Сўнгги икки йил ичида Ўзбекистонда туризм қай тарзда ўзгарди?
Сиз турли миллат, анъана ва маданият вакиллари биргаликда ажойиб тарзда яшаб келаётган мамлакатни тасаввур қила оласизми? Бой тарихий ва архитектура мерослар замонавий иншоотлар, юқори технологиялар билан уйғунлашган, ҳунармандларнинг меҳнатлари эса ноёб меъморчилик намуналарини яратадиган мамлакат. Баланд тоғлар, жазирама чўллар, чексиз кўллар, бетакрор водийлар ва боғлари мавжуд ўлка.
Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси 2017-2018 йилларда сайёҳлик салоҳиятни ошириш, виза олиш ва рўйхатдан ўтиш жараёнларини соддалаштириш ва бош кўплаб қатор чора-тадбирлар амалга оширилди.
Ўзбекистонга келишдан аввал биринчи қилинадиган иш бу виза олишдир. Агар сизнинг давлатингиз визасиз ташриф буюрувчилар рўйхати (давлатлар рўйхатига ҳавола)га кирмаса, электрон визалар бериш тизими орқали ҳужжатларни шунчаки юбориш кифоя ва икки кунда ҳужжат тайёр бўлади. Божхона пунктларидан ўтиш қулайликлари ҳақида ҳам қайд этиш керак: Ўзбекистонга учиб келаётганда яқинда ўрнатилган иккиталик коридорлар сайёҳларнинг бу қуёшли ўлкага ташрифини сезиларли даражада енгиллаштиради.
Ташриф чоғида меҳмонхона, ётоқхона ёки ўтовли лагерларда қолиш мумкин. Хонадонлар сонини кўпайтиришга арзон турар-жойларга бўлган талабларнинг соддалаштириш туртки бўлди. Шундай қилиб, Ўзбекистонда оилавий меҳмон уйларида тўхташ тобора оммалашиб бормоқда. Уларни катта шаҳарлар ва чекка тоғли туманларда учратиш мумкин. Меҳмон уйлари ‒ бу фақат тунаб қолиш учун жой эмас, балки ўзига хос туристик аттракцион, ахир мезбонлар билан ёнма-ён яшаб, ҳаёт тарзи ҳақида билиш ва ўзбек тилидаги сўзлашувни ҳам ўрганиш мумкин. Яна бошқа вариантлар сифатида дўстлар ёки қариндошларникида қолиш, уй ижарага олиш бўлиши мумкин. Рўйхатдан ўтиш учун сайтида ариза тўлдириш кифоя (ҳавола). Бир сўз билан айтганда, сайёҳлар учун максимал қулай шароитлар яратилган.
Саёҳатни режалаштираётганда, дам олишнинг фаол турлари ва мавсумларига эътибор қаратиш керак. Тур дастурида Бухоро, Самарқанд, Хива ва Тошкентдаги тарихий масканларга ташриф буюришни киритиш, маданий-маърифий қисм – мадраса, мақбара ва музейларга ташрифдан сўнг табиатга, масалан, Бўстонлиқ туманига отланиш оптимал режа бўла олади. Бу масканлар экстремални хуш кўрувчилар ҳамда болалар билан оилавий ҳордиқ учун ҳам мос келади. Замонавий талабларга ҳамда хавфсизлик ва хизмат кўрсатишнинг халқаро стандартларига жавоб берувчи “Амирсой” тоғ-чанғи курорт зонаси биринчи меҳмонларни 2019 йилнинг декабридан қабул қила бошлайди. Турли мураккабликдаги тоғ йўллари фаол дам олиш ишқибозлари учун тўғри келади, барча оила аъзолари билан ёзги таътилларни эса Чорвоқ сув омбори қирғоғида ўтказиш мумкин. Қайд этамизки, 2018 йил Қашқадарё вилоятида сайёҳларнинг эркин ташрифи учун айрим ҳудудлар, жумладан, Амир Темур ғори, “Суффа” радиоастрономик мажмуаси, Сувтушар шаршараси, Қул ва Ғилон қишлоқларидаги манзарали тоғ тизмалари, Севертсев музликлари очилди. Бундан ташқари, меҳмонлар атрофни ва манзарали ерларни томоша қилиш учун ҳаво шарларидаги парвоз билан дам олишни ўзгача ўтказишлари мумкин.Парвозлар Ўзбекистон аэронавтика Федерациясидаги профессионал учувчилар томонидан амалга оширилади. Шу ўринда, 2019 йил апрел ойида ИИ Халқаро аэронавтика фестивали ташкил этилади. Ўтган йилдаги каби фестивалда Швейцариялик спортчилар, шунингдек, Франция ва Германиядан учувчилар иштирок этишади.
