Ўзбекистон Республикаси Президенти АҚШ Давлат котибининг Жанубий ва Марказий Осиё масалалари бўйича ёрдамчиси вазифасини бажарувчисини қабул қилди
Давлатимиз раҳбари меҳмонни қутлаб, ўзаро ишонч ва ҳурматга асосланган икки томонлама муносабатлар изчил ривожланиб бораётганини юксак баҳолади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил май ойида Америка Қўшма Штатларига расмий ташрифи стратегик шерикликнинг янги даврини бошлаб берган тарихий воқеа бўлгани қайд этилди.
Турли даражаларда фаол мулоқот олиб борилмоқда, томонлар учун манфаатли йўналишлар бўйича кўп қиррали ҳамкорлик изчил ривожланмоқда.
Шу маънода, долзарб масалалар ва икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш истиқболларини муҳокама қилиш учун сиёсий маслаҳатлашувлар механизмидан янада самарали фойдаланиш муҳимлиги таъкидланди.
АҚШнинг етакчи компания ва банклари билан савдо-иқтисодий ва инвестициявий-технологик ҳамкорликни янада кенгайтириш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўтган йили октябрь ойида АҚШ савдо вазири У.Росснинг Ўзбекистонга ташрифи доирасида Тошкент шаҳрида илк бор ташкил этилган Америка бизнеси ҳафталигини ўтказиш амалиётини давом эттириш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Учрашувда Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш, ушбу мамлакатни минтақавий савдо-иқтисодий ҳамкорликка фаол жалб этиш масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Давлат котиби ёрдамчиси вазифасини бажарувчи Элис Уэллс давлатимиз раҳбарига самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Америка Қўшма Штатлари Президенти Дональд Трамп ва Давлат котиби Майкл Помпеонинг саломларини етказди.
Америкалик дипломат бугун Тошкентда бўлиб ўтган сиёсий маслаҳатлашувларнинг еттинчи давраси натижаларидан мамнун эканини таъкидлади.
Меҳмон Ўзбекистонда иқтисодиётни модернизация қилиш, фуқаролик жамиятини ривожлантириш ва давлат бошқарувини такомиллаштириш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни юксак баҳолади.
АҚШнинг мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали шерикликни янада мустаҳкамлаш ва кенгайтириш борасидаги интилиши қатъий экани таъкидланди.

Президент Республики Узбекистан принял и.о. помощника Государственного секретаря США по делам Южной и Центральной Азии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 февраля принял и.о. помощника Государственного секретаря США по делам Южной и Центральной Азии Элис Уэллс, прибывшую в нашу страну для участия в очередном раунде узбекско-американских политических консультаций.
Приветствуя гостью, глава нашего государства дал высокую оценку поступательному развитию двусторонних отношений, характеризующихся взаимным доверием и уважением.
Подчеркнуто, что официальный визит Президента Республики Узбекистан в Соединенные Штаты Америки в мае 2018 года стал историческим событием, ознаменовавшим начало новой эры стратегического партнёрства.
Осуществляется активный диалог на разных уровнях, динамично развивается многоплановое сотрудничество по направлениям, представляющим взаимный интерес.
В этом контексте отмечена важность эффективного задействования механизма политических консультаций для рассмотрения актуальных вопросов и перспектив углубления двустороннего взаимодействия.
Уделено важное внимание дальнейшему расширению торгово-экономического и инвестиционно-технологического сотрудничества с ведущими компаниями и банками США.
В этой связи особо подчёркнута необходимость продолжения практики проведения «Недели американского бизнеса», которая впервые была организована в октябре прошлого года в г. Ташкенте в рамках визита министра торговли США У. Росса в Узбекистан.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями по вопросам мирного урегулирования ситуации в Афганистане, активного вовлечения этой страны в региональное торгово-экономическое сотрудничество.
И.о. помощника Государственного секретаря Элис Уэллс искренне поблагодарила за тёплый прием и передала приветствия от Президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа и госсекретаря США Майкла Помпео.
Американский дипломат выразила удовлетворение итогами седьмого раунда политических консультаций, прошедших сегодня в столице Узбекистана.
Она высоко оценила осуществляемые в Узбекистане масштабные реформы, направленные на модернизацию экономики, развитие гражданского общества и совершенствование государственного управления.
Была подтверждена твёрдая приверженность США дальнейшему углублению и расширению многопланового партнёрства между двумя странами.