Ғалла ҳосилдорлигини янада ошириш бўйича долзарб чора-тадбирлар белгилаб берилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 25 февраль куни озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашда муҳим бўлган ғалла парваришини тизимли ташкил этиш ва ҳосилга-ҳосил қўшиш бўйича амалга ошириладиган долзарб вазифаларга бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Ўтган йили об-ҳаво ўта иссиқ ва қуруқ келганига, жанубий вилоятларда сув танқис бўлганига қарамай фермерларимизнинг фидокорона меҳнатлари туфайли ҳар гектардан ўртача 45 центнердан ҳосил олиниб, жами 5 миллион 200 минг тоннадан ортиқ ғалла етиштирилди.
Бу йил эса ёғингарчилик миқдори ўтган йилга нисбатан икки марта, аввалги йилларга қиёсан 1,3 баробар юқори бўлмоқда. Мисол учун, Толлимаржон сув омборида 1 миллиард куб метр, Чимқўрғон, Пачкамар ва бошқа сув омборларида ўтган йилга нисбатан 2-3 баробар кўп сув йиғилди. Жиззах ва Сирдарё вилоятларида сув таъминотини яхшилаш учун Сардоба сув омбори ишга туширилди. Бу ўтган йилга нисбатан анча кўп ҳосил олиш имконини яратади.
Яна бир муҳим жиҳат – фермерларни рағбатлантириш учун 2019 йилда буғдойнинг ҳар бир тоннаси учун 1 миллион 200 минг сўм ёки ўтган йилга нисбатан 1,6 баробар юқори харид нархи белгиланди. Юқори ҳосил олган фермерларга давлат харид нархига 25 фоизгача, яъни ҳар бир тонна дон учун 300 минг сўмгача устама қўллаш тизими жорий қилинди. Бу эса мўл ҳосил етиштиришга катта туртки бўлади.
Қолаверса, азотли, фосфорли ва калийли ўғитлар ўз вақтида жойларга етказиб берилмоқда. Бир сўз билан айтганда, ҳосилдорликни ва дон етиштириш ҳажмини ўтган йилга нисбатан камида 30 фоизга ошириш учун барча имконият мавжуд.
Йиғилишда ғалла ривожи ҳолати ҳар бир ҳудуд мисолида танқидий таҳлил қилиниб, йўл қўйилган камчиликлар кўрсатиб ўтилди.
Масалан, Қашқадарё вилоятининг Миришкор, Қарши, Ғузор, Чироқчи ва Косон туманлари, Самарқанд вилоятининг Булунғур, Жомбой, Пастдарғом туманлари, Жиззах вилоятининг Дўстлик, Шароф Рашидов, Зафаробод туманлари, Сирдарё вилоятининг Ховос, Оқолтин ва Гулистон туманларида ғалла ривожи ортда қолган. Тошкент, Наманган ва бошқа вилоятларда ҳам зарур агротехник тадбирлар талаб даражасида амалга оширилмаган.
Видеоселекторда бу каби камчиликларни бартараф этиш, ҳосилдорликни ошириб, қўшимча дон ишлаб чиқариш бўйича топшириқлар берилди. Жорий йил ғаллачилик учун қулай келаётгани, бундан оқилона ва самарали фойдаланиб, озиқ-овқат маҳсулотларининг мўл-кўл ва арзон бўлишини таъминлаш зарурлиги таъкидланди.
– Юртимиз табиати – Яратганнинг инъоми. Ғалла, дон эса асосий истеъмол товарларидан бири. Ғалладан мўл ҳосил етиштирсак, дон ишлаб чиқариш кўпаяди, озиқ-овқат маҳсулотлари арзон бўлади. Бу жудаям муҳим, халқимиз фаровонлиги билан боғлиқ масала, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз пахтачиликда ўзини оқлаётган тажрибадан келиб чиқиб, ғаллачилик бўйича ҳам кластерлар ташкил этиш зарурлигини таъкидлади. Мутасадди раҳбарлар ва вилоятлар ҳокимларига бу борада тегишли топшириқлар берди.
Фермерлар ҳам, кластерлар ҳам иқтисодий манфаат билан ишлаши, шартнома режасидан орттириб ҳосил олиб, даромадини кўпайтириши кераклиги қайд этилди.
Ғаллачилик қишлоқ хўжалигининг бошқа тармоқлари учун ҳам муҳим аҳамиятга эга. Хусусан, паррандачилик ва балиқчилик хўжаликларининг озуқага доимий эҳтиёжи бор. Энди бундай хўжаликлар билан фермерлар ўртасида ғалла ҳосилининг муайян қисмини сотиб олиш бўйича тўғридан-тўғри шартнома тузилиши йўлга қўйилади. Ғалла парваришланиб, ҳосилга-ҳосил қўшиладиган пайтда паррандачилик ва балиқчилик хўжаликлари фермер хўжаликларига маблағ йўналтириб, кейинчалик арзон озуқа олади.
Пировард натижада ғалладан мўл ҳосил етиштиришга, ундан озуқа тайёрлаш орқали гўшт, тухум каби озиқ-овқат маҳсулотларининг арзон бўлишига ҳам эришилади. Бундан икки томон ҳам манфаат кўради.
Йиғилишда Қорақалпоғистон Республикаси ва барча вилоятларда манфаатдор хўжаликларни ўзаро бириктириб, паррандачилик ва балиқчилик хўжаликларининг буғдойга бўлган талабини тўлиқ қоплаш бўйича топшириқлар берилди.
Ғалла парвариши бўйича ташкил этилган республика ишчи гуруҳлари жойларга бориб, вилоятлар ва туманлар 4 та сектор раҳбарлари билан бирга ғалла ҳосилдорлигини камида 30 фоизга ошириш бўйича “йўл харитаси”ни ишлаб чиқиб, ижросини ташкил қилиши зарурлиги қайд этилди.