2018 йилдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси сайтида тадбирлар календари чоп этиб борилмоқда ва бу сайёҳлар учун қизиқарли ивентлар ва ярмаркаларга ташриф буюриш имконини беради. Йил давомида ранг-баранг ҳосил байрами – “Қовун сайли”да иштирок этиш, аҳоли билан Наврўз байрамини нишонлаш, Сурхондарёдаги “Бойсун баҳори”га бориш ёки бахши санъат фестивали, мафтункор “Рақс сеҳри” (рақс фестивали)ни томоша қилиш мумкин. Ёки йилдан йилга минглаб саёҳатчиларни йиғувчи Тошкент халқаро туристик ярмаркасига бориш мумкин. Йирик кўргазма иккита павилонда маҳаллий ва хорижий сайёҳлик агентликлари вакиллари, транспорт компаниялари, ҳунармандлар, меҳмонхоналар стендлари ва бошқа кўплаб меҳмонларни ўзида жамлайди. Бундан ташқари, ярмаркада гастрономик фестиваль ҳам ўтказилади.
2018 йил ноябрь ойида биринчи маротаба туризм соҳасини жадал ривожланиши учун қўшимча туртки бўла олган Халқаро инвестиция форуми ташкил этилди.
Сайёҳлик соҳасида юз берган оламшумул ва шубҳасиз, ижобий ўзгаришларнинг барчасини битта мақолага сиғдириш мумкинми? Жуда қийин. Чемоданга кийимларни жойлаб, барчасини ўз кўзларингиз билан кўришингиз учун Ўзбекистонга саёҳат қилишни вақти келди. Шошилинг, сабаби жорий йилда мамлакат мисли кўринмаган сайёҳлар оқимини кутмоқда ва бунинг тасдиғи сифатида The New York times, National Geographic, The Guardian, Lovely Planet​ каби дунёнинг етакчи, шунингдек, ихтисослашган ОАВ вакилларининг саёҳатлари учун энг яхши манзилларнинг кўп сонли рўйхати мавжудлигидан ҳам буни сезиш мумкин.

Как изменился туризм в Узбекистане за последние два года
Вы можете представить себе страну, где удивительным образом уживаются представители разных национальностей, традиций и культура которой неповторима!? Страну, где богатое историческое и архитектурное наследие органично сосуществует с современными зданиями, высокими технологиями, а работы ремесленников создают неповторимые произведения зодчества. Страну, в которой есть высокие горы, жаркие пустыни, бескрайние озера, чудесные долины и сады.
Вы удивитесь узнав, что все это можно найти в одной стране. И эта страна – Узбекистан.
Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма за 2017-2018 годы предприняты ряд мер для развития туристской инфраструктуры, упрощения процедур оформления виз и регистрации и многое другое. Но обо всем по порядку.
Первое, что вам нужно сделать, отправляясь в Узбекистан, это получить визу. Если ваша страна не входит в список для безвизового посещения (ссылка на список стран), то достаточно просто отправить документы через систему выдачи электронной визы и за два дня документ будет готов. (ссылка). Стоит отметить и удобство прохождения таможенных пунктов: при прилете в Узбекистан, созданные относительно недавно двойные коридоры значительно облегчают прибытие туристов в этот солнечный край.
