2019 йилнинг 15 февраль куни Хавфсизлик бўйича Мюнхен конференциясида иштирок этаётган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги делегация Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Бирлашган Қироллиги Мудофаа вазири Гэвин Александр Уильямсон билан учрашди.
Учрашувда Ўзбекистон-Буюк Британия алоқалари ҳолати ва кенгайтириш истиқболлари, айрим халқаро ва минтақавий муаммолар, жумладан, ҳозирги хатар ва хавфсизликка таҳдидлар билан курашиш масалалари муҳокама қилинди.
Г.Уильямсон ҳарбий соҳадаги Ўзбекистон-Буюк Британия ҳамкорлиги даражасини ижобий баҳолар экан, Буюк Британия Мудофаа вазирлигининг ушбу соҳада алоқаларни ривожлантиришга қизиқиш билдирди. Британия томони Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги тизимидаги ислоҳотлар жараёнига, жумладан, Қуролли кучларни такомиллаштириш ва ҳарбий хизматчилар малакасини оширишга ёрдам кўрсатишга тайёрлиги маълум қилинди.
Афғонистондаги вазият ривожланишига алоҳида эътибор қаратилди. Британ вазири расмий Лондон томонидан 2018 йил март ойида Афғонистон бўйича Тошкент конференциясининг натижаларини қўллаб-қувватланишини таъкидлади. Ушбу тадбирда халқаро ҳамжамиятда Афғонистонда тинч сиёсий жараённи бошлашга ёрдам бериш зарурлиги тўғрисида умумий фикрга эришилган эди.
Бундан ташқари, Г.Уильямсон Афғонистон бўйича Ўзбекистон-Буюк Британия маслаҳатлашувларини икки томонлама муносабатларнинг муҳим механизми деб атади ва Буюк Британиянинг ушбу йўналишда янада яқин ҳамкорлик қилишга тайёрлигини қайд этди.
Учрашувда Ўзбекистоннинг Афғонистонда илгари сурган йирик ижтимоий-иқтисодий ва инфратузилма лойиҳалари ташаббусларини Британия томони қўллаб-қувватлаши юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Встреча с Министром обороны Великобритании
15 февраля 2019 года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым, принимающая участие в Мюнхенской конференции по безопасности, встретилась с Министром обороны Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Гэвином Александром Уильямсоном.
Стороны обсудили состояние и перспективы расширения узбекско-британских связей, ряд международных и региональных проблем, в том числе вопросы взаимодействия в борьбе с современными вызовами и угрозами безопасности.
Г.Уильямсон, позитивно оценив уровень узбекско-британского сотрудничества в военной сфере, выразил заинтересованность Минобороны Великобритании активизировать взаимодействие в данной области. Британская сторона готова оказать всяческое содействие процессам реформирования в системе Минобороны Узбекистана, включая совершенствование Вооруженных сил и повышение квалификации военнослужащих.
Отдельное внимание было уделено афганской проблеме. Британский министр подчеркнул поддержку Лондоном итогов Ташкентской конференции по Афганистану в марте 2018 года, на которой был достигнут консенсус в международном сообществе о необходимости содействия запуску мирного политического процесса в этой стране.
Кроме того, Г.Уильямсон назвал узбекско-британские консультации по Афганистану важным механизмом двусторонних отношений и отметил готовность Великобритании к более тесному взаимодействию на этом направлении.
На встрече также состоялся обмен мнениями относительно поддержки британской стороной инициированных Узбекистаном крупных социально-экономических и инфраструктурных проектов в Афганистане.