Абитуриентларнинг ОТМларга электрон ҳужжат топширишлари учун мўлжалланган "UNIVERSITIES.UZ"​ дастури яратилди
2019-02-07 | Фан
Тошкент шаҳридаги Турин политехника университети мутахассислари томонидан абитуриентларнинг ОТМларга электрон ҳужжат топширишлари учун мўлжалланган "UNIVERSITIES.UZ"​ дастури яратилди.
Дастур Ўзбекистондаги барча ОТМлар (манзиллар, телефон рақамлари, факультетлар, йўналишлар, пропусклар ва ҳ.к.) ҳақида маълумот олиш; фойдаланувчи учун алоҳида аккаунт очиш ва у исталган вақтда ўз ҳужжатларини электрон шаклда юбориши ҳамда смс-хабар орқали имтиҳон натижаларини билиши каби функционал имкониятларга эга.
Шунингдек ушбу дастур орқали бутун дунё бўйича грантлар, стипендиялар ва ёзги мактаблар ҳақида маълумотларга эга бўлиш мумкин.
Дастур муаллифлари Исомитдинов Аловиддин ва Жолдибаев Нурланга DGU 05826​-рақамли гувоҳнома берилди.

Разработана программа «UNIVERSITIES.UZ», предназначенная для подачи абитуриентами документов в вузы в электронном виде
2019-02-07 | Наука
Специалисты Туринского политехнического университета в городе Ташкенте разработали программу «UNIVERSITIES.UZ», предназначенную для подачи абитуриентами документов в вузы в электронном виде.
Программы имеет следующие функциональные возможности: получение информации обо всех вузах Узбекистана (адрес, номера телефонов, факультеты, направления, пропуски и т. д.); пользователь получает отдельный аккаунт и может в любой момент отправить свои документы в электронном виде и узнать результат экзаменов через sms-сообщение, поступившее на его аккаунт.
Также через данную программу можно узнать информацию о грантах, стипендиях и летних школах по всему миру.
Авторы Исомитдинов Аловиддин и Жолдыбаев Нурлан получили свидетельство № DGU 05826 на программу для ЭВМ.