҳамиятга молик тадқиқотлар мавзусини танлашга кўмаклашиш, ёш тадқиқотчиларга илмий мушоҳада, илмий фараз, прогноз, қиёсий, таҳлилий хулосалар чиқариш кўникмаларини ўргатиш, тадқиқот олиб бориш тартиблари, тадқиқотчиларнинг илмий маърузаларини етакчи халқаро журнал ва нашрларга тавсия этиш, қўллаб-қувватлашда амалий ёрдам кўрсатиш каби вазифаларни бажариши таъкидлаб ўтилди.
Йиғилишда Тошкент ахборот технологиялари университетининг ёш тадқиқотчилари мавзуга доир илмий маърузалар билан иштирок этди.
“Республика ёш олимлар кенгаши” нодавлат нотижорат ташкилоти ва Тошкент ахборот технологиялари университети ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.

Клуб научного диспута
По инициативе Республиканского совета молодых ученых под учредительством Союза молодежи Узбекистана образован Клуб научного диспута.
В первом заседании клуба приняли участие докторанты, исследователи, магистры, занимающиеся научными исследованиями в сфере ИКТ, молодые педагоги и профессионалы-практики сферы.
Модераторы Республиканского совета молодых ученых представили участникам подробную информацию о деятельности Клуба научного диспута и намеченных для анализа перспективных темах. Отмечалось, что целью клуба является решение таких задач, как представление информации об этапах проведения научного поиска, содействие в выборе актуальных, социально значимых тем исследований, развитие у молодых исследователей навыков научного мышления, представления, прогноза, вывода сравнительных и аналитических заключений, разъяснение порядка ведения исследований, предоставление практической помощи в поддержке и рекомендации научных докладов исследователей для публикации в ведущих международных журналах и изданиях.
На мероприятии молодые исследователи Ташкентского университета информационных технологий представили свои тематические научные доклады.
Между негосударственной некоммерческой организацией “Республика ёш олимлар кенгаши” и Ташкентским университетом информационных технологий подписан меморандум о сотрудничестве.