Шу кунларда Ўзбекистон Республикаси жисмоний тарбия ва спорт вазири Дилмурод Набиев бошчилигидаги делегация ишчи ташриф билан Хитой Халқ Республикасида бўлиб турибди.
Ташрифдан Хитой Халқ Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги билан ҳамкорликда жисмоний тарбия ва спортни оммалаштириш бўйича дунёда етакчи ўринлардан бирида турувчи Хитой тажрибасини юртимизга тадбиқ этиш, мазкур йўналишда ўзаро ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш, хусусан биргаликда мутахассислар тайёрлаш тизимини шакллантириш каби бир қатор мақсадлар кўзланган.
Ўзбекистон ва Хитой спорти мутасаддиларининг бу галги учрашуви дунёнинг энг катта ўнта шаҳридан бири бўлган Шанхайдан (аҳолиси 21,4 млн. киши) бошланди. Дастлаб Шанхай муниципал ҳукумати вице-мери жаноб Чэнь Цюнь ва мамлакатимиз делегацияси раҳбари – Жисмоний тарбия ва спорт вазири Д.Набиев бошчилигида томонлар оммавий, яъни барча аҳоли учун мўлжалланган маҳаллий спорт мажмуаси ҳамда спорт мактабини кўздан кечиришди.
Учрашув давомида спорт соҳасида ўзаро тажриба алмашиш, юртимизда Шанхай спорт университети билан ҳамкорлик дастури асосида спорт турлари бўйича ўзбекистонлик тренерлар, спортчилар ҳамда талабалар маҳоратини ошириш, аҳолини спорт билан шуғулланиши учун қулай шарт-шароитлар яратиш, спорт иншоотлари моддий-техник базасини мустаҳкамлаш каби йўналишларда ҳамкорлик қилиш бўйича бир қатор муҳим келишувларга эришилди.
Ўз навбатида Дилмурод Набиев ҳам юртимиздаги спорт соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида мезбонларга батафсил маълумот берди.
Шундан сўнг вакилларимиз Шанхай спорт университетида бўлиб, бу ердаги мавжуд шароитлар ва таълим жараёнларининг йўлга қўйилиши билан танишдилар. Ушбу олий таълим муассасасида спорт журналистикаси, спорт медицинаси, спорт менежменти, спорт психологияси йўналишлари бўйича мутахассислар тайёрлаш йўлга қўйилган.
Шунингдек, музокаралар давомида Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университети ва Шанхай спорт университети ўртасида мутахассислар тайёрлаш бўйича олий таълимнинг уч босқичини ўз ичига олган тизимли ҳамкорлик юзасидан қўшма келишувга эришилди. Унга кўра, дастлаб ўзбекистонлик талаба ва тренерларнинг Хитойда қисқа муддатли ўқув курслари, кейин магистратура ва аспирантурада ўқишлари ташкил этилади.
Куннинг иккинчи ярмида “Double Happiness sports” компанияси вакиллари билан учрашув ташкил этилди. Эътиборлиси, мазкур йирик спорт анжомлари ишлаб чиқарувчи компания 2008 йил Хитойда бўлиб ўтган XXIX ва 2012 йил Лондонда бўлиб ўтган XXX ёзги Олимпия ўйинларини спорт анжомлари билан таъминлаган компаниялардан бири ҳисобланади.
Учрашув давомида Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги мамлакатимиздаги спорт мажмуалари моддий-техник базасини замонавий спорт анжомлари билан мустаҳкамлаш бўйича мазкур компания билан ҳамкорлик қилишга келишиб олинди.
Режага мувофиқ, Ўзбекистон делегацияси ташрифи мамлакат пойтахти Пекин шаҳрида давом этмоқда.
