“Ипак йўли - чексиз ҳамкорлик“ III Халқаро гидлар форумининг очилиш маросими бўлиб ўтди
21 февраль куни пойтахтимиздаги “City Palace“ меҳмонхонасида “Ипак йўли - чексиз ҳамкорлик“ III Халқаро гидлар форумининг очилиш маросими бўлиб ўтди. Бутунжаҳон гидлар ва экскурсоводлар кунини нишонлашга бағишланган тадбир юртимиздаги ва халқаро миқёсдаги 150 дан ортиқ гидларни, шунингдек, сайёҳлик соҳаси мутахассисларини бир майдонга жамлади.
Форумнинг тантанали очилиш маросимини Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси вазифасини бажарувчи Абдулазиз Аккулов очиб берди. У ўз нутқи аввалида Форум иштирокчиларини касб байрами – “Бутунжаҳон гидлар ва экскурсоводлар куни” билан самимий қутлаб, барча меҳмонларга ташрифлари учун миннатдорчилик билдирди. “Бугунги кунда жаҳон сайёҳлик марказларидан бири, улкан сивилизациянинг бой меросини сақловчиси ҳамда “Буюк Ипак йўлининг юраги“ бўлган Ўзбекистон, сайёҳликни ривожлантиришнинг долзарб масалаларини муҳокама қилиш учун йирик халқаро майдон ҳисобланади. Сўнгги йилларда Ўзбекистон сайёҳлик бозорида сезиларли ўзгаришлар юз бермоқда. Ички ва ташқи туризмнинг ривожланиши кузатилмоқда. Давлат даражасида туризм соҳаси миллий иқтисодиётнинг стратегик тармоғи сифатида устувор аҳамиятга эга бўлиб, сайёҳлар сонининг ўсиши қайд этилмоқда. Айтиш лозимки, фақатгина 2018 йилнинг ўзида чет эллик сайёҳлар сони 2 миллион 600 мингдан 5 миллион 300 минггача ошди. Шунинг баробарида, сайёҳлик хизматлари экспорти ҳам ошиб, 546 миллион доллардан 1 миллиард 40 миллион АҚШ долларигача кўтарилди. Сайёҳлик маҳсулотининг сифатини таъминлаш борасида меҳмонлар ва сайёҳлар билан тўғридан тўғри ишлайдиган гидлар, экскурсоводлар муҳим роль ўйнайди. 2019 йилнинг 20 февралида сайёҳлик бозори иштирокчиларини бирлаштирадиган янги тузилма - Ўзбекистоннинг гидлар уюшмасининг ташкил этилиши белгиланган вазифаларни амалга оширишда муҳим қадам бўлди, - дейди раис.
А.Аккулов янги ташкил этилган Уюшма гидлар ва таржимонларнинг манфаатларига хизмат қилишига, Давлат туризм қўмитаси билан ҳамкорликларни амалга оширишда воситачи вазифасини бажаришига ва ушбу соҳадаги мутахассислар фаолиятида юзага келадиган муаммолар ва масалаларни биргаликда ҳал қилишда ёрдам беришига ишонч билдирди.
Форумнинг тантанали очилиш маросими ва Миллий гидлар уюшмасининг тасдиқланиши эълон қилинганидан сўнг, тадбир дастурига мувофиқ уюшманинг биринчи ялпи мажлиси ўтказилди. Унда сайёҳлик экскурсиялари ташкиллаштириш соҳасидаги хорижий ва маҳаллий мутахассисларнинг иштирокида 2019-2025 йилларда Ўзбекистонда туризмни ривожлантириш консепцияси масалалари кўриб чиқилди.
Йиғилишда сўзга чиққанлар хорижий мамлакатларнинг энг яхши тажрибалари, жумладан, ноқонуний гидлар фаолиятига қарши курашда Испания тажрибаси, шунингдек, амалиёт ва замонавий шароитларда муваффақиятли тенденциялар – Франциянинг гидлар уюшмаси тажрибалари билан ўртоқлашишди, ҳамда АҚШнинг Миллий сайёҳлик гидлари федерацияси (NFTGA) фаолияти ҳақида сўзлаб беришди.

Начал свою работу III Международный форум гидов
21 февраля в столичном отеле City Palace прошло открытие III Международного форума гидов: «Шелковый путь – сотрудничество без границ». Мероприятие, приуроченное к празднованию Всемирного дня гидов и экскурсоводов, объединило на одной площадке более 150 отечественных и зарубежных гидов, а также экспертов в области туризма.
На торжественном открытии Форума выступил вр.и.о председателя Государственного комитета по развитию туризма Абдулазиз Аккулов. В начале своего выступления вр. и.о председателя приветствовал участников Форума и поздравил гостей с профессиональным праздником - Всемирным днем гидов и экскурсоводов: «Сегодня Узбекистан является одним из центров мирового туризма, хранителем богатого наследия большой цивилизации, «сердца Шелкового пути», крупной международной площадки для обсуждения актуальных вопросов по развитию туризма. За последние годы туристический рынок Узбекистана претерпел значительные изменения. Наблюдается развитие внутреннего и въездного туризма. На государственном уровне туристической отрасли придается приоритетное значение в качестве стратегической отрасли национальной экономики. Отмечены тенденции роста показателей туристов. Только за 2018 год количество иностранных туристов увеличилось с 2 млн 600 тысяч до 5 млн 300 тысяч человек. Аналогично растет экспорт туристических услуг, который вырос с 546 млн. долл. до 1 млрд 40 млн долларов США. Ключевую роль в обеспечении качества турпродукта играют именно гиды, экскурсоводы, которые непосредственно работают с гостями, с туристами. Значимым шагом в реализации поставленных задач стало создание 20 февраля 2019 года новой структуры - Ассоциации гидов Узбекистана, которое объединит участников туристического рынка страны».
Председатель выразил надежду что вновь открытая Ассоциация будет служить интересам гидов и переводчиков и выполнять роль партнера в осуществлении сотрудничества с Госкомтуризмом и совместно решать проблемы и вопросы, возникающие в деятельности специалистов данной отрасли.
После торжественного открытия Форума и объявления об утверждении Национальной Ассоциации гидов в соответствии с программой мероприятия прошли первые пленарные заседания, в рамках которых рассматривались вопросы концепции развития туризма в Узбекистане в 2019-2025 гг., с участием зарубежных и отечественных специалистов в области проведения туристических экскурсий. Выступающие поделились передовым опытом зарубежных стран, среди которых, например, представлен опыт Испании в практической деятельности реализации борьбы с гидами-нелегалами, опыт Ассоциации гидов Франции: практика и тенденция успешной деятельности в современных условиях, обзор деятельности Национальной федерации туристских гидов США (NFTGA).