Бунда биринчи навбатда ғаллани 10 мартгача азотли ўғитлар билан озиқлантиришга алоҳида эътибор қаратиш кераклиги таъкидланди. Сув хўжалиги вазирлигига сувни тежаб ишлатиш, суғориш бўйича янги технологияларни жорий этиш вазифаси қўйилди. Жойлардаги секторлар раҳбарларига ҳар бир фермер хўжалиги кесимида зарур агротехник тадбирларни белгилаб, изчил амалга оширилишини таъминлаш топширилди.
Йиғилишда соҳа мутасаддилари, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар раҳбарлари кўрсатиб ўтилган вазифалар юзасидан ахборот берди.

Определены актуальные меры по дальнейшему повышению урожайности зерновых культур
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 25 февраля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное актуальным задачам системной организации выращивания и накопления урожая зерновых культур, имеющих важное значение в обеспечении продовольственной безопасности страны.
В прошлом году, несмотря на аномально жаркую и сухую погоду, особенно маловодье в южных областях, благодаря самоотверженному труду наших фермеров удалось получить в среднем по 45 центнеров урожая с каждого гектара и заготовить в общей сложности свыше 5 миллионов 200 тысяч тонн зерна.
В текущем году осадки наблюдаются вдвое больше по сравнению с прошлым годом и в 1,3 раза больше, чем в предыдущие годы. К примеру, в Таллимарджанском водохранилище накоплено 1 миллиард кубометров воды, в Чимкурганском, Пачкамарском и других водохранилищах – в 2-3 раза больше воды по сравнению с прошлым годом.
Для улучшения водоснабжения в Джизакской и Сырдарьинской областях введено в строй Сардобинское водохранилище. Это позволяет получить намного больше урожая зерна, чем в минувшем году.
Важно и то, что для стимулирования фермеров в 2019 году закупочная цена одной тонны пшеницы установлена в размере 1 миллиона 200 тысяч сумов, или в 1,6 раза выше, чем в прошлом году. Внедрен механизм стимулирования фермеров, собравших высокий урожай, предусматривающий применение надбавки к государственной закупочной цене в размере до 25 процентов, то есть до 300 тысяч сумов на каждую тонну зерна. Это служит важным фактором выращивания богатого урожая.
Более того, на места своевременно доставляются азотные, фосфорные и калийные удобрения. Словом, созданы все возможности для увеличения урожайности и заготовки зерна минимум на 30 процентов по сравнению с прошлым годом.
На совещании критически, на примере каждого региона проанализировано состояние развития зерновых культур и указаны допущенные недостатки.
К примеру, отстают в развитии зерновые в Миришкарском, Каршинском, Гузарском, Чиракчинском и Касанском районах Кашкадарьинской области, Булунгурском, Джамбайском, Пастдаргомском районах Самаркандской области, Дустликском, Шароф-Рашидовском, Зафарабадском районах Джизакской области, Хавастском, Акалтынском и Гулистанском районах Сырдарьинской области. Необходимые агротехнические мероприятия не выполнены на должном уровне в Ташкентской, Наманганской и других областях.
На видеоселекторном совещании даны поручения по устранению этих и других недостатков, повышению урожайности и заготовке дополнительного объема зерна.
Отмечалось, что этот год складывается весьма благоприятно для зерноводства, чем необходимо эффективно воспользоваться и обеспечить изобилие и доступность продовольственной продукции.
Природа нашей страны – это благо, дарованное нам свыше. Зерно – один из основных потребительских товаров. Вырастив богатый урожай, обеспечим изобилие пшеницы, дешевизну других продуктов питания. Это очень важный вопрос, непосредственно касающийся благополучия нашего народа, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент отметил необходимость организации кластеров и в зерноводстве исходя из оправдывающего себя опыта хлопководческих кластеров, дал соответствующие поручения ответственным руководителям и хокимам областей.
Подчеркнуто, что и фермеры, и кластеры должны преследовать экономическую выгоду, получать урожай сверх установленного в договоре объема и приумножать доходы.
Зерноводство имеет важное значение и для других отраслей сельского хозяйства. В частности, птицеводческие и рыбоводческие хозяйства всегда нуждаются в корме.
Отныне будет налажено заключение прямых договоров между такими хозяйствами и фермерами по закупке определенной части урожая зерна. В нынешний период выращивания и накопления урожая зерна птицеводческие и рыбоводческие хозяйства могут направить средства в фермерские хозяйства и в дальнейшем получить дешевый корм. В конечном результате будут достигнуты и высокая урожайность зерновых культур, и доступность цен на мясо, яйца и другие продукты за счет расширения производства корма. От этого выиграют все.
На совещании поручено установить кооперацию между заинтересованными хозяйствами в Республике Каракалпакстан и всех областях, полностью обеспечить потребность птицеводческих и рыбоводческих хозяйств в пшенице.
Указано, что республиканским рабочим группам по выращиванию зерновых культур необходимо с выездом на места разработать совместно с руководителями четырех секторов областей и районов «дорожные карты» по увеличению урожайности зерновых культур минимум на 30 процентов, а также организовать их исполнение.
При этом необходимо уделить особое внимание подпитке зерновых культур азотными удобрениями в срок до 10 марта. Министерству водного хозяйства поручено экономно расходовать воду, внедрить новые технологии орошения. Перед руководителями секторов на местах поставлена задача определить необходимые агротехнические мероприятия в разрезе каждого фермерского хозяйства и обеспечить их последовательное выполнение.
По рассмотренным на совещании вопросам заслушана информация ответственных лиц сферы, руководителей Республики Каракалпакстан и областей.