Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан Тошкент халқаро аэропортида сайёҳлик ахборот маркази ишга туширилади
2019-02-14 | Туризм
Тошкент халқаро аэропортида сайёҳларга хизмат кўрсатиш учун замонавий ахборот масканларини ташкил этиш ишлари бошланди.
Tourist service center №2 қўниш залида жойлашган ва ҳар бири хорижий сайёҳларга Ўзбекистоннинг туризм саноати, мамлакатнинг замонавий йўналишлари ва маршрутлари ҳақида маълумот берувчи 6 бўлинмали думалоқ дизайнга эга бўлади.
Бу ерда ҳар бир чет эллик фуқаро сайёҳлик сим-карталари, Ўзбекистон шаҳарлари бўйлаб қўлланма, замонавий дам олиш масканлари, меҳмонхоналар ва ресторанлар ҳақида керакли маълумотларни берувчи реклама брошюралари, шунингдек, Республикада бўлиш тартиблари ҳақида консултация олиш имконига эга бўлишади.
Айни дамда Туризм қўмитаси томонидан Ўзбекистоннинг туристик салоҳияти тўғрисида 95 мингга яқин флаерлар тайёрланган. Аввалроқ, Давлат қўмитаси маданий мерос объектлари, темир йўл вокзаллари, аэропортлар ва меҳмонхоналар ҳудудида сим-карталар, маданий-оммавий тадбирларга чипталар, қисқа муддатли турлар, темир йўл ва авиачипталар сотиладиган сайёҳлик ахборот марказларини ташкил этиш режалаштирилган эди.
Шунингдек, келгусида сайёрларга умумий овқатланиш шаҳобчалари, турар-жой масканлари ҳақида маълумотлар, такси чақириш, музейга чипта олиш, совғалар харид қилиш имконини берувчи сим-карталар тақдим этадиган стационар ва мобил инфокиосклар ўрнатиш кўзда тутилган. Лойиҳа давлат-хусусий сектор ҳамкорлиги схемаси доирасида амалга оширилади.

Госкомтуризм устанавливает туристический информационный центр в аэропорту Ташкента
В международном аэропорту Ташкента полным ходом идет установка современной информационной стойки для обслуживания туристов.
Tourist service center располагается в Зале прилета №2 и представляет из себя круговую конструкцию с 6-ти отделениями, в каждом из которых заинтересованным иностранным гражданам будет предоставляться информация о туристической индустрии Узбекистана, современных направлениях и маршрутах страны.
Здесь каждый иностранный гражданин сможет получить туристическую сим-карту, путеводители по городам Узбекистана, рекламные брошюры с необходимой информацией о современных зонах отдыха, гостиницах и ресторанах, а также консультацию о порядке пребывания в Республике. На данный момент Госкомтуризмом подготовлено уже 95 тысяч флаеров о туристическом потенциале Узбекистана.
Ранее Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма планировалось создание на территории объектов культурного наследия, железнодорожных вокзалов, аэропортов и в гостиницах туристско-информационных центров, где будут продавать сим-карты, билеты на культурно-массовые мероприятия, краткосрочные туры, железнодорожные и авиабилеты.
Также в дальнейшем планируется установка стационарных и мобильных инфо-киосков, обеспечивающих туристов картами, информацией о пунктах общественного питания, средствах размещения, а также позволяющих вызвать такси, приобрести билеты в музеи, сувениры, сим-карты. Проект будет осуществляться по схеме государственно-частного партнерства.