Маълумот учун, бугунги кунда оммавий жисмоний тарбия Хитойда давлат стратегияси даражасига кўтарилган. Бу йўналишда Умумхалқ жисмоний тарбия куни таъсис этишдан бошлаб Давлат Кенгаши томонидан аҳоли ўртасида жисмоний тарбия ва спортни ривожлантиришнинг беш йиллик режаси расмий қабул қилингунигача бўлган узоқ йўл босиб ўтилган. Хитойда ҳар учинчи киши спорт билан шуғулланади, ҳар бешинчи одам стол тенниси ва бадминтон ўйнайди. Хитойда иқтисодиётнинг бир тармоғи сифатида қараладиган Жисмоний тарбия ва спортнинг ялпи ички маҳсулотдаги улуши 2000 йилда 10 млрд. АҚШ доллари ёки 1 фоизни ташкил этган бўлса, таҳлилларга кўра 2020 йилга келиб бу кўрсаткич 1,5 фоизгача ошади.

В развитии массового спорта будем использовать опыт Китая
В эти дни делегация Республики Узбекистан во главе министра физической культуры и спорта Дилмурода Набиева находится в Китайской Народной Республике.
Как известно, Китай является одной из ведущих стран в мире по массовости физической культуры и спорта. Значит, сотрудничество в этой сфере идёт к нам только впользу. Основная цель этого визита именно это - внедрение передового опыта Китая в Узбекистан, укрепление взаимных дружеских отношений по этому направлению, в частности формирование объединённой системы подготовки специалистов отрасли и другие.
Данная встреча руководителей спорта Узбекистана и Китая началась в одном из десяти самых крупных городов мира Шанхае (население 21,4 млн.). с начала вице-мер муниципального правительства Шанхая господин Чэнь Цюнь и руководитель нашей делегации – Министр физической культуры и спорта Д.Набиев вместе посетили местный спортивный комплекс, который предназначен массовому спорту, для занятия населения и спортивную школу.
Во время встречи достигнуто важные соглашения по некоторым вопросам, таких как обмен опытом в сфере спорта, по программе сотрудничества с Шанхайским спортивным университетом повышение мастерства спортсменов-студентов, квалификации тренеров по видам спорта в нашей стране, создание условий населению для занятия спортом, укрепление материально-технической базы спортивных комплексов и другие.
В свою очередь, Дилмурод Набиев подробно рассказал китайским коллегам об особом внимании со стороны государства и правительства физической культуре и спорту в нашей стране.
Потом наша делегация посетила Шанхайский спортивный университет и ознакомилась условиями и процессом образования данного учреждения. Как выяснилось, здесь студенты обучаются по направлениям спортивной журналистики, спортивной медицины, спортивного менеджмента и спортивной психологии.
Также, во время переговоров достигнуто взаимное согласие между Государственным университетом физической культуры и спорта Узбекистана и Шанхайским спортивным университетом по сотрудничеству для подготовки специалистов в трёх этапной системе. В дальнейшем в Китае будут организованы для студентов-спортсменов и тренеров Узбекистана сперва краткосрочные учебные курсы, а потом учёба в магистратуре и аспирантуре, соответственно.
Во второй половине дня состоялось встреча с представителями компании “Double Happiness sports”, которая является крупнейшим производителем спортивного инвентаря и одной из компаний, обеспечивший спортивным инвентарем Пекинской в 2008 и Лондонской 2012 годах, летних Олимпийских игр.
Во время встречи стороны согласились в сотрудничестве по укреплению материально-технической базы наших спортивных комплексов современным инвентарём.
По плану мероприятий визит делегации продолжается в столице страны, Пекине.
Для справки: на сегодняшний день в Китае массовое физическое воспитание является государственной стратегией. В этом направлении учреждён Всенародный день физической культуры, Государственным Советом официально был принят пятилетний план развития физической культуры и спорта среди населения и многое другое. В этой стране с многомиллиардным населением каждый третий занимается спортом, один из пяти играет настольный теннис или бадминтон. В Китае сфера физической культуры и спорта признана одной из отраслей экономики. Например, в 2000 году спорт составил 10 млрд. Долларов США или 1 % внутренно-валовой прдукции страны. По прогнозам аналитиков и специалистов к 2020 году этот показатель достигнет 1,5 %.