2019-02-12 | Маданият
Ўзбекистон давлат санъат музейида “Сирли авангард“ дея номланган кўргазма очилди. Музей ташкил этилганининг 100 йиллигига бағишлаб ўтказилаётган кўргазмада Россия ва Марказий Осиё авангард ижодкорларининг 120 дан ортиқ асари намойиш этилмоқда.
Кўргазманинг тантанали очилишида Ўзбекистон Республикаси маданият вазири ўринбосари К.Оқилова иштирокчиларни маънавият-маданият байрами билан қутлади. Қарийб бир аср олдин ташкил этилган Ўзбекистон давлат санъат музейи мамлакатимизнинг етакчи маданий, маърифий ва илмий марказларидан бирига айланганини таъкидлади.
Музей экспонатлари қадимий ва ноёблиги билан томошабинларни ўзига жалб қилиб келмоқда. Бу ерда экспозициялар жанр ва турларга ажратилган ҳолда хронологик тартибда тузилган. Ҳар бир залдаги экспонатлар санъат турлари, мактаблари, анъаналар ва ҳозирги ривожланиш тенденцияларига қараб жойлаштирилган. Экспозиция Ўзбекистоннинг қадимий санъат ёдгорликлари – Зараутсой расмлари, Холчаёндан топилган ҳайкаллар, Ўзбекистон халқ амалий безак санъатини намойиш этиш билан бошланади. Шунингдек, музей коллекциясидан Р.Фальк, П.Кандинский, А.Эхтер, А.Осмеркин, К. Малевич, А.Лентулов, Л.Попова сингари рус авангард рассомларининг ҳам бетакрор асарлари ўрин олган.
– Музейимиз узоқ тарихга эга, – дейди музей директори Васила Файзиева. – Унда сақланаётган ҳар бир асар ўтмишдан, ота-боболаримиз яшаб ўтган даврлардан сўзлайди. Айниқса, қадимий осори-атиқалар, заргарлик, кандакорлик, гиламдўзлик, каштадўзлик, кулоллик, меъморлик намуналари, қолаверса, тасвирий санъатимиз дарғаларининг энг сара асарларидан тортиб Россия, Ҳиндистон, Бирма, Хитой, Япония, Жанубий Корея давлатларидан келтирилган суратлар, бронза, чинни, фил суягидан ишланган юзлаб буюмлардан иборат тўпламлар бу ерга келувчилар эътиборини тортмасдан қолмайди.
“Ўзбекистоннинг маданий мероси жаҳон тўпламларида“ лойиҳаси доирасида нашр этилган “Ўзбекистон давлат санъат музейининг тўплами“ китоб-альбоми тақдимоти ҳамда музей фаолияти ҳақида ҳикоя қилувчи ҳужжатли фильм намойиши тадбирнинг асосий воқеаси бўлди. Санъаткорларнинг чиқишлари даврага янада файз бағишлади. Соҳа ходимлари ҳамда санъат ихлосмандларига совғалар улашилди.

Загадочный авангард​
Выставка под таким названием открылась в Государственном музее искусств Узбекистана. На выставке, проводимой в честь 100-летия со дня создания музея, представлено свыше 120 произведений авангардистов России и Центральной Азии.
На торжественном открытии выставки заместитель министра культуры Республики Узбекистан К.Окилова поздравила участников с такой важной датой и отметила, что созданный около века назад Государственный музей искусств Узбекистана стал ведущим культурным, просветительским и научным центром нашей страны.
Музей привлекает зрителей уникальными и древними экспонатами. Экспозиция здесь построена в хронологическом порядке, исходя из вида, школы, традиций искусства, а также сегодняшней тенденции развития. Она начинается с демонстрации древних памятников искусства Узбекистана – картин Зараутсая, памятников, найденных в Холчаёне, народного декоративно-прикладного искусства Узбекистана. В коллекции музея имеются несравненные произведения таких русских авангардистов и художников, как Р.Фальк, В.Кандинский, А.Экстер, А.Осмеркин, К.Малевич, А.Лентулов, Л.Попова.
– Наш музей обладает долгой историей, – говорит директор музея Васила Файзиева. – Каждое хранящееся в нем произведение повествует о временах наших предков. Привлекают внимание зрителей хранящиеся здесь памятники древности, образцы ювелирного, граверного, гончарного искусства, ковроткачества, вышивки, архитектуры, избранные произведения изобразительного искусства, привезенные из России, Индии, Бирмы, Китая, Японии, Южной Кореи, изделия из бронзы, фарфора, слоновой кости.
Презентация книги-альбома “Сборник Государственного музея искусств Узбекистана”, изданной в рамках проекта “Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира”, а также демонстрация документального фильма о деятельности музея стали главными событиями мероприятия. Выступления деятелей искусства придали праздничное настроение собравшимся. Работникам сферы и поклонникам искусства вручены подарки.