По прибытии можно остановиться в гостинице, хостеле или юртовом лагере. Существенным толчком для увеличения номерного фонда стало упрощение требований к бюджетным средствам размещения. Так, в Узбекистане становится все более популярным остановка в семейных гостевых домах. Их можно встретить в крупных городах и удалённых высокогорных районах. Гостевые дома ‒ это не только место для ночлега, но и своеобразный туристический аттракцион, ведь проживая бок о бок с носителями уникальной культуры, гость может научиться готовить национальные блюда, узнать о быте и даже выучить разговорный узбекский язык. Другим вариантом может стать остановка у друзей или родственников, ровно, как и аренда квартиры. Причем для того, чтобы зарегистрироваться, достаточно заполнить форму на сайте e-mehmonhona.uz (ссылка). Словом, созданы максимально комфортные условия для туриста.
Планируя путешествие, следует обратить внимание на сезонные и активные виды отдыха. Оптимальным будет спланировать путешествие так, чтобы в программу тура вошло посещение исторических центров в Бухаре, Самарканде, Хиве и Ташкенте, а после культурно-познавательной части - посещений медресе, мавзолеев и музеев, оправиться на природу, например, в Бостанлыкский район. Эти места подходят и для экстремалов, и для семейного отдыха с детьми. Так, горнолыжный курорт «Амирсой», отвечающий современным требованиям и международным стандартам безопасности и сервиса, будет встречать первых гостей с декабря 2019 года. Многочисленные горные треки разного уровня сложности подойдут для любителей активного отдыха, а летний отдых для всей семьи можно организовать на берегу Чарвакского водохранилища. Отметим, что в 2018 году были открыты для свободного посещения туристами некоторые территории в Кашкадарьинской области, такие как Пещера Амира Темура, радиоастрономический комплекс «Суффа», водопад Сувтушар, живописные высокогорные кишлаки Куль и Гилан, ледник Северцева. Кроме этого, гости могут разнообразить отдых полетами на воздушном шаре, обозревая окрестности и живописные виды. Полеты осуществляют профессиональные пилоты из Федерации аэронавтики Узбекистана. К слову, в апреле 2019 года пройдет II Международнsй фестиваль аэронавтики. Как и в прошлом году в фестивале примут участие спортсмены из Швейцарии, и присоединятся пилоты из Франции и Германии.
С 2018 года на сайте Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма публикуется Календарь мероприятий и это отличная возможность для туриста посетить интересные ивенты и ярмарки. В течении года можно попасть на красочные фестивали урожая – «Ковун сайли», отпраздновать с жителями Навруз или отправиться в Сурхандарью на «Бойсун бахори» (Байсунская весна) или Фестиваль искусства бахши, стать зрителями завораживающего «Ракс сехри» (фестиваль танца) или отправиться на Ташкентскую международную туристическую ярмарку, которая из года в год собирает тысячи любителей путешествовать. Грандиозная ярмарка, вмещающая в двух павильонах представителей местных и зарубежных туркомпаний, стенды представителей транспортных компаний, ремесленников, гостиниц и многое другое. Кроме того, в рамках ярмарки проходит гастрономический фестиваль.
В ноябре 2018 года впервые прошел Международный инвестиционный форум в сфере туризма, который создал дополнительный импульс для стремительного развития туристской сферы.
Можно ли уместить в одной статье все грандиозные и, несомненно, положительные перемены, которые произошли в сфере туризма? Вряд ли. Пора скорее паковать чемодан и отправляться в Узбекистан, чтобы увидеть все своими глазами. И поспешите, потому что в этом году страну ожидает небывалый поток туристов, и подтверждением тому стало присутствие Узбекистана в многочисленных списках лучших дестинаций для путешествия ведущих СМИ, в том числе специализированных: The New York times, National Geographic, The Guardian, Lovely Planet и др.