Экология масалалари муҳокама қилинди
Миллий матбуот марказида Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмаси ҳузуридаги Ижтимоий-иқтисодий, экология масалалари кенгашининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Уюшма вакиллари, оммавий ахборот воситалари ходимлари, олий ўқув юртлари ўқитувчилари ва талабалар иштирок этган тадбирда экология масалаларини ОАВда ёритиш ҳақида фикр алмашилди.
– Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмаси ҳузурида тўққизта ижодий кенгаш бор, шулар орасида энг йирикларидан бири Ижтимоий-иқтисодий, экология масалалари кенгашидир, – дейди мазкур кенгаш раиси, “Ҳуррият” газетаси бош муҳаррири Қулман Очилов. –Кенгашимизга мамлакатимизда фаолият юритаётган энг йирик оммавий ахборот воситаларининг вакиллари бирлашган. Бугунги йиғилишимизни экология масалларига бағишладик. Боиси, ҳозир экология масалалари нафақат Ўзбекистон, Марказий Осиё, балки дунё миқёсидаги энг йирик муаммолардан бири бўлиб қолмоқда. Бу масалага ҳукуматимиз жуда катта эътибор қаратмоқда ва уни ОАВ орқали халқимиз кузатиб турибди.

Обсуждены вопросы экологии​
В Национальном пресс-центре состоялось заседание Совета по социально-экономическим, экологическим вопросам при Творческом союзе журналистов Узбекистана.
На мероприятии с участием представителей союза, работников средств массовой информации, преподавателей и студентов высших учебных заведений состоялся обмен мнениями по освещению вопросов экологии в СМИ.
– При Творческом союзе журналистов Узбекистана действует 9 творческих советов, одним из которых является Совет по социально-экономическим, экологическим вопросам, – говорит председатель совета, главный редактор газеты “Хуррият” Кулман Ачилов. – Вокруг совета объединены представители действующих в стране крупнейших средств массовой информации. Сегодняшнее заседание посвящалось вопросам экологии, так как сейчас они являются одними из наиболее злободневных не только в Узбекистане и Центральной Азии, но и во всем мире. Правительством в этом направлении уделяется большое внимание, наш народ наблюдает за этим посредством СМИ.
В завершение мероприятия журналисты и студенты получили ответы на интересовавшие их вопросы о деятельности совета.