Тўқимачилик корхонаси кўп тармоқли кластерга айланмоқда
Бу ерда турли бичим ва рангдаги сочиқлар, халат, чойшаб ва бошқа маҳсулотлар тайёрланмоқда. Улар ички бозорга, шунингдек, Россия, Украина, Болгария, Молдова ва қўшни давлатларга етказиб берилмоқда. Ўтган йили 290 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилиб, 9,4 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маҳсулот экспорт қилинган. Жорий йилда экспорт ҳажмини ошириш режалаштирилган.
Наманган шаҳри, Риштон ва Янгиқўрғон туманларида корхонанинг бир нечта цехлари бор. Уларда 2 мингдан зиёд киши меҳнат қилади. Яқинда тайёр тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқариш комплекси ишга туширилиши билан яна мингга яқин иш ўрни яратилди.
“Art Soft Tex Group” фаолиятини кенгайтириб, кластер усулида ишлашга ўтмоқда. Корхона учун Мингбулоқ ва Поп туманларидан ер ажратилган, қишлоқ хўжалиги техникалари сотиб олинган.
Давлатимиз раҳбари корхонанинг келгуси режалари билан қизиқди. Корхона таркибида пахта тозалаш, уруғ етиштириш, дон маҳсулотларини қайта ишлаш корхоналари, иссиқхона ташкил этилиши, чорва боқиш, ем ишлаб чиқариш йўлга қўйилишини маъқуллади.
Шу ернинг ўзида вилоятда паррандачилик, балиқчилик, чорвачилик, асаларичилик, қуёнчилик, интенсив боғдорчиликни ривожлантириш, ирригация ва мелиоратив тадбирларни амалга ошириш, ер ва кадастр тизимида инновацион ишланмаларни қўллашга қаратилган лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
Президентимиз лойиҳаларнинг иқтисодий самарадорлигини ошириш, уларни тезроқ ишга тушириб, аҳолини иш билан таъминлаш зарурлигини таъкидлади.

The company produces towels, bathrobes, bedspreads and other products. These products are supplied to domestic market, as well as to Russia, Ukraine, Bulgaria, Moldova and neighboring countries. Last year, goods worth 290 billion UZS were produced, and goods worth 9.4 million USD were exported. This year it is planned to expand exports three times.
The enterprise has shops in Namangan, Rishtan and Yangikurgan districts. They employ more than 2 thousand people. Another thousand jobs will be created with commissioning of shop for production of finished textile products.
Art Soft TexGroup expands its activities and switches to a cluster system. Land have been allocated for the company in Mingbulak and Pap districts, agricultural machinery is purchased.
The Head of the state inquired about future plans of the enterprise, approved projects for organization of enterprises on cotton processing in its composition, seed harvesting, grain processing, feed production, greenhouses and livestock farms.
Projects on developing poultry farming, fish farming, animal husbandry, beekeeping, rabbit breeding, intensive gardening in the region, implementation of irrigation and reclamation activities, introduction of innovations in land management and cadaster systems were presented.
The President noted the need for increasing economic efficiency of projects, their early launching and providing employment.