Ўзбекистонда халқаро статистика стандартлари ва энг яхши амалиётини жорий этиш бўйича ҳисобот
Расмий статистика - ҳар қандай давлат ахборот тизимининг муҳим элементи бўлиб, ҳукумат, иқтисодиёт ва жамоатчиликни иқтисодий, демографик, ижтимоий ва экологик вазият ҳақида маълумот беради. Миллий статистика тизимлари Барқарор ривожланиш мақсадлари (БРМ)га эришиш учун мамлакатларнинг ривожланишини баҳолашда муҳим роль ўйнайди.
Жорий йилнинг 13 февраль куни Бирлашган миллатлар ташкилотининг Европа иқтисодий комиссияси (БМТ ЕИК) Ўзбекистонда халқаро статистика стандартлари ва энг яхши амалиётларни амалга ошириш бўйича ҳисобот эълон қилди.
Ҳисобот БМТ ЕИКнинг Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитаси, Европа иттифоқининг статистика хизмати (Евростат) ҳамда Европа эркин савдо уюшмаси (ЕФТА)лар билан ҳамкорликдаги 2018 йилнинг октябрь-ноябрь ойларида ўтказган ўрганиши натижасида тайёрланган.
Ҳисоботда БМТ ЕИКнинг статистика бўйича минтақавий маслаҳатчиси бошчилигидаги халқаро ташкилотларнинг экспертлари гуруҳи томонидан берилган шарҳ ва тавсиялар мавжуд. У учта асосий йўналишни қамраб олади: Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг расмий статистикасини асосий принципларига риоя қилиш, институционал масалалар ва статистик фаолиятнинг асосий йўналишлари, жумладан Барқарор ривожланиш мақсадлари (БРМ) статистикаси.
Халқаро экспертлар Ўзбекистон Республикаси миллий статистика тизимининг ривожланиш даражасига юқори баҳо беришди. Сўнгги йилларда статистик ишлаб чиқаришни модернизация қилиш ва халқаро стандартларни жорий этиш борасида катта саъй-ҳаракатлар амалга оширилди. Баъзи соҳаларда халқаро стандартлар ва энг яхши амалиётларнинг энг сўнгги андозаларига тўлиқ мос келишини таъминлаш учун баъзи ишлар қилиш керак, лекин аксарият жабҳаларда ислоҳотлар бошланган ва яқин келажакда бу ўз самарасини беради албатта.
Халқаро экспертлар томонидан аниқланган энг катта муаммо, бу - Ўзбекистонда аҳолини рўйхатга олишнинг сўнгиси 1989 йилда ўтказган. Аҳолини рўйхатга олиш иқтисодий ва ижтимоий ўзгаришларни ўлчаш учун асосий демографик маълумотлар манбаи сифатида муҳимдир. БРМга эришиш жараёнини кузатишда аввало аҳолининг демографик кўрсаткичлари муҳим ҳисобланади. Шу боис, ҳисоботда келтирилган 57 та тавсияларнинг энг муҳимларидан бири, 2022 йилда бўлиб ўтадиган аҳолини рўйхатга олиш жараёнига тайёргарлик кўриш, юқори савияда ташкил этишга энг асосий масалалардан бири сифатида эътибор қаратиш ва тўлиқ қўллаб-қувватланишдир.
БМТ ЕИК бошқа халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликда Давлат статистика қўмитаси билан ушбу самарали ҳамкорликни ривожлантиришга умид қилади. Ҳисоботда баён этилган тавсияларни амалга ошириш ва Ўзбекистон миллий статистика тизимини янада мустаҳкамлаш бўйича ишларни амалга оширишда ҳамкорлигимиз зарур, бу борада чора-тадбирлар тўғри амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Республикасида халқаро статистика стандартлари ва илғор тажрибаларни амалга ошириш бўйича биргаликда ўтказилган ўрганишни қуйидаги манзилда кўриш мумкин: Ҳавола

Официальная статистика на правильном пути в Узбекистане: новый отчет
Официальная статистика является необходимым элементом информационной системы любой страны, обеспечивая правительство, экономику и общественность данными об экономическом, демографическом, социальном и экологическом положении. Национальные статистические системы также играют жизненно важную роль в оценке прогресса стран в достижении Целей устойчивого развития (ЦУР).
13 февраля текущего года ЕЭК ООН опубликовала доклад о внедрении международных статистических стандартов и передовой практики в Узбекистане. Доклад является результатом совместного обзорного мероприятия, проведенного ЕЭК ООН в партнерстве с Государственным комитетом Республики Узбекистан по статистике, Европейской комиссией (Евростат) и Европейской ассоциацией свободной торговли (ЕАСТ).
В докладе содержатся замечания и рекомендации группы международных экспертов из этих организаций, возглавляемой региональным советником ЕЭК ООН по статистике. Она охватывает три основные области: соблюдение основополагающих принципов официальной статистики Организации Объединенных Наций, институциональные вопросы и основные области статистической деятельности, включая статистику для Целей устойчивого развития (ЦУР).
Международные эксперты были впечатлены уровнем развития национальной статистической системы Республики Узбекистан. В последние годы были предприняты значительные усилия по модернизации статистического производства и внедрению международных стандартов. Предстоит еще проделать определенную работу по обеспечению полного соответствия последним версиям международных стандартов и передовой практики в некоторых областях, однако в большинстве случаев эта работа уже началась и имеются четкие планы ее завершения в ближайшем будущем.
Самая большая проблема, выявленная международными экспертами, заключалась в том, что последняя перепись населения в Узбекистане была проведена в 1989 году. Переписи имеют важное значение в качестве источника основных демографических данных для измерения экономических и социальных изменений. Существует настоятельная необходимость в новых базовых данных переписи для получения надежных статистических данных для мониторинга прогресса в достижении ЦУР. Поэтому среди 57 рекомендаций, содержащихся в докладе, одна из наиболее важных заключается в том, что подготовке к предлагаемой переписи населения в 2022 году следует уделять первоочередное внимание и оказывать всестороннюю поддержку на самом высоком политическом уровне.
Важность этой рекомендации уже была принята близко к сердцу, поскольку президентским указом от 5 февраля было объявлено, что перепись населения действительно состоится в 2022 году. Влияние совместного обзора, в это ясно видно.
ЕЭК ООН надеется на развитие этого плодотворного сотрудничества с Государственным комитетом по статистике в сотрудничестве с другими международными организациями. Предстоит проделать работу по выполнению рекомендаций, содержащихся в докладе, и дальнейшему укреплению национальной статистической системы Узбекистана, но эта работа явно идет по правильному пути.
Совместный обзор внедрения международных статистических стандартов и передовой практики в Республике Узбекистан доступен по адресу: ссылка