Хориждаги ватандошлар тарғиботининг илк самараси
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 25 октябрдаги “Хорижда истиқомат қилаётган ватандошлар билан ҳамкорлик соҳасида Ўзбекистон Республикаси давлат сиёсатини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3982-сонли қарори билан тасдиқланган “Хорижда истиқомат қилаётган ватандошлар билан ҳамкорлик соҳасида Ўзбекистон Республикаси давлат сиёсати консепцияси”да хорижий туристларни жалб қилиш, мамлакатнинг туристик салоҳиятини, инфратузилмасини ва Ўзбекистонда туризмнинг янги турларини ривожлантириш йўналишида хорижлик ватандошларни кенг жалб қилиш ва улар билан ҳамкорликни ривожлантириш вазифаси юклатилган.
Шундан келиб чиққан ҳолда, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан АҚШ, Германия, Чехия, Буюк Британия, Голландия, Швейцария, Австрия, Полша, Латвия, Япония, Малайзия, Индонезия, Саудия Арабистони ва бошқа бир қатор хорижий мамлакатларда истиқомат қилувчи ватандошлар билан алоқа ўрнатилиб, улар билан мулоқот йўлга қўйилди.
Шунингдек, Қўмита томонидан ватандошлар талабларига кўра Ўзбекистоннинг туризм салоҳиятини тарғиб қилувчи материаллар етказиб берилмоқда. Жумладан, Чехия, Полша, Япония ва Германия каби давлатларга дастлабки тарғибот материаллари етказилиб, бугунги кунда ватандошлар томонидан тарғибот ишлари кенг кўламда олиб борилмоқда.
Япониядаги ватандошларимиз биринчилардан бўлиб тарғибот ишларига кўмаклашиш ташаббуси билан чиқишди ва Япониянинг кўплаб шаҳарларида кенг кўламли тарғибот ишлари ташкил этилди. Олиб борилган бу ишларнинг натижаси сифатида биринчи сайёҳлар гуруҳи жорий йилнинг 11 февраль куни юртимизга ташриф буюрди.
Гуруҳ аъзолари: Кусаба, Сеино, Ягиура, Ҳашимото, Миёши, Коике, Ясука, Ҳашимото ва Ягиураларни кеча Ислом Каримов номидаги Халқаро Аэропортида Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси ўринбосари вазифасини бажарувчи С.Акбаров бошчилигидаги Қўмита ва ОАВ вакиллари томонидан тантанали кутиб олинди. Ташкил этилган тадбир доирасида Қўмита раиси ўринбосари меҳмонларга Ўзбекистоннинг сайёҳлик салоҳияти ҳақида маълумот берувчи тарқатма материаллар ва эсдалик совғалари тақдим қилинди.
“Ўзбекистонга келишдан мақсад ўзбек маданияти билан яқиндан танишишдир. Саёҳатимиз 10 кундан иборат бўлиб, ушбу 10 кун давомида Наманган, Андижон, Фарғона, Самарқанд вилоятлари ва Тошкент шаҳарларига ташриф буюришни режалаштирилганмиз. Бу ерга келишимизга сабаб, нимага айнан Ўзбекистонни танлаганимизга тўхталадиган бўлсак, Япониянинг Хирошима шаҳрида яшаётган Ўзбекистонлик Бобуржондан Ўзбекистон ҳақида жуда кўп маълумот олдик, мамлакатда яратилаётган шароитлар ҳақида ва мавжуд маданий мерос объектлари ҳақида тарқатма материаллар берди ва тақдимотлар қилиб, бизда мамлакатингизга нисбатан жуда ҳам катта қизиқиш уйғотди. Мана шу сабабдан биз бугун шу ерда, сиз биланмиз”, - дейди ташриф буюрган сайёҳлар гуруҳи раҳбари Ясука.
Шунингдек, “Биз жуда ҳайратдамиз, Ўзбекистон меҳмондўст халқ эканлиги ҳақида билардик, лекин бизни бундай тантанали кутиб олишлари тушимизга ҳам кирмаганди. Туризмни ривожлантириш қўмитасининг ўринбосари шахсан ўзлари бизни совғалар билан кутиб олгани очиғи бизни жуда ҳайратга солди. Шу билан бирга юртингизда туризмга қаратилаётган эътиборнинг не чоғлик юқори эканлигини бизга англатди”- деб таъкидлаб ўтди гуруҳ аъзоси жаноб Ҳашимото.

Первый успех работы соотечественников за рубежом
Благодаря концепции государственной политики Республики Узбекистан в области сотрудничества с соотечественниками за рубежом, утвержденная Постановлением Президента Республики Узбекистан от 25 октября 2018 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию государственной политики республики узбекистан в сфере сотрудничества с соотечественниками, проживающими за рубежом» реализуются кампании по привлечению иностранных туристов.
Государственный комитет по развитию туризма установил контакты с соотечественниками, проживающими в США, Германии, Чехии, Великобритании, Голландии, Швейцарии, Австрии, Польше, Латвии, Японии, Малайзии, Индонезии, Саудовской Аравии и многих других зарубежных странах. Соотечественники проводят презентации, распространяют материалы, предоставленные комитетом для продвижения туристического потенциала Узбекистана.
Так, наши соотечественники в Японии одними из первых начали пропагандистскую деятельность, и во многих городах Японии была развернута широкомасштабная пропагандистская кампания. В результате этих усилий первая группа туристов посетила Узбекистан 11 февраля этого года.
В Международном аэропорту им. Ислама Каримова членов группы приветствовали представители комитета и представители СМИ во главе с и. о. заместителя председателя С. Акбаровым. В рамках мероприятия заместитель председателя комитета вручил памятные подарки и брошюры о туристическом потенциале Узбекистана и туристические карты.
«Цель приезда в Узбекистан - познакомиться с узбекской культурой. Наша поездка продлится 10 дней, и мы планируем посетить Наманган, Андижан, Фергану, Самарканд и Ташкент. Причина, по которой мы приезжаем в это место, заключается в том, что Узбекистан, Бобурджон (соотечественник, продвигающий потенциал Узбекистана в Японии - прим. пресс-службы) из города Хиросима, Япония, очень много расказал об Узбекистане, предоставил информацию об условиях, созданных в стране и о существующих объектах культурного наследия, сделал презентации очень заинтересовал нас. Вот почему мы сегодня здесь с вами», - сказала Ясука из группы туристов.
«Мы очень удивлены, мы знали, что узбекистанцы очень гостеприимный народ, но нас впечатлил такой праздничный прием - заместитель председателя комитета по развитию туризма лично поприветствовал нас с подарками. В то же время мы убеждены в том, что в вашей стране большое внимание уделяется туризму», - сказал г-н Хасимото, член группы.