Сув хўжалиги вазирлигида БМТнинг Европа иқтисодий комиссияси экспертлари билан учрашув ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси экологик фаолияти самарадорлигининг Учинчи шарҳи учун маълумот тўплаш мақсадида Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Европа иқтисодий комиссияси экспертлари мамлакатимизга ташриф буюрди. Жаноб Антуан Нунеш бошчилигидаги делегация аъзолари турли вазирлик ва идораларда бўлиб, учрашувлар ўтказмоқда.
2019 йил 26 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлигида бўлиб ўтган мулоқот чоғида БМТнинг Европа иқтисодий комиссияси (БМТ ЕИК) экспертларига вазирлик олдида турган асосий вазифалар, хусусан, республикамизда ер ва сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш ва уларни муҳофаза қилиш, бу борада алоқадор вазирлик ва идоралар билан ҳамкорликда амалга оширилаётган чора-тадбирлар ҳақида атрофлича маълумот берилди.
Экспертлар гуруҳларга бўлинган ҳолда вазирликнинг тегишли бошқарма ва бўлимлари мутахассислари билан ўзаро фикр алмашди. Муҳокамаларда мамлакатимизда мавжуд сув ресурсларидан самарали фойдаланиш, жумладан, трансчегаравий дарёлардан халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган меъёрларига риоя этган ҳолда адолатли ва оқилона фойдаланиш, ерларнинг мелиоратив ҳолатини яхшилаш ва барқарорлигини ошириш чораларини кўриш, сув хўжалиги тизимига илм-фан ютуқлари, ресурс-тежовчи замонавий технологиялар ва илғор тажрибаларни, инновацион усулларни кенг жорий қилиш каби йўналишларда амалга оширилаётган ишларга алоҳида эътибор қаратилди.
Экспертлар ўзларини қизиқтирган саволларга вазирлик мутахассисларидан жавоб олдилар.
Қисқача маълумот: Экологик фаолият самарадорлиги шарҳи (ЭФСШ) – бирон-бир мамлакатда экологик вазиятни яхшилаш бўйича эришилган ютуқларни баҳолаш жараёни бўлиб, БМТ ЕИК томонидан 1994 йилдан бери амалга ошириб келинади.
Ўзбекистон 2001 йилдан бери ЭФСШ дастурида иштирок этиб келади. Ўзбекистон Республикасида Экологик фаолият самарадорлигининг иккинчи шарҳи 2009 йилда тайёрланган.

В Министерстве водного хозяйства Республики Узбекистан проведена встреча с экспертами Европейской экономической Комиссией ООН
2019-02-28 | Общество
В целях сбора сведений для подготовки третьего Обзора результативности экологической деятельности (ОРЭД) Республики Узбекистан эксперты Европейской экономической Комиссии Организации Объединенных Наций  (ЕЭК ООН) прибыли с визитом в наше страну. Члены делегации во главе с господином Антуаном Нунешом посетят различные министерства и ведомства и проведут встречи.
Во время встречи  в Министерстве водного хозяйства 26 февраля 2019 года экспертам ЕЭК ООН подробно представлена информация об основных задачах, стоящих перед министерством, в частности о принимаемых мерах по рациональному использованию и охране земельных и водных ресурсов нашей республики.
Эксперты разделились на группы и обменялись мнениями с соответствующими специалистами управлений и отделов министерства. В обсуждениях особое внимание уделено на выполняемые работы в таких направлениях, как рациональное использование водных ресурсов. В том числе справедливое и рациональное использование трансграничных рек, соблюдая общепринятые нормы международного права, принятие мер по улучшению мелиоративного состояния земель и повышению их устойчивости. Особо внимание сфокусировано на широкое внедрение в системе водного хозяйства достижений науки, использование современных ресурсосберегающих технологий и передового опыта, инновационных методов.
Эксперты получили от специалистов ответы на интересующие их вопросы.
Кратко справочно: Обзора результативности экологической деятельности (ОРЭД) – процесс оценки достигнутого прогресса по улучшению экологической деятельности в стране, осуществляемый ЕЭК ООН с 1994 года.
Узбекистан участвует с 2001 года в Программе ОРЭД. В 2009 году в Республике Узбекистан проведен второй ОРЭД.