Жакартада “Ўзбекистонга саёҳат” номли фото кўргазма
Жорий йилнинг 7-17 февраль кунлари Индонезиянинг Жакарта шаҳридаги “Истиқлол” музейида, “Ўзбекистонга саёҳат” номли фото кўргазма ташкил этилмоқда.
Фото кўргазма доирасида “Ўзбекистон уламолар юрти” номли конференция ҳам бўлиб ўтади.
Фото кўргазмада ўтган йил давомида Ўзбекистонга ташриф буюрган индонезиялик сайёҳлар олган фотосуратлар орқали сараланган 100 таси намойиш этилади. Кўргазмада университет профессорлари, талабалар ва сайёҳларнинг шахсий фото архивидаги расмларни ҳам учратиш мумкин. Ушбу тадбирдан кўзланган асосий мақсад Ўзбекистоннинг сайёҳлик салоҳиятини Индонезияда кенг тарғиб этиш, икки давлат ўртасида туризмини ривожлантириш, туризм соҳасига хорижий инвесторларни жалб этиш ва Ўзбекистонни дунёдаги зиёрат туризми марказларидан бири сифатида намоён этишдан иборатдир.
Эслатиб ўтамиз, фото кўргазмада намойиш этиладиган фотосуратлар www.visituzbekistan.id сайти орқали ҳам эълон қилинади.
Тадбир Туризмини ривожлантириш давлат қўмитаси ҳамда Индонезиядаги Ўзбекистон туризм элчиси профессор Э.Ш. Маргианти ҳамда “Истиқлол” музейида маъмурияти билан ҳамкорликда ташкил этилмоқда.
Шунингдек, фото кўргазмада ташриф буюрувчиларга жорий йилнинг 21-23 февраль кунлари Бухорода бўлиб ўтадиган Зиёрат-туризми бўйича биринчи халқаро форум ҳақида кенг маълумот бериб ўтиш ҳам режалаштирилган.
Маълумот учун: юртимиз бўйлаб саёҳат қилишга қизиқаётган сайёҳлар учун аниқ, сифатли ҳамда қизиқарли маълумот тайёрлаб бериш йўлида Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси томонидан кўплаб чет эл ОАВлари, туризм соҳасини ёритувчи босма ва интернет нашрлари билан яқин ҳамкорлик лойиҳалари амалга оширилиб келинмоқда.

В индонезийской столице фото-выставка
Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма продолжает успешное сотрудничество с послом по продвижению туристского бренда Узбекистана профессором Э.Ш.Маргианти.
В последние годы наблюдается увеличение туристического потока из региона Юго-Восточной Азии, в частности, Индонезии. Сотни индонезийских туристов, посещая нашу республику, возвращаются на родину с массой впечатлений, а также отснятыми фото и видео-материалами.
В этой связи, Госкомтуризма в сотрудничестве с госпожой Маргианти, а также администрацией музея «Истиклал» (г.Джакарта) приняли решение об организации 7-17 февраля с.г. фото-выставки, на которой в качестве экспонатов будут демонстрироваться фотоснимки индонезийских путешественников, сделанные в 2018 году. Мероприятие будет проведено при поддержке посольства Республики Узбекистан в Индонезии. Фотоэкспонаты будут размещены на сайте www.visituzbekistan.id
Стоит отметить, что запланированная выставка совпадает по срокам с важным решением Руководства республики об упрощении визового режима для граждан ряда государств, в том числе гостей из Индонезии. Данный шаг способствовал существенному развитию въездного туризма и в целом повышению узнаваемости Узбекистана за рубежом.