Тўқимачилик корхонаси кўп тармоқли кластерга айланмоқда
Бу ерда турли бичим ва рангдаги сочиқлар, халат, чойшаб ва бошқа маҳсулотлар тайёрланмоқда. Улар ички бозорга, шунингдек, Россия, Украина, Болгария, Молдова ва қўшни давлатларга етказиб берилмоқда. Ўтган йили 290 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилиб, 9,4 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маҳсулот экспорт қилинган. Жорий йилда экспорт ҳажмини ошириш режалаштирилган.
Наманган шаҳри, Риштон ва Янгиқўрғон туманларида корхонанинг бир нечта цехлари бор. Уларда 2 мингдан зиёд киши меҳнат қилади. Яқинда тайёр тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқариш комплекси ишга туширилиши билан яна мингга яқин иш ўрни яратилди.
“Art Soft Tex Group” фаолиятини кенгайтириб, кластер усулида ишлашга ўтмоқда. Корхона учун Мингбулоқ ва Поп туманларидан ер ажратилган, қишлоқ хўжалиги техникалари сотиб олинган.
Давлатимиз раҳбари корхонанинг келгуси режалари билан қизиқди. Корхона таркибида пахта тозалаш, уруғ етиштириш, дон маҳсулотларини қайта ишлаш корхоналари, иссиқхона ташкил этилиши, чорва боқиш, ем ишлаб чиқариш йўлга қўйилишини маъқуллади.
Шу ернинг ўзида вилоятда паррандачилик, балиқчилик, чорвачилик, асаларичилик, қуёнчилик, интенсив боғдорчиликни ривожлантириш, ирригация ва мелиоратив тадбирларни амалга ошириш, ер ва кадастр тизимида инновацион ишланмаларни қўллашга қаратилган лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
Президентимиз лойиҳаларнинг иқтисодий самарадорлигини ошириш, уларни тезроқ ишга тушириб, аҳолини иш билан таъминлаш зарурлигини таъкидлади.

Текстильное предприятие переходит на кластерную систему
Здесь изготавливаются полотенца, халаты, покрывала и другая продукция. Она поставляется на внутренний рынок, а также в Россию, Украину, Болгарию, Молдову и соседние страны. В прошлом году произведена продукция на 290 миллиардов сумов, экспортировано товаров на 9,4 миллиона долларов. В нынешнем году намечено расширить экспорт в три раза.
У предприятия по одному цеху в Намангане, Риштанском и Янгикурганском районах. В них трудятся свыше 2 тысяч человек. Вскоре с введением в строй цеха по производству готовых текстильных изделий будет создано еще около тысячи рабочих мест.
“Art Soft TexGroup” расширяет деятельность и переходит на кластерную систему. Предприятию выделена земля в Мингбулакском и Папском районах, закуплена сельхозтехника.
Глава государства поинтересовался дальнейшими планами предприятия. Одобрил проекты по организации в его составе предприятий по переработке хлопка, заготовке семян, переработке зерна, производству корма, теплиц и животноводческой фермы.
Здесь же презентованы проекты по развитию птицеводства, рыбоводства, животноводства, пчеловодства, кролиководства, интенсивного садоводства в области, осуществлению ирригационных и мелиоративных работ, внедрению инноваций в систему землеустройства и кадастра.
Президент отметил необходимость повышения экономической эффективности проектов, их скорейшего запуска и обеспечения населения работой.