2019 йилнинг 12 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов Словакия Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Ян Бори билан учрашди.
Суҳбат чоғида турли соҳалардаги Ўзбекистон-Словакия мулоқотининг ҳозирги ҳолати муҳокама қилинди ва 2019-йили муносабатларни ривожлантириш истиқболларига асосий урғу берилди.
Турли даражалардаги алоқалар ва ўзаро ҳамкорлик институтларини фаоллаштиришдан томонлар манфаатдорлиги тасдиқланди, хусусан, ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларнинг тўртинчи раунди, Иқтисодий ҳамкорлик бўйича идоралараро комиссиянинг биринчи мажлисини ўтказиш жадвали юзасидан фикр алмашилди.
Таъкидланганидек, 2018 йил 27-28 февраль кунлари Будапешт шаҳрида бўлиб ўтган “Вишеград гуруҳи + Марказий Осиё” шаклидаги биринчи минтақалараро вазирлар учрашуви ўзаро манфаатли алоқаларни мустаҳкамлаш учун янги истиқболларни очди. Ўзбекистон томони ушбу шаклдаги иккинчи учрашувни Тошкент шаҳрида келишилган муддатларда ташкил этишга тайёр эканини маълум қилди.

2019-02-12 | Политика
12 февраля 2019 года первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхом Неъматов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Словацкой Республики Яном Бори.
В ходе беседы обсуждены состояние узбекско-словацкого диалога в различных областях с акцентом на перспективы развития отношений в 2019 году.
Стороны подтвердили заинтересованность в активизации контактов на различных уровнях, совместных институтов взаимодействия, в частности обменялись мнениями о графике проведения четвертого раунда межмидовских политических консультаций, первого заседания Межведомственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Как подчеркивалось, состоявшаяся 27-28 февраля 2018 года в г.Будапеште первая межрегиональная министерская встреча в формате «Вышеградская группа + Центральная Азия» открыла новые перспективы для укрепления взаимовыгодных связей. Узбекская сторона заявила, что готова организовать вторую встречу формата в г.Ташкенте в согласованные сроки.