2019 йилнинг 15 февраль куни Хавфсизлик бўйича Мюнхен конференциясида иштирок этаётган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги делегация Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Бирлашган Қироллиги Мудофаа вазири Гэвин Александр Уильямсон билан учрашди.
Учрашувда Ўзбекистон-Буюк Британия алоқалари ҳолати ва кенгайтириш истиқболлари, айрим халқаро ва минтақавий муаммолар, жумладан, ҳозирги хатар ва хавфсизликка таҳдидлар билан курашиш масалалари муҳокама қилинди.
Г.Уильямсон ҳарбий соҳадаги Ўзбекистон-Буюк Британия ҳамкорлиги даражасини ижобий баҳолар экан, Буюк Британия Мудофаа вазирлигининг ушбу соҳада алоқаларни ривожлантиришга қизиқиш билдирди. Британия томони Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги тизимидаги ислоҳотлар жараёнига, жумладан, Қуролли кучларни такомиллаштириш ва ҳарбий хизматчилар малакасини оширишга ёрдам кўрсатишга тайёрлиги маълум қилинди.
Афғонистондаги вазият ривожланишига алоҳида эътибор қаратилди. Британ вазири расмий Лондон томонидан 2018 йил март ойида Афғонистон бўйича Тошкент конференциясининг натижаларини қўллаб-қувватланишини таъкидлади. Ушбу тадбирда халқаро ҳамжамиятда Афғонистонда тинч сиёсий жараённи бошлашга ёрдам бериш зарурлиги тўғрисида умумий фикрга эришилган эди.
Бундан ташқари, Г.Уильямсон Афғонистон бўйича Ўзбекистон-Буюк Британия маслаҳатлашувларини икки томонлама муносабатларнинг муҳим механизми деб атади ва Буюк Британиянинг ушбу йўналишда янада яқин ҳамкорлик қилишга тайёрлигини қайд этди.
Учрашувда Ўзбекистоннинг Афғонистонда илгари сурган йирик ижтимоий-иқтисодий ва инфратузилма лойиҳалари ташаббусларини Британия томони қўллаб-қувватлаши юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Meeting with the Secretary of State for Defence of the United Kingdom
On February 15, 2019, delegation of the Republic of Uzbekistan led by the Minister of Foreign Affairs Abdulaziz Kamilov, attending the Munich Security Conference, met with the Secretary of State for Defence of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Gavin Alexander Williamson.
The parties discussed the state and prospects of expanding Uzbekistan – British relations, a number of international and regional problems, including issues of cooperation in the fight against modern security challenges and threats.
Gavin Williamson positively assessing the level of Uzbekistan – British cooperation in the military sphere, expressed the interest of the British Ministry of Defence to intensify cooperation in this area. The British side is ready to render all possible assistance to the reform process in the system of the Ministry of Defence of Uzbekistan, including improvement of the Armed Forces and advanced training of military personnel.
Special attention was paid to the Afghan problem. The British Secretary of State for Defence emphasized London’s support for the outcome of Tashkent Conference on Afghanistan in March 2018, at which consensus was reached in the international community on the need to help launch the peaceful political process in this country.
In addition, Gavin Williamson called the Uzbekistan – British consultations on Afghanistan an important mechanism of bilateral relations and noted the readiness of the United Kingdom for closer cooperation in this area.
At the meeting, views were also exchanged on supporting by the British side of major socio-economic and infrastructure projects initiated by Uzbekistan in Afghanistan.