2019-02-12 | Маданият
Ўзбекистон давлат санъат музейида “Сирли авангард“ дея номланган кўргазма очилди. Музей ташкил этилганининг 100 йиллигига бағишлаб ўтказилаётган кўргазмада Россия ва Марказий Осиё авангард ижодкорларининг 120 дан ортиқ асари намойиш этилмоқда.
Кўргазманинг тантанали очилишида Ўзбекистон Республикаси маданият вазири ўринбосари К.Оқилова иштирокчиларни маънавият-маданият байрами билан қутлади. Қарийб бир аср олдин ташкил этилган Ўзбекистон давлат санъат музейи мамлакатимизнинг етакчи маданий, маърифий ва илмий марказларидан бирига айланганини таъкидлади.
Музей экспонатлари қадимий ва ноёблиги билан томошабинларни ўзига жалб қилиб келмоқда. Бу ерда экспозициялар жанр ва турларга ажратилган ҳолда хронологик тартибда тузилган. Ҳар бир залдаги экспонатлар санъат турлари, мактаблари, анъаналар ва ҳозирги ривожланиш тенденцияларига қараб жойлаштирилган. Экспозиция Ўзбекистоннинг қадимий санъат ёдгорликлари – Зараутсой расмлари, Холчаёндан топилган ҳайкаллар, Ўзбекистон халқ амалий безак санъатини намойиш этиш билан бошланади. Шунингдек, музей коллекциясидан Р.Фальк, П.Кандинский, А.Эхтер, А.Осмеркин, К. Малевич, А.Лентулов, Л.Попова сингари рус авангард рассомларининг ҳам бетакрор асарлари ўрин олган.
– Музейимиз узоқ тарихга эга, – дейди музей директори Васила Файзиева. – Унда сақланаётган ҳар бир асар ўтмишдан, ота-боболаримиз яшаб ўтган даврлардан сўзлайди. Айниқса, қадимий осори-атиқалар, заргарлик, кандакорлик, гиламдўзлик, каштадўзлик, кулоллик, меъморлик намуналари, қолаверса, тасвирий санъатимиз дарғаларининг энг сара асарларидан тортиб Россия, Ҳиндистон, Бирма, Хитой, Япония, Жанубий Корея давлатларидан келтирилган суратлар, бронза, чинни, фил суягидан ишланган юзлаб буюмлардан иборат тўпламлар бу ерга келувчилар эътиборини тортмасдан қолмайди.
“Ўзбекистоннинг маданий мероси жаҳон тўпламларида“ лойиҳаси доирасида нашр этилган “Ўзбекистон давлат санъат музейининг тўплами“ китоб-альбоми тақдимоти ҳамда музей фаолияти ҳақида ҳикоя қилувчи ҳужжатли фильм намойиши тадбирнинг асосий воқеаси бўлди. Санъаткорларнинг чиқишлари даврага янада файз бағишлади. Соҳа ходимлари ҳамда санъат ихлосмандларига совғалар улашилди.

Mysterious avant-garde
The exhibition under this title kicked off at the State Art Museum of Uzbekistan. The exhibition, held in honor of the 100th anniversary of the museum, features over 120 avant-garde works of Russia and Central Asia.
At the opening ceremony of the exhibition, Deputy Minister of Culture of the Republic of Uzbekistan K.Okilova congratulated the participants on such an important date and noted that the State Art Museum of Uzbekistan created about a century ago had become the leading cultural, educational and scientific center of Uzbekistan.
The museum attracts visitors with its unique and ancient exhibits. The exposition here is built in chronological order, based on the type, school, art traditions, as well as current development trend. It begins with demonstration of ancient art monuments of Uzbekistan – the paintings of Zarautsay, the monuments found in Kholchayon, the folk decorative and applied arts of Uzbekistan. The museum collection includes incomparable works of such Russian avant-garde artists as R.Falk, V.Kandinsky, A.Exter, A.Osmerkin, K.Malevich, A.Lentulov, L.Popova.
– Our museum has a long history, – says museum’s Director Vasila Fayziyeva. – Each work stored in the museum tells about the times of our ancestors. Monuments of antiquity, samples of jewelry, engraving, pottery, carpet weaving, embroidery, architecture, selected works of art brought from Russia, India, Burma, China, Japan, South Korea, bronze, porcelain, ivory wares attract attention of visitors.
Presentation of the book-album “Collection of the State Art Museum of Uzbekistan”, published within the framework of the project “Cultural Heritage of Uzbekistan in the World Collections”, as well as demonstration of a documentary film about activities of the museum became the main events of the exhibition.