Бирлашган Вена институтида “Табиий ресурсларга бой мамлакатларда макроиқтисодий бошқариш” мавзусида ўқув курси ўтказилди
2019-02-27 | Жамият
2019 йилнинг 11-22 февраль кунлари Австриянинг Вена шаҳрида Бирлашган Вена институтида “Табиий ресурсларга бой мамлакатларда макроиқтисодий бошқариш” мавзусида ўқув курси ўтказилди.
Унда 10та давлатдан (Озарбайжон, Арманистон, Эрон, Қозоғистон, Қирғизистон, Россия, Руминия, Тожикистон, Ўзбекистон, Швейцария) 29 тамутахассислар иштирок этдилар.
Ўқув курсида Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитасидан Макроиқтисодий индикаторлар ва миллий ҳисоблар бошқармаси Харажатлар ва ишлаб чиқариш статистикаси бўлими бошлиғи – Зухра Мамаджонова иштирок этди.
Мазкур икки ҳафталик курсда табиий ресурсларга бой мамлакатларда макроиқтисодий бошқариш чора-тадбирларини ишлаб чиқиш ва уларни жорий қилиш масалалари ўрганиб чиқилди. Курс дастури маърузалар, амалий машғулотлар, баҳс-мунозаралар ва тажрибавий масалалардан иборат бўлди.

В Объединенном Венском Институте был проведен курс на тему «Макроэкономическое регулирование в странах, богатых природными ресурсами»
С 11 по 22 февраля 2019г. в Объединенном Венском Институте (ОВИ) был проведен курс на тему «Макроэкономическое регулирование в странах, богатых природными ресурсами», в г.Вене (Австрия).
В нем приняли участие 29 специалистов из 10 стран (Азербайджан, Армения, Иран, Казахстан, Киргизия, Россия, Румыния, Таджикистан, Узбекистан, Швейцария).
От Госкомстата Республики Узбекистан на курсе принимала участие Зухра Мамаджанова - начальник Отдела статистики затрат и выпуска Управления макроэкономических индикаторов и национальных счетов.
На данном двухнедельном курсе были изучены вопросы по разработке и реализации мер макроэкономической политики в странах, богатых природными ресурсами. Программа курса включала лекции, практикумы, диспуты и практические примеры.