Ўзбекистон ва Беларусь Республикаси ўртасида олий таълим соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди
2019-02-19 | Таълим
Жорий йил 19 февраль куни Белоруссия Республикаси Могилев давлат озиқ-овқат университети ректори М.А.Киркор раҳбарлигидаги Беларусь Республикаси университетлари раҳбарларидан иборат делегация аъзолари билан вазирлик раҳбариятининг учрашувида ҳам олий таълим соҳасидаги икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон – Беларусь республикаларининг олий таълим соҳасидаги ҳамкорлик алоқалари Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенконинг 2018 йил 13 сентябрдаги Тошкентга қилган давлат ташрифи давомида имзоланган Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Беларусь Республикаси таълим вазирлигининг олий таълим соҳасидаги ҳамкорлик Битимининг имзоланиши билан бутунлай янги поғонага кўтарилди.
Юқорида қайд этилган Битимнинг 5-моддасида томонлар ўз имкониятлари даражасида олий таълим соҳасида қуйидаги йўналишларда ҳамкорликни рағбатлантириши қайд этилган:
Ўзбекистон Республикаси ва Беларусь Республикаси олий таълим муассасалари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш ва ривожлантириш;
профессор-ўқитувчилар таркибидан иборат бўлган педагогик ходимлар ва талабалар алмашиш;
ўқув-методик материаллар билан алмашиш;
олий таълим муассасалари кутубхона фондларини ривожлантиришда ўзаро ҳамкорлик;
Томонлар давлатларида ўтказиладиган таълимга оид тадбирларда икки давлат мутахассисларининг ўзаро иштирок этиши;
Томонларнинг олий таълим муассасаларида Томонлар давлатларининг фуқароларини тенглик асосида таълим олиш имкониятларини ўрганиш;
илмий тадқиқот ишларини олиб бориш ва Томонлар давлатларида нашр этиладиган илмий журналларда мақолалар чоп этишга кўмаклашиш.
Эслатиб ўтамиз, Олий ва ўрта махсус таълим вазири Иномжон Маджидов бошчилигидаги Ўзбекистон делегациясининг 2018 йил декабрдаги Беларусь давлатига қилинган ишчи ташрифи давомида Тошкент шаҳрида амалий мутахассисликлар бўйича кадрлар тайёрлайдиган Ўзбек-Беларусь қўшма институти очиш ҳақида шартнома имзоланган эди.
Беларусь миллий техника университети қошидаги “Политехник” илмий-техник паркида Иномжон Мажидовнинг белоруслик ҳамкасби Игорь Карпенко билан бўлиб ўтган учрашувида икки вазирлик ўртасида тузилган Битимни амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” имзоланган эди.
Бугунги учрашувда ҳам юқорида қайд этилган ва бошқа масалалар юзасидан амалий ишларни янада жадаллаштириш юзасидан келишиб олинди.

Обсуждались вопросы развития двустороннего сотрудничества в сфере высшего образования между Узбекистаном и Республики Беларусь
2019-02-19 | Образование
На встрече, состоявшейся 19 февраля с.г. между делегацией белорусских университетов во главе ректора Могилевксого продовольственного университета М.А.Киркора и руководства министерства также были обсуждены вопросы развития двустороннего сотрудничества в сфере вқсшего образования.
Сотрудничество между Узбекистаном и Республикой Беларусь в сфере высшего образования поднялось на новый уровень после подписания Соглашения между Министерством высшего и среднего специального образования Узбекистана и Министерства образования Республики Беларусь о сотрудничестве в сфере высшего образования в рамках государственного визита Президента Республики Беларусь А.Лукашенко в Ташкент 13 сентября 2018 года.
В 5 статье вышеназванного Соглашения отмечено, что Стороны будут в пределах своих возможностей содействовать сотрудничеству в сфере высшего образования по следующим направлениям:
установление и развитие прямых связей между высшими учебными заведениями Республики Беларусь и Республики Узбекистан;
обмен учащимися и педагогическими работниками из числа профессорско-преподавательского состава;
обмен учебно-методическими материалами;
взаимодействие в развитии библиотечного фонда высших учебных заведений;
взаимное участие специалистов обоих государств в образовательных мероприятиях, которые проводятся в государствах Сторон;
изучение возможностей обучения граждан государств Сторон в высших учебных заведениях Сторон на паритетной основе;
содействие проведению совместных научно-исследовательских работ и публикации статей в научных журналах, издаваемых в государствах Сторон.
Напомним, что в ходе рабочего визита делегации Узбекистана во главе министра высшего и среднего специального образования Иномжон Маджидова в Республику Беларусь в декабре 2018 года был подписан Договор об открытии совместного Узбекско-белорусского института прикладных специальностей в Ташкенте.
На встрече Иномжона Маджидова с Министром образования Республики Беларусь И.В.Карпенко, состоявшейся на базе научно-технического парка Белорусского национального технического университета «Политехник» были обсуждены вопросы развития двусторонних отношений и сторонами был подписали План совместных действий по реализации Соглашения между соответствующими министерствами.
И на сегодняшней встрече стороны договорились ускорить практические шаги по вышеназванным и другим вопросам.