Тошкент архитектура-қурилиш институтида талабалар коворкинг-маркази ташкил этилди
Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг молиявий кўмагида Тошкент архитектура-қурилиш институтида талабалар коворкинг марказининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 20 апрелдаги “Олий таълим тизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-2909-сонли қарори ҳамда “Ёшлар келажагимиз” давлат дастури ижросини таъминлаш мақсадида, Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг молиявий кўмагида 2019 йил 5 февраль куни Тошкент архитектура-қурилиш институтида талабалар коворкинг марказининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Ушбу марказ очилиши шарафига меҳмонлар тантанали равишда рамзий қизил тасмаларни кесдилар, сўнгра Архитектура факультети битирувчиларига диплом топшириш маросими ўтказилди.
Коворкинг марказининг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазири Маджидов Иномжон Урушевич, Ўзбекистон меъморлар уюшмаси раиси ўринбосари Таджиев Асомиддин Джалолович, Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги Таълим муассасалари фаолиятини мувофиқлаштириш бошқармаси бошлиғи Қўлдошев Азамиддин Турсунович иштирок этдилар.
Коворкинг маркази – бу қизиқарли архитектура лойиҳалар устида ишлаш учун яратилган махсус жой. Бу ерда ҳамфикр инсонларни топиш, мустақил ёки гуруҳ билан ишлаган ҳолда тажриба алмашиш ва ўз ғояларини ривожлантириш мумкин. Тошкент архитектура-қурилиш институти талабалари ҳамда профессор-ўқитувчилари томонидан коворкинг марказининг дизайн лойиҳасидан тортиб, то хонанинг ички безагигача бўлган ишлар амалга оширилган.
Эндиликда лойиҳалаш ёки жамоат ишлари билан шуғулланиш истаги бўлган институт талабалари учун бемалол фойдаланиш имконияти мавжуд. Марказ ҳар хил шаклга эга бўладиган (трансформер) мебел, тақдимот ускуналари, маркерли тахта (доска)лар билан жиҳозланган ҳамда архитекторлар учун барча замонавий дастурлар ўрнатилган иккита алоҳида компьютер хоналари мавжуд.
- Ушбу коворкинг маркази Ўзбекистон Республикаси олий таълим муассасалари орасида ҳамда Шайхонтоҳур туманида илк коворкинг маркази эканлигини алоҳида таъкидлаб ўтиш керак. Яқин вақтлар ичида Тошкент архитектура-қурилиш институтининг янги биноси қурилиши режалаштирилган бўлиб, унда ёшларнинг ташаббусларини амалга ошириш мақсадида талабалар фаолият юритишлари учун катта ҳудуд ажратилади. Бизнинг институт талабалари жамоат ишларида фаол иштирок этаётганидан хурсандмиз. Институт раҳбарияти сизларнинг ғоя ва ташаббусларингизни ҳар доим қўллаб-қувватлайди, - дея таъкидлади ректор Р.Р.Ҳакимов.

В Ташкентском архитектурно-строительном институте состоялось открытие первого коворкинг-центра для студентов
2019-02-07 | Образование
5 февраля 2019 года при финансовой поддержке Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан в Ташкентском архитектурно-строительном институте, в рамках реализации Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП2909 от 20 апреля 2017г. “О мерах по дальнейшему развитию системы высшего образования” и государственной программы «Yoshlar-kelajagimiz», состоялось торжественное открытие коворкинг-центра для студентов.
В церемонии открытия коворкинга приняли участие Министр высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан Маджидов Иномжон Урушевич, Заместитель председателя союза архитекторов Таджиев Асомиддин Джалолович, Начальник комитета по совершенствованию деятельности учебных заведений при Министерстве строительства Республики Узбекистан Кулдашев Азамиддин Турсунович. Гостей принимал Ректор Ташкентского архитектурно-строительного института Хакимов Равшан Рашодович.
В честь открытия гостями в торжественной обстановке была разрезана символическая красная лента, после чего состоялось вручение дипломов выпускникам Архитектрного факультета.
Коворкинг-центр – это специальное пространство, созданное для работы над интересными архитектурными проектами. Здесь можно найти единомышленников, обменяться опытом и развить свои идеи, работая самостоятельно или в группах. Коворкинг-центр был полностью сделан силами студентов и преподавателей Ташкентского архитектурного-строительного института, начиная с разработки дизайн-проекта и заканчивая внутренней отделкой помещения.
Теперь у студентов ВУЗа, которые хотят заниматься проектной деятельностью или общественной работой, есть альтернативный офис, доступ в который абсолютно свободный. Центр оборудован трансформирующейся мебелью, презентационным оборудованием, маркерными досками и двумя отдельными рабочими зонами для работы на компьютерах, поддерживающих все современные программные обеспечения для архитекторов.
-Коворкинг-центр – это первый центр в Шайхантахурском районе и первый среди учебных заведений Узбекистана, открывшийся именно в нашем институте. В ближайшее время планируется строительство нового корпуса ТАСИ, где будет отведено большое пространство для студенческой работы с целью реализации молодежных инициатив. Мы рады, что студенты нашего ВУЗа активно занимаются общественной работой. И администрация института будет всячески поддерживать ваши идеи и начинания, - отметил ректор, обращаясь к студентам.
В ответном слове выпускники выразили искренние слова благодарности родному институту, его руководству и своим преподавателям за опыт, терпение, знания и мудрость, которыми они делились на протяжении многих лет.