Ўзбекистонда EGRA ва EGMA баҳолаш тадқиқотлари ўтказилади
2019 йилнинг 18 февраль куни Халқ таълими вазирлиги ҳамда АҚШнинг Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) вакиллари учрашуви бўлиб ўтди. Тадбирда Ўзбекистондаги бошланғич синф ўқувчиларининг ўқиш ва математика фанларидан билим даражаларини баҳолаш тизими муҳокама этилди. Мазкур йиғилишга Халқ таълими вазирининг биринчи ўринбосари Алишер Умаров раҳбарлик қилди.
Учрашув доирасида ўқувчиларнинг ўқиш (EGRA) ва математика (EGMA) бўйича қобилиятларни баҳолаш тадқиқотларини ўтказиш масалалари кўриб чиқилди. Мазкур тадқиқотлар бошланғич синф ўқувчиларининг ўзлаштиришини яхшилаш ҳамда таълим жараёнидаги камчиликларни  аниқлашга ёрдам беради.
Ушбу баҳолаш тизими дунёнинг 70 дан ортиқ мамлакатларида қўлланилади. Шунингдек, PISA, ТIMSS, PIRLS каби ўқувчилар билими даражасини баҳолаш учун халқаро тадқиқотлар ҳамда дастурлар тайёрлаш учун яхши восита ҳисобланади.
Учрашув давомида бюджет ва ҳомийлик маблағлари масаласи бўйича Халқ таълими вазирлигига америкалик экспертларни жалб этиш ҳам муҳокама қилинди.
Алоҳида таъкидлаш жоиз, 2018 йилнинг октябрь ойида Халқ таълими вазири Шерзод Шерматов бошчилигидаги делегацияси Қўшма Штатларга ташриф буюриб, USAID вакиллари билан ҳамкорликнинг истиқболли йўналишларини муҳокама этган эди. Ушбу учрашув Қўшма Штатлардаги музокараларнинг мантиқий давоми бўлди.

В Узбекистане могут провести исследования EGRA и EGMA
Министерство народного образования Узбекистана и Агентство США по международному развитию (USAID) обсудили вопросы оценки навыков чтения и математики среди учащихся начальных школ Узбекистана.
18 февраля 2019 года прошло совещание представителей МНО и USAID для обсуждения оценки навыков чтения и математики среди учащихся начальных школ. Узбекскую сторону возглавил Первый заместитель министра народного образования Узбекистана Алишер Умаров.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы по организации оценки навыков чтения (EGRA) и математики (EGMA). Отмечено, что данные оценки помогут диагностировать системные пробелы в преподавании в начальных классах и определить оптимальные пути в улучшении успеваемости.
Эти системы оценки применяются в более 70 странах мира и являются хорошими инструментами для подготовки к международным исследованиям и программам по оценке уровня знаний учащихся как PISA, ТIMSS, PIRLS и т.д. Представители МНО и USAID продолжат обсуждения по проведению оценок EGRA и EGMA.
Стороны во время встречи также обсудили вопрос по привлечению американского эксперта в Министерство народного образования для внедрения эффективной системы управления бюджетными средствами и привлечения спонсорских средств.
Отметим, что в октябре 2018 года делегация МНО во главе с министром Шерзодом Шерматов посетила США и провела встречи с представителями USAID для обсуждения перспективных направлений сотрудничества. Данная встреча стала логическим продолжением переговоров в США.