Швеция компаниялари Ўзбекистон бозорига интилмоқда​
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ва “Business Sweden” Швеция савдо ва инвестициялар кенгаши ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда икки мамлакатнинг иқтисодиёт, геология ва минерал ресурслар, ахборот технологиялари, машинасозлик, энергетика каби соҳалари бўйича масъул вазирлик ва идоралари, компания ва концернлари вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазири ўринбосари Шуҳрат Вафоев, “Business Sweden” савдо ва инвестициялар кенгашининг Евроосиё бўйича директори Андреас Гиаллоуракис Ўзбекистон билан Швеция ўртасидаги ҳамкорлик имкониятлари ошиб бораётганини таъкидлади.
– Иккинчи бор ўтказилаётган Ўзбекистон – Швеция бизнес-форуми савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантиришга хизмат қилади, – дейди Швеция Қироллигининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ингрид Терсман. – Форумда иштирок этаётган Швециянинг ўнга яқин етакчи компанияси Ўзбекистонга тоғ-кон саноати, транспорт, энергетика, ахборот-коммуникация каби соҳалар бўйича ўз хизмат ва маҳсулотларини тақдим этиш истагида.
Бизнес-форумда Ўзбекистон билан Швеция ўртасида савдо-иқтисодий ҳамкорлик истиқболлари юзасидан фикр алмашилди. Ўзбекистоннинг геология ва минерал ресурслар, энергетика, транспорт инфратузилмалари, савдо-саноат, таълим соҳалари бўйича имкониятлари ҳақида маълумот берилди. Швециянинг “ADB Safegate”, “Scania”, “Ericsson”, Alfa Laval Potok”, “Sandvik”, “EF Education First” каби компаниялари тақдимотлар ўтказди.
– Компаниямиз автобуслар, тоғ-кон саноатига мўлжалланган юк автомобиллари ишлаб чиқаради, – дейди “Scania” компанияси вакили Артур Шафран. – 2012 йилдан буён Навоий кон-металлургия комбинати билан ҳамкорлик қиламиз. Ниятимиз ана шундай ҳамкорларни кўпайтириш.
Форум доирасида Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги ва Швециянинг “EF Education First” компанияси ўртасида ўзаро ҳамкорлик меморандуми имзоланди. Икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасида "G2B” ва “B2B” форматли учрашувлар бўлиб ўтди.

Шведские компании стремятся вести бизнес в Узбекистане
В мероприятии, организованном при сотрудничестве Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Шведского торгового и инвестиционного совета “Business Sweden”, участвовали представители министерств и ведомств, компаний и концернов обеих стран, ответственных за сферы экономики, геологии и минеральных ресурсов, информационных технологий, машиностроения, энергетики.
Заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Шухрат Вафоев, директор Шведского торгового и инвестиционного совета “Business Sweden” по Евроазии Андреас Гиаллоуракис отметили расширение возможностей сотрудничества между Узбекистаном и Швецией.
– Проводимый во второй раз Узбекско-шведский бизнес-форум будет способствовать развитию торгово-экономического сотрудничества, – говорит Чрезвычайный и Полномочный посол Королевства Швеция в Узбекистане Ингрид Терсман. – Участвующие в форуме порядка десяти ведущих шведских компаний намерены предоставить Узбекистану свои услуги и продукцию в таких сферах, как горнорудная промышленность, транспорт, энергетика, информационно-коммуникационные технологии.
В ходе бизнес-форума состоялся обмен мнениями по поводу перспектив торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и Швецией. Дана информация о возможностях Узбекистана в сферах геологии и минеральных ресурсов, энергетики, транспортной инфраструктуры, торговли, промышленности и образования. Состоялись презентации шведских компаний “ADB Safegate”, “Scania”, “Ericsson”, “Alfa Laval Potok”, “Sandvik”, “EF Education First”.
– Наша компания производит грузовые автомобили, предназначенные для горнорудной промышленности, – говорит представитель компании “Scania” Артур Шафран. – С 2012 года мы сотрудничаем с Навоийским горно-металлургическим комбинатом. Мы намерены расширить подобные связи сотрудничества.
В рамках форума между Министерством народного образования Республики Узбекистан и шведской компанией “EF Education First” был подписан меморандум о сотрудничестве. Между деловыми кругами обеих стран состоялись встречи в форматах "G2B” и “B2B”.