Ўзбекистон Республикаси Президенти АҚШ Давлат котибининг Жанубий ва Марказий Осиё масалалари бўйича ёрдамчиси вазифасини бажарувчисини қабул қилди
Давлатимиз раҳбари меҳмонни қутлаб, ўзаро ишонч ва ҳурматга асосланган икки томонлама муносабатлар изчил ривожланиб бораётганини юксак баҳолади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил май ойида Америка Қўшма Штатларига расмий ташрифи стратегик шерикликнинг янги даврини бошлаб берган тарихий воқеа бўлгани қайд этилди.
Турли даражаларда фаол мулоқот олиб борилмоқда, томонлар учун манфаатли йўналишлар бўйича кўп қиррали ҳамкорлик изчил ривожланмоқда.
Шу маънода, долзарб масалалар ва икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш истиқболларини муҳокама қилиш учун сиёсий маслаҳатлашувлар механизмидан янада самарали фойдаланиш муҳимлиги таъкидланди.
АҚШнинг етакчи компания ва банклари билан савдо-иқтисодий ва инвестициявий-технологик ҳамкорликни янада кенгайтириш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўтган йили октябрь ойида АҚШ савдо вазири У.Росснинг Ўзбекистонга ташрифи доирасида Тошкент шаҳрида илк бор ташкил этилган Америка бизнеси ҳафталигини ўтказиш амалиётини давом эттириш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Учрашувда Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш, ушбу мамлакатни минтақавий савдо-иқтисодий ҳамкорликка фаол жалб этиш масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Давлат котиби ёрдамчиси вазифасини бажарувчи Элис Уэллс давлатимиз раҳбарига самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Америка Қўшма Штатлари Президенти Дональд Трамп ва Давлат котиби Майкл Помпеонинг саломларини етказди.
Америкалик дипломат бугун Тошкентда бўлиб ўтган сиёсий маслаҳатлашувларнинг еттинчи давраси натижаларидан мамнун эканини таъкидлади.
Меҳмон Ўзбекистонда иқтисодиётни модернизация қилиш, фуқаролик жамиятини ривожлантириш ва давлат бошқарувини такомиллаштириш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни юксак баҳолади.
АҚШнинг мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали шерикликни янада мустаҳкамлаш ва кенгайтириш борасидаги интилиши қатъий экани таъкидланди.

President of the Republic of Uzbekistan receives U.S. Principal Deputy Assistant Secretary for South and Central Asian Affairs
On February 26, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received U.S. Principal Deputy Assistant Secretary for South and Central Asian Affairs Alice Wells, who arrived in Uzbekistan to attend Uzbekistan – American political consultations.
Welcoming the guest, the President of Uzbekistan highly appreciated the ongoing development of bilateral relations characterized by mutual trust and respect.
It was emphasized that the visit of the President of the Republic of Uzbekistan to the United States in May 2018 became a historic event, marking the beginning of a new era of strategic partnership.
Active dialogue is conducted at different levels, multifaceted cooperation in areas of mutual interest is dynamically developing.
In this context, the importance of effective use of a mechanism of political consultations for consideration of current issues and prospects for deepening bilateral cooperation was noted.
Great attention is paid to further expansion of trade-economic, investment-technological cooperation with leading U.S. companies and banks.
In this regard, the need for continuing the practice of holding the American Business Week, which was first organized in October last year in Tashkent during the visit of the United States Secretary of Commerce Wilbur Ross to Uzbekistan, was emphasized.
At the meeting, views were exchanged on the issues of peaceful settlement of the situation in Afghanistan and active involvement of the country in regional trade-economic cooperation.
Alice Wells expressed sincere gratitude to President Shavkat Mirziyoyev for the warm welcome and conveyed greetings of the United States President Donald Trump and U.S. Secretary of State Michael Pompeo.
The American diplomat expressed her satisfaction with the results of the seventh round of political consultations held in Tashkent.
She highly appreciated the ongoing large-scale reforms in Uzbekistan aimed at modernizing the economy, developing civil society and improving public administration.
Strong commitment of the United States to further deepening and expanding multifaceted partnership between the two countries was confirmed.