Аммон шаҳридаги маслаҳатлашувлар
2019 йилнинг 19-21 февраль кунлари Аммон шаҳрида Ўзбекистон Республикаси ва Иордания Ҳошимийлар Қироллиги ташқи сиёсат идоралари юридик хизматлари ўртасида ҳамкорликнинг шартнома-ҳуқуқий масалалари бўйича маслаҳатлашувлар бўлиб ўтди.
Ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги маслаҳатлашувлар якунига кўра имзоланган Ўзбекистон-Иордания битимларининг ҳуқуқий мақомига аниқлик киритилди, уларни амалга оширишнинг ҳолати тўғрисида маълумот алмашилди ҳамда истиқболли ҳужжатларнинг лойиҳаларини ишлаб чиқишни фаоллаштиришга келишиб олинди.
Ўзбекистон ТИВ делегацияси Иорданиянинг турли вазирлик ва идораларида қатор учрашувлар ўтказиб, ишлаб чиқилаётган икки томонлама шартномаларнинг лойиҳаларини муҳокама қилди.
Иордания инвестиция комиссиясида, Туризм ва қадимийлик, Қишлоқ хўжалиги, Адлия ва Ички ишлар вазирликларида ўтказилган музокараларда мазкур соҳалардаги шартнома лойиҳалари матни моддама-модда кўриб чиқилди. Икки мамлакатнинг туризм, қишлоқ хўжалиги тармоқларидаги, инвестицияларни рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш соҳасидаги илғор тажрибаси ҳамда бошқа масалалар юзасидан маълумот алмашилди.

Консультации в г.Аммане
19-21 февраля 2019 года в г.Аммане состоялись консультации между юридическими службами внешнеполитических ведомств Республики Узбекистан и Хашимитского Королевства Иордания по договорно-правовым вопросам сотрудничества.
По итогам межмидовских консультаций стороны уточнили правовой статус подписанных узбекско-иорданских соглашений и обменялись информацией о состоянии их реализации, а также договорились активизировать проработку проектов перспективных документов.
Делегация МИД Узбекистана также провела ряд встреч в различных министерствах и ведомствах Иордании для обсуждения проектов двусторонних соглашений, находящихся на проработке.
На переговорах, состоявшихся в Иорданской инвестиционной комиссии, министерствах туризма и античности, сельского хозяйства, юстиции и внутренних дел, постатейно рассмотрены тексты проектов договоров в соответствующих сферах. Стороны обменялись информацией о передовом опыте и практике двух стран в области туризма, сельского хозяйства, поощрения и защиты инвестиций и по другим вопросам.