ЖССТ Европа минтақавий бюросининг олий даражадаги сессияларининг бирига Ўзбекистон раҳбарлик қилмоқда
2019-02-14 | Соғлиқни сақлаш
​Туркиянинг Истанбул шаҳрида Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти Европа минтақавий бюросининг Соғлиқни сақлаш соҳасидаги фавқулодда вазиятлардан одамларни ҳимоя қилиш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштириш мавзусига бағишланган олий даражадаги вазирлар йиғилиши бўлиб ўтмоқда.
Унда ЖССТ Европа минтақавий бюросига аъзо 53 давлатнинг соғлиқни сақлаш вазирлари, халқаро экспертлар, жумладан, Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов бошчилигидаги делегация ҳам иштирок этмоқда.​
Мазкур уч кунлик йиғилишда тиббиёт соҳасида глобал даражадаги масалалар атрофлича кўриб чиқилмоқда. Жумладан, фавқулодда вазиятларда соғлиқни сақлаш самарадорлигини ошириш бўйича мажбуриятларни кучайтириш ҳамда ижросига алоҳида эътибор қаратиш юзасидан атрофлича муҳокамалар йиғилиш иштирокчиларида катта қизиқиш уйғотмоқда.
Муҳокамалар сессияларга бўлинган ҳолда давом этди. Жумладан, Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов раислигида ўтган якунловчи ялпи мажлисда минтақада саломатликни асраш борасида 2023 йилгача ва ундан кейинги ривожланиш босқичлари кенг муҳокама этилди.
Дарҳақиқат, фавқулодда вазиятларда саломатлик учун барча таҳдидларга қарши етарли даражада ҳимояни таъминлаш учун миллий ва умумий ижтимоий ёндашувга асосланган сиёсий мажбурият ва юқори даражадаги молиявий ёрдам талаб қилинади. Шу боис жамият соғлиғига таҳдидларнинг олдини олиш, уларни тайёрлаш, аниқлаш ва тартибга солиш, зарур ҳолларда аъзо мамлакатларга ёрдам бериш учун миллий стратегик имкониятларни мустаҳкамлаш ва қўллаб-қувватлаш муҳим ўрин тутади.

Узбекистан председательствует на одной из сессии совещания высокого уровня Европейского регионального бюро ВОЗ
2019-02-14 | Здравоохранение
В городе Стамбуле (Турция) проходит министерское совещание высокого уровня Европейского регионального бюро Всемирной организации здоравоохранения. Оно посвящено теме объединения усилий для защиты людей от чрезвычайных ситуаций в области здравоохранения.
Здесь участвуют министры здравоохранения 53 государств-членов Европейского регионального бюро ВОЗ, международные эксперты. Среди участников есть и делегация Узбекистана во главе с министром здравоохранения нашей страны Алишером Шадмановым.
Во время трехдневного совещания подробно рассматриваются вопросы глобального значения в области медицины. В частности, у участников большой интерес вызывают обсуждения по поводу усиления ответственности по повышению эффективности здравоохранения в чрезвычайных ситуациях и уделения внимания ее исполнению.
Обсуждения проводятсяв отдельных сессиях. В частности, на заключительном пленарном заседании, где широко обсуждены движения и последующие шаги развития здравоохранения в регионе до 2023 года, председательствовал министр здравоохранения Узбекистана Алишер Шадманов.
Действительно, для обеспечения защиты здравоохранения в чрезвычайных ситуациях от всех угроз требуются основанная на национальном и общественно-социальном подходе политическая ответственность и финансовая помощь высокого уровня. Поэтому для достижения предотвращения угроз общественному здравоохранению, их выявления и упорядочения, а в нужных случаях и оказания помощи государствам-членам важно укрепить национальные стратегические возможности.