Ўзбекистонда DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan дастури бўлиб ўтади
Мамлакатимизда жорий йилнинг март ойи бошида қизларнинг ҳар томонлама салоҳиятини ошириш ва уларни технология соҳасига жалб этиш мақсадида DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan таълим дастури ўтказилади.
DigiGirlz – Microsoft компаниясининг лойиҳаси бўлиб, таълим, фан, технология, муҳандислик ва математика соҳасидаги инвестиция дастури ҳисобланади. Мазкур дастур ёш қизларга технология соҳасини ҳамда янги инновациялар билан танишиш имконини беради. Шунингдек, дастур ходимларни иқтисодиётнинг глобал муаммоларига тайёрлаш учун мўлжалланган.
Таъкидлаш жоизки, дастур Ўзбекистонда илк маротаба 2018 йилда ўтказилган эди. Жорий йилда ҳам Тошкентдаги Инҳа университети иштирокчиларни 2-, 3- ва 6-март кунлари қабул қилади. Дастурда Microsoft компаниясининг Марказий ва Шарқий Европадаги бош менежери Анке Ден Оуденнинг иштирок этиши ва лойиҳа иштирокчилари билан ўз тажрибаси ҳақида ўртоқлашиши кутилмоқда.
Таълим дастури икки қисмдан иборат. Биринчи қисмда иштирокчилар Microsoft компанияси вакиллари ҳамда мутахассисларининг технология соҳасида аёллар ноанъанавий тарзда эришган ютуқлари борасидаги маърузаларини тинглайди. Ушбу маърузалар қатнашчиларга бу соҳадан нималар кутишини ва қандай ишларни амалга оширишлиги мумкинлигини тушунишга имкон беради.
Дастурнинг иккинчи қисми эса амалий машғулотлардан иборат. Қатнашувчилар техник машғулотларда иштирок этиб, Ардуино тўпламидан фойдаланадиган қурилмаларни яратади.
Дастур 12-14 ёшдаги (кичик гуруҳ) ҳамда15-17 ёшдаги (катта гуруҳ) қизларга мўлжалланган. Ушбу лойиҳага қизиқишни билдирувчилар жорий йилнинг 23-февралигача http://www.digigirlz.uz сайтида рўйхатдан ўтишлари мумкин. Жойлар сони чекланган (60 киши - кичик гуруҳ ва 40 киши катта гуруҳ учун).
DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan дастурининг ташкилотчилари Microsoft компанияси ҳамда Тошкентдаги Инҳа Университетидир. Эслатиб ўтамиз, тадбир Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги ва Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги кўмагида ўтказилмоқда.

В Университете Инха в г. Ташкенте пройдет DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan
В начале марта 2019 года в Узбекистане пройдет вторая образовательная программа DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan, направленная на повышение потенциала девушек и привлечения их в сферу технологий.
DigiGirlz — программа корпорации Microsoft по инвестированию в образование в сферах науки, технологий, инженерного дела и математики для девушек. Программа призвана подготовить работников будущего, готовых к вызовам и проблемам глобальной экономики.
Впервые данная программа была проведена в Узбекистане в 2018 года. Как и в прошлом году Университет Инха в г. Ташкенте примет участников данной программы 2, 3 и 6 марта 2019 года.
Программа DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan предоставит молодым девушкам возможность ознакомиться с сектором технологий и новыми инновациями.
Образовательная программа будет состоять из двух блоков. В первом блоке участницы примут участие в лекциях представителей корпорации Microsoft и специалистов, разбивших стереотипы и сделавших карьеру в нетрадиционной для женщин отрасли технологий. Данные лекции позволят девушкам понять, чего стоит ожидать и что может дать работа в данной сфере.
Ожидается, что генеральный менеджер Microsoft в Центральной и Восточной Европе Анке ден Оуден примет участие в DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan и поделится своим опытом с участницами проекта.
Вторая часть DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan будет состоять из практических занятий. Участницы примут участие в семинарах по инженерии и будут создавать устройства при помощи набора Arduino.
Программа открыта для девушек в возрасте 12-14 (младшая группа) и 15-17 лет (старшая группа). Заинтересованные девушки до 23 февраля 2019 года смогут зарегистрироваться на DigiGirlz через сайт www.digigirlz.uz. Количество мест ограничено (60 человек – младшая группа и 40 человек – в старшая группа).
Организаторами DigiGirlz High Tech Camp Uzbekistan выступают корпорация Microsoft и Университет Инха в г. Ташкенте. Мероприятие проводится при поддержке Министерства народного образования и Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана.