Адлия вазири Жаҳон банкининг делегацияси билан учрашди
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазири Р.Давлетов Европа ва Марказий Осиё минтақаси бўйича молия, рақобатдошлик ва инновациялар бўйича Глобал амалиёт директори Альфонсо Гарсия Мора бошчилигидаги Жаҳон банкининг делегацияси билан учрашди.
Маълумот учун: миссиянинг мақсади – “Институционал салоҳиятни оширишда техник ёрдам” кредитини ва янги инновацион кредитни тайёрлаш бўйича Жаҳон банки гуруҳининг жорий ва режалаштирилган ишларини муҳокама қилишдир.
Томонлар Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексини, банк соҳасидаги қонунчиликни такомиллаштириш масалаларини муҳокама қилдилар.
Мутахассисларнинг фикрига кўра, мавжуд ҳуқуқий тартибга солиш механизмлари ва бозор иқтисодиёти талаблари ўртасидаги мос келмаслик – бозор иқтисодиёти принципларини тўлиқ амалга оширишга тўсқинлик қилувчи омиллардан биридир. Инвесторларнинг қарорларига қонунлар ва ҳуқуқни қўллаш амалиёти бевосита таъсир қилади. Ўзбекистонда бу йўналишда кўплаб ишлар амалга оширилиб, ўзгаришлар давом этмоқда.
Учрашув давомида 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналишлари бўйича Ҳаракатлар Стратегиясида фуқаролик қонунчилигини ислоҳ қилиш назарда тутилганлиги таъкидланди. Энг аввало, бу – иқтисодиётни эркинлаштириш, давлат иштирокини камайтириш, хусусий мулкнинг устувор ролини ошириш ва ҳуқуқларини ҳимоя қилишни кучайтириш, тадбиркорликни ривожлантириш ва тенг шароитларни яратиш, инвестицион муҳитни яхшилашдир.
Р.Давлетов меҳмонларга мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотлар ва вазирликнинг фаолияти, хусусан, қонунчилик базасини мустаҳкамлаш ва аҳолига ҳуқуқий хизмат кўрсатиш муассасаларини ривожлантириш бўйича тизимли ва изчил чора-тадбирлар ҳақида маълумот берди.
Вазирликка далат бошқаруви самарадорлигини таҳлил қилиш, шунингдек, ижтимоий-иқтисодий соҳада ҳуқуқни қўллашни ўрганиш бўйича янги вазифалар топширилди.
Альфонсо Гарсия Мора Адлия вазирлигининг фаолияти билан яхшироқ танишиш имконияти ва қабул қилиш учун миннатдорчиликларини изҳор этди.
У мамлакатда қонун устуворлиги, адолат ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида ижобий ўзгаришлар ва ислоҳотларни таъкидлади.
Учрашувдан сўнг, мақбул бўладиган ва хайрихоҳлик муҳитида томонлар икки томонлама ҳамкорликни йўлга қўйиш ҳақида келишиб олдилар.

Министр юстиции Узбекистана встретился с делегацией Всемирного банка
20 февраля 2019 года министр юстиции Республики Узбекистан Р. Давлетов встретился с делегацией Всемирного банка во главе с директором Глобальной практики по финансам, конкурентоспособности и инновациям по региону Европы и Центральной Азии Альфонсо Гарсия Мора.
Для сведений: цель миссии — обсуждение текущей и планируемой работы группы Всемирного банка по подготовке займа «Техническое содействие в наращивании институционального потенциала» и нового займа по инновациям.
Стороны обсудили вопросы совершениствования Гражданского кодекса Республики Узбекистан, законодательства в сфере банковской деятельности. По мнению экспертов, несоответствие имеющихся механизмов правового регулирования требованиям рыночной экономики — один из факторов, сдерживающих полноценное внедрение принципов рыночной экономики. Законы и правоприменительная практика напрямую влияют на решения инвесторов. В этом направлении много уже сделано в Узбекистане, трансформации продолжаются.
В ходе встречи отмечалось, что реформирование гражданского законодательства предусмотрено Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017—2021 годах. Прежде всего, это — либерализация экономики, сокращение государственного присутствия, усиление защиты прав и приоритетной роли частной собственности, стимулирование предпринимательства и создание равных условий, улучшение инвестиционного климата.
Р. Давлетов проинформировал гостей о деятельности министерства и реализуемых в стране реформах, в частности, о системных и последовательных мерах по укреплению законодательной базы, развитии институтов правового обслуживания населения. На министерство возложены новые задачи по анализу эффективности государственного управления, а также изучению правоприменения в социально-экономической сфере.
Альфонсо Гарсия Мора выразил благодарность за прием и возможность лучше ознакомиться с деятельностью Министерства юстиции. Он особо отметил позитивные изменения и реформы в области верховенства закона, юстиции и защиты прав человека в стране.
По итогам встречи, прошедшей в конструктивной и доброжелательной атмосфере, стороны договорились налаживать двустороннее сотрудничество.