2019 йилнинг 12 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов Словакия Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Ян Бори билан учрашди.
Суҳбат чоғида турли соҳалардаги Ўзбекистон-Словакия мулоқотининг ҳозирги ҳолати муҳокама қилинди ва 2019-йили муносабатларни ривожлантириш истиқболларига асосий урғу берилди.
Турли даражалардаги алоқалар ва ўзаро ҳамкорлик институтларини фаоллаштиришдан томонлар манфаатдорлиги тасдиқланди, хусусан, ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларнинг тўртинчи раунди, Иқтисодий ҳамкорлик бўйича идоралараро комиссиянинг биринчи мажлисини ўтказиш жадвали юзасидан фикр алмашилди.
Таъкидланганидек, 2018 йил 27-28 февраль кунлари Будапешт шаҳрида бўлиб ўтган “Вишеград гуруҳи + Марказий Осиё” шаклидаги биринчи минтақалараро вазирлар учрашуви ўзаро манфаатли алоқаларни мустаҳкамлаш учун янги истиқболларни очди. Ўзбекистон томони ушбу шаклдаги иккинчи учрашувни Тошкент шаҳрида келишилган муддатларда ташкил этишга тайёр эканини маълум қилди.

Meeting with the Ambassador of Slovakia
On February 12, the First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Ilkhom Nematov met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Slovak Republic Jan Bory.
At the meeting, the state of Uzbekistan – Slovakia dialogue in various fields with an emphasis on development prospects of relations in 2019 was discussed.
According to the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, the sides confirmed their interest in intensifying contacts at various levels, cooperation institutions, particularly exchanged views on the schedule of the fourth round of inter-MFA political consultations and the first meeting of Interdepartmental commission on economic cooperation.
As it was noted, the first inter-regional ministerial meeting in “Visegrad group + Central Asia” format, held on February 27-28, 2018 in Budapest opened new prospects for strengthening mutually beneficial relations. The Uzbek side stated its readiness for organization of the second meeting in Tashkent within the agreed time frame.